Euroopa Liit üritab kasutada ära Iisraeli sõjaolukorra ja püüab allutada sotsiaalvõrgustiku X oma tsensuurireeglitele.
Euroopa Komisjoni siseturu komissar Thierry Breton saatis X-i juhile Elon Muskile kurja kirja, kuna sotsiaalvõrgu kaudu jõuab Euroopa Liitu väidetav "ebaseaduslik sisu ja tahtlik väärteave".
Bretoni allkirjaga kirjas tuletatakse Muskile meelde, et augusti lõpus jõustunud Euroopa Liidu digiteenuste seadusega on sotsiaalvõrgustikud kohustatud sisu tsenseerima. X, mis kandis varem nime Twitter, vallandas tsensorid ja eurokomissari sõnul on paljud Euroopa kasutajad selle tõttu "ebakindlad".
Teisena tuletab volinik meelde, et kui Euroopa Liidu territooriumilt lähtub mingi käsk midagi tsenseerida, siis peab X kiiresti reageerima ja osutatud sisu eemaldama.
Kolmandaks nõutakse X-ilt, et sellel peavad olema "avaliku turvalisuse ja kultuurse ühiskondliku arutelu huvides" paigas mõõdukooskõlalised ning tõhusad sisu taltsutamise masinavärgid.
Muskil/X-il kästakse asjad 24 tunni jooksul korda teha ja anda oma kuulekusest aru Bretoni meeskonnale. Muuhulgas kästakse X-il kuuletuda EL jõustruktuuride ja Europoli ettekirjutustele.
10. oktoobril saadetud kirjas nõutakse X-ilt kõigi osutatud ja paljude muude digiteenuste seaduses sätestatud nõudmiste täitmist 24 tunni jooksul. Kui X seda ei tee, lubab Breton algatada uurimise ja rikkumiste eest ettevõtet karistada.
Sõnavabaduse tüli taustaks on oluline tõik, et ajatolla Khamenei on saanud alates 2009. aastast postitada viies keeles kõike, mida tema "meeskond" on heaks arvanud jagada. Selle juures pole küsimusi tekkinud ühelgi Põhja-Ameerika ega Euroopa Liidu tsensoril.
Musk vastas Bretonile:
"Meie [sisu kontrollimise] poliitika sätestab, et kõik on avatud lähtekoodiga/avalik ja läbipaistev, mis on lähenemine, mida minu teadmisel toetab ka EL.
Palun loetlege rikkumised, millele te vihjate, [avalikult] X-is üles nii, et avalikkus võiks neid näha.
Merci beaucoup."
Breton vastas 11. oktoobril:
"Vu, merci.
Te olete väga hästi teadlik oma kasutajate ja võimuorganite ettekannetest võltssisu ja vägivalla ülistamise kohta.
See on teie asi näidata, et te teete seda, mida lubate.
Minu meeskond on digiteenuste seaduse täitmise tagamiseks teie käsutuses ja EL jätkab nende seaduste ranget jõustamist."
Maailma üks rikkamaid inimesi vastas samal päeval:
"Meie teotseme avalikult.
Me ei sõlmi tagatubade sobinguid.
Palun pange oma mured väga selgelt kirja siin platvormil. [Postitage need X-i.]"
EL digituru komissar saatis 11. oktoobril sarnase kirja ka Facebookile.
Ameerika Ühendriikide tuntud ajakirjanik ja ühiskonnategelane Michael Schellenberger pöördus oma kommentaariga otse Bretoni poole:
"Tere – vabandage – aga mida te endast õige arvate ja kes te selline üldse olete, et nõuate sõnavabaduse tsenseerimist? Meie siin Ameerika Ühendriikides ei luba isegi oma enda poliitikutel ennast tsenseerida ja veel vähem välismaa omadel. Palun võtke vaevaks lugeda meie põhiseaduse esimest parandust ja lõpetage ometi ära."
Schellenberger tõi järgmisena näite, kuidas Breton tõi üheks X-i väärteabe näiteks sõjamängu salvestise, mida esitleti Gazas toimuva lahinguna. See toimus peale seda kui X-i kogukonna märkuste süsteem oli ammu juba teema selgeks teinud. Sedasi tehes levitab Breton Schellenbergeri sõnul ise tahtlikku väärteavet.
Ta jätkas:
"Te käitute, nagu te sooviksite TSENSEERIDA TERVET MAAILMA. Esiteks – Ameerika Ühendriikides see läbi ei lähe. Teiseks, kas te ise üldse X-i loete? Kas te teate, mis on "abistavad märkused" (@HelpfulNotes)? Kui te teaksite, siis te oleksite näinud, et videomängu salvestis sai märkuse hetkega külge.
Ma mõistan, et siin on tegemist kultuuriliste erinevustega. Prantslased paistavad olevat üksteise tsenseerimise suhtes hulga taluvamad kui seda oleme meie ameeriklased. Sellised kultuurierinevusi on võimalik lahendada nii, et TEIE VÕITE TSENSEERIDA OMA SISU JA AITÄH. Meie ameeriklased ei soovi, et meie valitsus meid tsenseeriks."
Lisaks pöördus Schellenberger Prantsusmaa presidendi poole:
"Hea president @EmmanuelMacron
Palun taltsutage oma seltsimeest @ThierryBreton.
Ta levitab Ameerika Ühendriikides väärteavet ja nõuab tsensuuri. Tsensuur on Ameerika Ühendriikides keelatud alates 1791. aastast.
MERCI MON AMIS!!!"
Bretoni võimuliialdused ei tee pahaseks ainult ameeriklasi, vaid "hämmastunud" on näiteks ka Itaalia valitsuspartei Põhjaliiga (Lega Nord) liikmed:
"Me väljendame hämmastust ja muret nende hirmutavate märkuste osas, millel oleks nagu seaduslik võim, millises toonis on komissar Breton seoses X-iga pöördunud Elon Muski poole. Viimastel tundidel juhtunu kinnitab meie kahtluseid ja hirme, et digiteenuste seadust kasutatakse väljendusvabaduse edendamise asemel hoopis tsensuurivahendina. Me loodame, et EL institutsioone ei kasutata vahendina EL-ile ebamugavate inimeste ründamiseks ega kodanike sõnavabaduse piiramiseks. Lega Euroopa Parlamendi saadikud."
Bretoni algatatud ja Muski vastuste lõimest leiab muuhulgas ohtralt võrdluseid Euroopa Liidu ja Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu vahel.
Toimetas Karol Kallas