Plahvatuse järgne gaasileke Foto: Scanpix

Juba 100 päeva on lahtine, kes on vastutav Läänemeres toimunud Nord Streami gaasijuhtmete plahvatuste eest. Parlamendiliikmed kritiseerivad valitsust, et ta on jätnud avalikkuse teadmatusse sellest, mis toimus. 

Valitsus ei ole jaganud mingit infot senistest uurimistulemustest, vahendab Die WeltKonstantin von Notz, Saksa parlamendi eriteenistuste komisjoni esimees on kriitiline valitsuse suhtes. „Ma saan aru, et sõja ajal tuleb keerulist menetlust hoida salajasena," märkis von Notz, „aga õigusriigis on avalikkusel õigus teada, mis tegelikult juhtus."

Ta nõuab, lähtudes „Saksa Liitvabariigi infrastruktuuri vastu tehtud ennekuulmatu terroriakti tähendusest", rohkem avatust. „Valitsus peab oma vaikimise lõpetama, võimaldama läbipaistvust või vähemalt andma selgitusi 26. septembri sündmustele."

Parlamendi eriteenistuste komisjoni aseesimees Roderich Kiesewetter peab vajalikuks korraldada „parlamentaarset survet, kuna spekulatsioonid selle ebaselge olukorra ümber ei ole üldse mitte ohutud." Samas on tal tekkinud tunne, et uurimisasutused ja valitsus ekslevad pimeduses, mis seda sündmust puudutab. 

Kuna sündmuskoht on 70 meetri sügavusel, sel ajahetkel puudus seal tihe ja ka juhuslikum laevaliiklus ning uurimist rahvusvaheliselt vaevu koordineeritakse, siis võtab see tema sõnul veel kuid aega, enne kui midagi enamat teada saadakse. 

„Kahjuks süveneb minus valitsuse varjamise juures veendumus, et nad ei ole tegelikult huvitatud selgitama välja Nord Stream I ja Nord Stream II gaasijuhtmetel toimunud plahvatuste asjaolusid," märkis parlamendiliige Zaklin Nastic, nõudes sündmustele sõltumatud uurimist. 

Washington Post kirjutas 21.12.2022, et mitmetele allikatele viidates, et ei ole sugugi kindel, et gaasijuhtmete plahvatuste taga on Venemaa, keda sündmuse järgselt kohe terroriaktis süüdistama hakati. „Praeguseks hetkeks ei ole veenvaid tõendeid, et Venemaa oleks selle sabotaažiakti taga," märkis Washington Posti vahendusel üks Euroopa ametnik, kommenteerides meediakanalile 9 riigi diplomaatide ja luureametnike kohtumist plahvatuste teemal. 

Toimetas René Allik