Lõuna-Aafrika kodanikuliikumine Afriforum avaldamas meelt buuri talunike mõrvade vastu. Foto: Scanpix

Lõuna-Aaftikas, kus mustad poliitikud laulavad buuride tapmisest, võib valgete poolt halbade asjade rääkimine elik vihkamisväärsete sümbolite säutsumine tähendada neile suuri probleeme.

Möödunud nädalal sattus musta rahva turmtule alla Lõuna-Aafrika valgete õiguste eest seisva organisatsiooni Afriforum poliitikakoordinaator Ernst Roet, kui avaldas säutsus apartheidiaegse Lõuna-Aafrika lipu pildi ning küsis selle juurde: "Kas ma panin just toime vihakõnekuriteo?" vahendab National File.

Eelmisel aastal mõisteti valge kinnisvaramaakler Vicki Momberg kolmeks aastaks tingimisi vangi sotsiaalmeedia postituse pärast, kus kasutas neegrite kohta Lõuna-Aafrikas tundlikku sõna "kaffir".

pastedGraphic.png

Alljärgneva säutsu tõlge: Nelson Mandela sihtasutus andis äsja teada, et neil on kavas mind kriminaalkohtusse kaevata. Ma arutan asja meie juristidega ja teen peatselt avalduse.

pastedGraphic_1.png

Lõuna-Aafrika Võrdsuse kohus langetas 21. augustil Nelson Mandela sihtasutuse kaebuse peale otsuse, millega keelas ära apartheidiaegse Lõuna-Aafrika lipu avaliku eksponeerimise.

IOL kirjutab: "Afriforum ei toeta Nelson Mandela sihtasutuse poolt kohtusse viidud avaldust kuulutada vana lipp seadusevastaseks. Organisatsiooni sõnul on kohtu sihtasutuse nõudmisi toetav otsus löögiks riigi sõnavabadusele ja nad vajavad kohtuotsuse hindamiseks aega, enne kui selle suhtes midagi ette võtavad."

Sõnavabadusel on riigis, kus keskmiselt iga viie päeva tagant tapetakse valge talunik, kõrge hind.

Sotsiaalmeedias ringlevad talurünnakute pildid annavad aimu nende erilisest jõhkrusest: ohvreid piinatakse halastamatult tangide, haamrite, leeklampide, vägistamiste ja keeva veega.

Buuri valgete talunike õiguste eest seisvad aktivistid, kes üritavad tähelepanu juhtida Lõuna-Aafrika valgeid talunikke tabanud vägivalla kohutavale ulatusele, on kohaliku ja rahvusvahelise ajakirjanduse poolt pigem hukka mõistetud.

Suur hulk ajakirjandusväljaandeid on nende väiteid nimetanud "konspiratsiooniteooriateks" või seostavad neid üleilmse valge suprematismiga.

Tõlge: Nelson Mandela sihtasutus on nüüdseks kirjalikult kinnitanud, et nad soovivad minu vangistamist, kuna ma säutsusin akadeemilisest huvist küsimuse endise LAV-i lipu kohta. Saabunud on uus pealesunnitud üksmeele ajastu. Me võitleme selle vastu.

pastedGraphic_2.png

pastedGraphic_3.png

Afriforum soovis enne kohtuotsust lahendada Nelson Mandela Sihtasutusega vastuolud dialoogi teel, kuid need keeldusid. 

pastedGraphic_4.png

Kõik märgid näitavad, et inimesi, kes juhivad tähelepanu Lõuna-Aafrika talurünnakutele, soovitakse iga hinnaga sundida vaikima.

Talurünnakute vastane aktivist Annette Kennealy peksti käesoleva aasta alguses haamriga surnuks.

Lääne peavoolumeedia on LAV-i valgeid tabanud õuduste kajastamisel kas surmvaikne või on just kiitnud postkoloniaalse, varasid ümber jagava, musta sotsiaalse õigluse edusamme.

Lõuna-aafrika äärmusvasakpoolne partei Majandusvabaduse sõdurid (Economic Freedom Fighters; EFF) kutsub üles valgeid hävitama.

EFFi juht Julius Malema lubas kõigil valgetel kõri läbi lõigata. (Viidatud videol karjub staadionitäis musti inimesi Malemale viidatud üleskutse peale vaimustunult kaasa.)

Mustad Esimesena, Maa Esimesena (Black First Land First; BFL) musta teadlikkust ja pan-afrikanismi levitav sotsialistlik revolutsiooniline partei ei võta vastu valgeid liikmeid.

Mandela tütar Zindziswa "Zindzi" Mandela on avalikult kutsunud üles valgete Lõuna-Aafriklaste vastasele rassismile. Nelson Mandela kolmas ja noorim tütar töötab täna LAV-i saadikuna Taani kuningriigis.

EFF-i poliitiku Mampuru Mampuru Twitterisse postitatud EFF-i "sõduri" sõnumi tõlge: Meie kui mustad peame ühinema. Lõuna-Aafrikas on täna vähem kui viis miljonit valget versus nelikümmend viis miljonit meid. Me võime kõik valged ära tappa vähem kui kahe nädalaga. Meie käes on sõjavägi ja politsei. Kui talunike tapjad võivad seda teha, mida te siis veel ootate. Lase buurid maha, tapa talunikke.

pastedGraphic_5.png

Toimetas Karol Kallas