IRL-i uus esimees Helir-Valdor Seeder erakonna fraktsiooni koosolekul Riigikogus. Foto: Scanpix

Eile õhtul teatas valitsuskoalitsioon ühisavalduses, et loobutakse plaanist kehtestada panditulumaks ja pakendiaktsiis ning taastatakse endises mahus abielupaaridelt aasta lõpus tehtud seadusemuudatustega sisuliselt ära võetud võimalus kasutada tulu deklareerimisel ühiselt mõlema osapoole maksuvabastusi.

Kuigi alles teisipäeval toimunud hääletusel ei leidnud toetust opositsiooni poolt esitatud eelnõu abikaasade ühisdeklaratsiooni taastamiseks endisel kujul, jõudis koalitsioon eile kokkuleppele siiski selles suunas liikuda.

Juba teisipäeval teatas IRL-i parlamendifraktsiooni esimees Priit Sibul, et koalitsioonipartnerid peavad nelja planeeritud või juba tehtud maksumuudatuse osas läbirääkimisi ning et plaanis on taastada “abikaasade ühine deklareerimine sellisel kujul nagu see varem oli”, olgugi, et opositsiooni eelnõud ei toetata.

“Eks kompromiss on alati kompromiss, kus ükski osapool ei saa kõike, mida ta on tahtnud, kuid tahan siiski tunnustada partnereid, et suutsime nii lühikese aja jooksul kokku leppida kahe maksu ärajätmises ning abikaasade ühise deklaratsiooni taastamises enam-vähem sellisel kujul, nagu ta varem kehtis,” ütles IRLi esimees Helir-Valdor Seeder intervjuus “Aktuaalsele kaamerale”.

Abikaasade ühisdeklaratsioon kaotati sisuliselt ära uue valitsuskoalitsiooni poolt eelmise aasta lõpus vastu võetud seadusemuudatusega. Vastava muudatuse poolt hääletasid ka IRL-i fraktsiooni saadikud (kaasa arvatud Seeder), samuti õigustas seda järjepidevalt rahandusminister Sven Sester.

Vahetult enne IRL-i esimeheks valimist Postimehes avaldatud artiklis toonitas Helir-Valdor Seeder, et “abikaasade tulude ühise deklareerimise kärpimine ja peotäie uute maksude kehtestamine pole paremkonservatiivse erakonna poliitika. Abikaasade ühisdeklareerimine tuleb taastada ja maksupoliitilisi liialdusi tuleb tulevikus vältida,” kirjutas Seeder 8. mail ajalehes Postimees avaldatud artiklis.

Alates abikaasade ühisdeklaratsiooni sisulise ärakaotamise plaani avalikustamisest seda kritiseerinud SAPTK juhatuse esimehe Varro Vooglaiu sõnul on tänuväärne, et IRL on uue esimehe juhtimisel teadvustanud ühisdeklaratsiooni ärakaotamise abielu- ja perekonnavaenulikku iseloomu ning et nüüd püütakse seista selles osas tehtud vigade parandamise eest.

“Seeder on kahtlemata alustanud õigesuunaliste sammudega, parandades erakonna poolt varem tehtud vigu. Samas oleks valijate suhtes lugupidav, kui keegi tehtud vigade eest ka vastutuse võtaks ja nende eest vabandaks. Ühisdeklaratsiooni äranullimise eest peaks vastutama IRL-i toonane juht Margus Tsahkna, kes näitas, et on pragmaatilistest kaalutlustest lähtuvate poliitiliste kompromisside nimel valmis rakendama oma erakonna otseselt abielu- ja perekonnavaenulike plaanide elluviimise teenistusse, hoolimata vähimalgi määral põhjendatud kriitikast,” märkis Vooglaid.

Abikaasade ühisdeklaratsiooni kaotamine oleks abieluvaenulik samm

Ühisdeklaratsiooni nullinud valitsus alustas oma perepoliitikat abielupaaride ahistamisega