Kolosseum Foto: Hippopx

Itaalia valitsus võttis vastu nii avaliku- kui erasektori ettevõtetete ja ise endale tööd andvate inimeste kohta käiva seaduse, millega antakse käsk mitte maksta palka töötajatele, kes keelduvad Covid-19 vaktsiinist. 

Seadusega pannakse ettevõtetele kohustus, et kõik töötajad peavad hankima omale vaktsineerimist tõendava "rohelise passi". Uue seadusega seoses on tekkinud hulgaliselt küsimusi, mis saab miljonitest itaallastest, kes on vaktsineerimata, vahendab BBC.

Valitsus üritab võimalikke kohtuasju vältida käsuga, et ettevõtted ei vallandaks töötajaid, vaid ei maksaks neile enam palka. Kui vaktsineerimata töötaja tööle ilmub, ootab teda selle eest ees märkimisväärne trahv. Valitsuse sõnul peab töötajaid, kes on vaktsineerimata ja selle tõttu tööl käia ei lubata, käsitlema töölt põhjuseta puudujatena, mille eest palka maksta ei tule.  

Inimesi, kes ilma vaktsiinipassita tööl käivad, võib trahvida kuni 1500 euroga. Lisaks trahvimisele teatas valitsus, et see ei kata töötajate, kes ei soovi ennast vaktsineerida, testikulusid.

Isegi inimesed, kes on Covid-19 läbi põdenud, sellest terveks saanud ja neil on olemas antikehad, peavad tegema vähemalt ühe vaktsiinisüsti. 

Käesoleva aasta esimesest septembrist peab vaktsiinipass olema ka kõigil Itaalia kooli- ja üliõpilastel.

Õpetajad, kes ei soovi ennast vaktsineerida, vallandatakse ja süstimata õpilased ei tohi tundides käia.

Vaktsineerimata inimesed ei tohi samuti kasutada kaugmaatransporti, mis tähendab, et paljude inimeste jaoks pole võimalik külastada sugulasi ega reisida.

Asutustes nagu muuseumid, staadionid, teatrid, jõusaalid, baarid, restoranid ja teistes sarnastes kohtades nõutakse vaktsiinipassi ning ettevõtteid, mis seda nõuet ei täida, ootavad ees tuhandetesse eurodesse küündivad trahvid.

Itaalia "roheline pass" jälitab lisaks inimese asukohta, mis kriitikute sõnul teeb sellest "võimendatud ID-kaardi".

Euroopa Liidu kõige karmim Covid-19 seadus hakkab Itaalias kehtima 15. oktoobrist.

Itaalias on täielikult vaktsineeritud ligikaudu 65 protsenti elanikkonnast. Riigis elab ümmarguselt 60,4 miljonit inimest.

Eesti keskerakondlasest sotsiaalminister Tanel Kiik esines 15. septembril Aktuaalses Kaameras ja teatas seal, et vaktsineerimata lähikontakstetele inimestele, kes peavad jääma omeette, palka maksma ei peaks.

Toimetas Karol Kallas