Isamaa Kristlaste Ühenduse esimees Avo Üprus. Foto: Illimar Toomet

Isamaa kristlaste ühenduse hinnangul olid valitsuse uued koroonapiirangud sisulise poole pealt läbi mõtlemata, kirikute, koguduste ja mitmete teiste ühiskonnagruppidega läbi arutamata ning oluliste ühiskondlike nüanssidega mittearvestav.

Isamaa Erakonna Kristlaste Ühenduse juhi Avo Üpruse sõnul toetab Isamaa kristlaste ühendus peapiiskop Urmas Viilma seisukohta, et kirikud peavad olema avatud kõigile, sõltumata nende vaktsineeritusest. 

„Kirik on halastuse õpikoda. See õpe on elukestev ja kõigile avatud. Armuvahendite kättesaadavust tuleb rasketel aegadel igati soodustada, mitte piirata. Tulge minu juurde kõik, ütleb Õnnistegija ka täna ja see annab meile vajaliku kindluse," ütles õpetaja Avo Üprus.

„Juhime tähelepanu valitsuse otsusest tõusetuvale otsesele inimõigusriivele (Euroopa Inimõiguste Konventsiooni art. 9 mõtte-, süüme- ja usuvabaduse kohta), kus piiratakse vastavaid vabadusi ebaproportsionaalselt ning EIK kohtulahendeid eirates: valitsuse otsus ei ole kindlasti ainus võimalik ega ka mitte parim variant. Ilmselt ei ole valitsus teadlik muudest lahendustest ega soovi kasutada kirikute pakutavat oskusteavet vastavas valdkonnas," rääkis Üprus, kelle sõnul ei ole valitsuse otsus vastavas vallas pädev. 

„Kristlik kogudus ei paku ühiskonnale pelgalt kauneid hooneid, ilusat koorimuusikat või meelelahutust. Kirik pakub palju enamat – pattude andestust, tõelist lootust ja hingerahu. Kui keelame kirikul seda vabalt pakkuda kõigile soovijatele, kaotame ka kiriku eesmärgi," selgitas Avo Üprus.

„Olukorras, kus inimelusid nõuavad järjest süvenev depressioon ja ärevushäired, on kiriku roll eriti oluline. Eestis on palju inimesi, kes on leinas, üksilduses või hingevalude käes. Kirik saab just siin aidata. Seetõttu ei ole mõistlik sulgeda uksi neile, kes meile teadmata põhjustel pole nõus end vaktsineerima. See võib ühiskonnale oodatust oluliselt kallimaks maksma minna," tõdes Üprus.

„Me tuletame meelde, et ligimeste kaitsmiseks ei tohi kaitsepookimise kõrval jätta tähelepanuta ka muid meetmeid nagu ruumide ventilatsioon, samuti on vaja toetada Eestis selleks väljatöötatud lahendusi nagu näiteks Respiry ja BioBlock. Koroonaviiruse aitavad meil ületada kõik tehnilised meetodid koos, kuid ennekõike ühtne ja lootusrikas Eesti rahvas. Soovime valitsusele tarkust leida robustse käskimise-keelamise asemele nutikamaid lahendusi," sõnas Isamaa kristlaste ühenduse esimees.

Toimetas Markus Järvi