Foto: Scanpix

Balti riikide peaministrid saatsid palvekirja Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile, et pääseda lepingutega võetud vaktsiinide soetamise kohustusest ajal, mil laod on neid täis ja vaktsiine tarnitakse juurde.

28. aprillil 2022 saadetud kirjas nendivad Balti riikide peaministrid, et epidemoloogiline olukord on Euroopas stabiliseerunud ja enamik EL liikmesriike on "saavutanud edukalt oma vaktsineerimiskampaaniate eesmärgid". "Samal ajal, võttes arvesse praeguseid asjaolusid, märgime, et liikmesriigid on uue väljakutse ees, mis on vaktsiinide ületootmine ja ületarnimine," seisab kirjas. Ühtlasi ollakse mures ka selle pärast, et vaktsiinide säilimisaeg on aina lühem ja mõnedel vaktsiinidel on tarne saabumise hetkeks alles vaid pool säilimisajast. 

Viidates Euroopa Komisjoni ja tootjate sõlmitud lepingule paluvad peaministrid leida probleemile lahendus ning teevad järgmised ettepanekud:

– paindlikkus vaktsiinide tarneaegadesse, et need vastaksid liikmesriikide vajadustele;

– liikmesriigid peaksid saama õiguse keelduda liiga lühikese säilivusajaga vaktsiinide vastuvõtmisest;

– liikmesriigitel peaks olema õigus vahetada vaktsiinid sama tootja mõne teise meditsiinitoote vastu;

– tuleb luua võimalus kasutamata vaktsiinide jagamiseks globaalselt.

Tootjatega sõlmitud tarnelepingud, millega Eesti on võtnud vaktsiinide ostukohustuse, on siiani avalikustamata. 6. mai seisuga on terviseameti laos üle 670 000 doosi koroonavaktsiini. Kokku on Eesti tellinud üle 6 miljoni doosi, mis läks maksma ligi 100 miljonit eurot, vahendab Postimees. "Covid-19 testimisele on kulunud Covid-19 pandeemia algusest praeguseni ligi sama palju raha, kui maksavad kõik tellitud Covid-19 vaktsiinid kokku," ütles Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juht Heli Laarmann Postimehele. 

Toimetas René Allik