Londoni linnapea Boris Johnson (paremal) hakkab Ühendkuningriiki Euroopa Liidust välja sikutama. Foto: Stefan Wermuth, Reuters/Scanpix

Konservatiivist Londoni linnapea Boris Johnson asub toetama Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust, vahendas BBC. Johnsoni otsus on tõsine löök peaminister David Cameronile, kes pooldab Ühendkuningriigi jäämist "reformitud" Euroopa Liidu liikmeks.

Pühapäeval ajakirjanike ees kõneledes ütles Boris Johnson, et Euroopa Liit on "poliitiline projekt", mida ohustab tõsiselt "väljumine korraliku demokraatliku kontrolli alt". Meeri hinnangul on EL-i institutsioonid nõrgestanud Suurbritannia suveräänsust ning EL-ist lähtub "liiga palju õiguslikku aktivismi" ja seadusi.

Vaatlejate hinnangul võib Boris Johnsoni, kes on saareriigi üks karismaatilisemaid poliitikuid, asumine EL-i vastaste leeri tõsta märgatavalt tõenäosust, et Ühendkuningriik võib liidust tõepoolest lahkuda.

Laupäeval teatas David Cameron pärast valitsuse istungit, et referendum Suurbritannia jäämise üle EL-i liikmeks toimub tänavu 23. juunil.

Peaminister Cameroni sõnul on Ühendkuningriik reformitud Euroopa Liidu liikmeks jäädes turvalisem ja tugevam. Ta hoiatas oma mõttekaaslasi kätt ulatamast Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) juhile Nigel Farage'ile ja värvikale poliitikule George Gallowayle.

Samas on Cameroni juhitud konservatiivid Euroopa Liidu liikmelisuse küsimuses lõhenenud. Kuus valitsuse liiget, nende seas justiitsminister Michael Gove, on ühinenud EL-ist väljaastumise kampaaniaga.

Samuti kavatseb EL-ist lahkumist toetada konservatiivide järgmine kandidaat Londoni linnapea ametikohale Zac Goldsmith.