EKRE aseesimees ja rahandusminister Martin Helme ETV saates "Esimene Stuudio". Kuvatõmmis.

EKRE aseesimees ja rahandusminister Martin Helme ütles portaali Uued Uudised saates „Rahvas tahab teada", et prokuratuuril on kavas lähisuhtevägivallas süüdistatava endise ministri Marti Kuusiku asjaga minna kuni riigikohtuni välja, et luua pretsedent, ning neil on sellega aega.

„Nagu Eestis kombeks on – protsess ongi karistus. Marti Kuusikule on esitatud süüdistus. Protsessi kohtusse ei ole veel jõudnud ja olles siin rääkinud mõningate inimestega prokuratuurist – prokuratuuri selline selge hoiak on, et nemad käivad riigikohtuni läbi, ja see on pretsedenti loov lugu ja neil aega on," ütles Martin Helme Marti Kuusikut puudutavale küsimusele vastates.

Veidi hiljem kommenteeris Martin Helme üldisemat laadi küsimust, kuidas on tänapäeva Eestis saanud võimalikuks prokuratuuri KGB-le omane käitumine. 

Helme rõhutas, et võimu kuritarvitamisele peaksid panema piirid kohtud, kuid nad ei ole sellega hakkama saanud. Nüüd on ministri sõnul poliitikute asi viga parandada, ja sellega on juba algust tehtud peaprokuröri väljavahetamise näol.

EKRE poolt väliskaubandus- ja infotehnoloogia ministriks esitatud Marti Kuusik sai möödunud kevadel ametis olla vaid umbes ööpäeva, kui oli sunnitud tagasi astuma seoses meedias avaldatud süüdistustega lähisuhtevägivallas.

Möödunud sügisel informeeriti avalikkust, et kohtupidamine Kuusiku üle algab 2020. aasta mais.

Tänavu aprillis, kui riigis kehtis koroonaviirusest tingitud eriolukord, ütles Viru ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Jelena Filippova, et 4. mail algama pidanud kohtulik arutelu lükatakse tõenäoliselt edasi.

Kuusiku kaitsja Küllike Namm ütles käesoleva aasta alguses, et talle teadaolevalt ei ole varem ühtegi niisugust protsessi olnud, kus puudub kannatanu. Namm peab silmas, et Marti Kuusiku abikaasa Karin Kuusik ei kinnita süüdistust. 

„Tegelikkuses teeb asja keeruliseks see, et riik peab seisma kannatanu eest. Praeguseks meil aga kannatanut pole. Karin Kuusik ütleb, et absoluutselt midagi ei ole isik [Marti Kuusik] teinud," ütles Namm toona.

Kaitsja sõnul teeb protsessi märgiliseks, et president Kersti Kaljulaid on andnud selge suunise, kuidas tuleb põhiseadusliku institutsioonina kohut pidada.

Toimetas Veiko Vihuri