Kaader 1990. aasta Columbia Pictures filmist "Kärbeste jumal". Pilt: MGM

Endine New York Timesi toimetaja Bari Weiss kirjutab Substacki ilmavõrgupäevikus meeleheitel Ameerika Ühendriikide lapsevanematest, kes maksavad oma laste eliitkooli hariduse eest väga palju raha, kuid saavad selle eest vastu laste ideoloogilise ajupesu. Paraku rahastatakse sadade tuhandete eurodega laste ideoloogilist ajupesu Eestiski, kirjutab Karol Kallas.

Paljudele inimestele võib tunduda, et progressiusklike levitatavat ideoloogiat pole põhjust karta. Maailmas on ju tähtsamaid asju kui mitut sugu keegi saab omale kuskil sotsiaalvõrgus valida või millise Konföderatsiooni kindrali kuju Lombi taga parasjagu märatseva pööbli poolt maha kisti. Kuid murekoht on selles, et selliseid ideid peavad kalliks nii tänane kui tulevane nomenklatuur. Nomenklatuuri ideed võivad mõjutada suure hulga tavakodanike elusid ja tihti saavad neist kogu ühiskonda mõjutavad seadused. 

Endine The New York Timesi toimetaja Weiss annab põhjaliku ülevaate, mis Ameerika Ühendriikide haridusvallas on toimumas.

Weiss on ise liberaalne juuditarist lesbi, kuid mingil põhjusel on ta sattunud vastuollu tänaste progressiusklikega. Ühel hetkel ta otsustas NYT-ist lahkuda ja hakata kirjutama Substacki platvormil, kus lugejad saavad meeldivate lugude eest autorile otse maksta. 

Weiss kirjutab lapsevanematest, kes maksavad oma laste hariduse eest kümneid tuhandeid dollareid aastas, kuid hariduse asemel pannakse nende laste kallal toime indoktrinatsioon ja neist kasvatatakse väikesed äärmuslased.   

Näiteks Harvard-Westlake kool on üks prestiižsemaid keskastme koole California osariigis. Ühe lase õpetamine maksab koolis aastas 40 000 dollarit (ca 33 490€). Samal ajal demoniseeritakse koolis kapitalismi ja sunnitakse õpilasi osalema rassismi väljajuurimise koolitustel. "Pisut" vastuoluliseks teeb sellise "hariduse" asjaolu, et laste vanemad on suures osas Ameerika Ühendriikide kõige edukamad kapitalistid. Lisaks panevad rassismivastased koolitused lapsed nägema kõiki eluolukordi läbi rassiprisma.

Veelgi hullem võib olla ameeriklaste eliidi seas kasvav hirm. Kõik, keda Weiss oma loo tarbeks intervjueeris, rääkisid ainult anonüümseks jäämise tingimusel. Lapsevanemad kirjeldasid, kuidas eliitkoolid jätavad omale õiguse laps koolist põhjenduseta välja heita, millega võib kaasneda olukord, kus ta lisatakse musta nimekirja ei võeta enam ühtegi natukene paremasse erakooli. Lapsevanemate seas liigub ka kuuldus, et eliit erakoolid võivad blokeerida laste pääsu parematesse ülikoolidesse, mis on ka üks peamistest põhjustest, miks lapsevanemad koolide poolt sellist käitumist taluvad.

Kannatavad ka õpilased. Weissi, kes rääkis ka lastega, sõnul pole kõik õpilased sellise rassiharidusega sugugi rahul, kuid nad kardavad tõrjutuse hirmus oma arvamust klassikaaslaste ees avaldada. Kooliõpilased tunnistasid samuti, et nad kordavad progressistlikke teese mitte selle pärast, et nad neisse usuvad, vaid selleks, et saada häid hindeid. 

Rassistlik ajupesu puudutab kõiki õppeaineid. Brentwoodi kool, mis maksab 45 630 dollarit (ca 38 180€) aastas, on inglise kirjanduse õppekavast eemaldanud klassikalise kirjanduse teosed nagu Nathaniel Hawthorne'i "Tulipunane kirjatäht", Harper Lee "Tappa laulurästast" ja William Goldingi "Kärbeste jumal" ja asendanud need teostega nagu Jason Reynoldsi ja Ibram X Kendi "Tembeldatud: rassism, antirassism ja sina" ning Nick Stone'i "Kallis Martin" ja "Kallis Õyglus".

Üks eliitkooli õpetajatest tunnistas ajakirjanikule, et ta on sunnitud õpetama "rassipüramiidi", näiteks kus "igal lool on kaks poolt" on kirjutatud püramiidi "ükskõiksuse" alumisele ribale ja mis tipneb "genotsiidiga".

Kolmadas Fieldstoni eliitkoolis õpetatakse ajalugu ainult läbi rõhutud gruppide vaatenurga. Isegi "kõvu" aineid ei säästeta poliitkorrektusest ja Newtoni seaduseid ei nimetata enam tema nimega, vaid "füüsika alusseadusteks".

Sellise haridusega kaasnev tragöödia on mitmeosaline. Nende koolide õpilased astuvad USA parimatesse ülikoolidesse ja sealt edasi avalikele ametikohtadele. Juba tänaseks on sellised inimesed hõivanud riigis sotsiaalselt olulised positsioonid. Teiseks võetakse sellised teooriad ja ideoloogia üle riigikoolide poolt. Need koolid soovivad jäljendada parimaid ja koos sellega hävitavad kõige haavatamate elanikkonna rühmade tulevikuväljavaated. Rikkast perest pärit laps niivõrd ei kannata kui tema haridusest pole mingit tolku, kuid vaeste laste jaoks võib haridus olla ainus võimalus oma elujärge parandada. Paraku asendatakse haridus üha enam ideoloogiaga.

Kes arvab, et selline ajupesu jääb Eestist kaugele ookeani taha, siis kurvastuseks on see juba kohal. Õnneks vist veel mitte ametlikus kooliprogrammis, kuid näiteks heategija George Sorose käivitatud Avatud Eesti Fond on aastaid (aastakümneid?) toetanud sisserände ja LKGB teemalisi ajupesuüritusi. Käesoleval aastal anti kuus eurot vähem kui 100 000 (99 994€) elustiiliühenduse Oma Tuba projektile "Oma keha, minu teha", mis "korraldab noortele positiivse, võimestava ning jaatava seksuaalse nõusoleku teemalise sotsiaalmeediakampaania "Sul on õigus!" ja töötoad "Kuidas öelda jah?". Samuti tegeleb noorte totaalse vasakäärmusliku ajupesuga Haridus ja Noorteamet, korraldades koolilastele paduprogressiusklike poliitikute eestvedamisel "väärtuste" koolitusi. Kuulsaks on saanud ka juhtumid, kus vanainimesed käivad lasteaedades mudilastele laulmas nokulaule ja Maailma Terviseorganisatsioon on üllitanud "Euroopa seksuaalhariduse standardid", milles nõutakse nelja aastastele lastele õpetada enese rahuldamist. 

Rassismist Eestis ehk nii palju veel ei räägita, kuid eks Ameerika Ühendriikideski algas kõik "abieluvõrdsusest" – rassism, LKGB, kliimaaktivism, abieluvõrdsus, massisisseränne ja muud sarnased ühiskonna alustalasid lõhkuvad algatused on kõik ühe ja sama Hea Uue ilma (HUI) projekti osa. Nii nagu Ameerika Ühendriikides, on tähelepanuväärne, kuidas progressiusuliste HUI ehitajate poolt on Eestis võetud sihikule just "õrnas" eas noored ja kui vanemad oma laste haridusel silma peal ei hoia, siis triigitakse laste ajud süüdimatult siledaks ning meil on terve põlvkond noori, kes ei oska ega taha muud kui olla vasakäärmuslastest "kodanikuühiskonna aktivistid".