Alusfoto: Veiko Vihuri

Veiko Vihuri lahkab pahatahtlikku infooperatsiooni, mille kaudu üritavad peavoolumeedia väljaanded näidata, nagu oleks Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) on asunud püüdma Eestis elavate äärmuslike vaadetega venelaste hääli.

Mitmed peavoolumeedia väljaanded levitasid pühapäeval lühikese ajavahega uudist, mis tugineb ühele Saksa väljaandele ja milles väidetakse, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on asunud püüdma Eestis elavate äärmuslike vaadetega venelaste hääli.

Tegemist on pahatahtliku infooperatsiooniga Eesti suuremates meediaväljaannetes, Postimehes ja Delfis. Kahtlemata on eesmärgiks valimiste eel EKRE maine kahjustamine ja kõrge toetuse allakiskumine. Selleks kõlbavad kõik vahendid, ka kõige alatumad.

Saksakeelse Wikipedia andmetel on Die Tagenszeitungi näol tegemist vasakrohelise suunitlusega väljaandega. Seetõttu tuleks esmalt küsida, kui adekvaatne või huvipakkuv on info, mida sel lehel on Eesti kohta pakkuda ja miks peaks see lugu ületama üldse uudiskünnise.

Nagu osutab Uutes Uudistes Ivan Makarov, on tegemist tõlkeartikliga vene keelest. Tuleb välja, et Die Tagenszeitung on avaldanud Eestisse kolinud Venemaa ajakirjaniku Aleksei Šiškini kirjutise, mis on ringiga Eestisse tagasi jõudnud kui n-ö autoriteetses välismaa väljaandes avaldatud hinnang.

Eesti pahemportaali Delfi väitel on Die Tagenszeitung Saksamaa suuremaid ajalehti (mis peaks näitama, et tegemist on igati autoriteetse ja populaarse väljaandega). Selle trükiarv on aga ainult 45 000 eksemplari (võrdluseks: Bildil umbes kaks miljonit).

Delfi läks aga veelgi kaugemale, kasutades oma uudise „võimestamiseks" eriti manipulatiivset fotot (vt kuvatõmmist ülal).

Sellel võib näha EKRE aseesimeest Mart Helmet seismas justkui ENSV lippude taustal. Foto näib vihjatavat mingile seosele EKRE ja Eesti NSV vahel.

Delfi foto on tehtud 16. oktoobril 2022 EKRE meeleavaldusel, kus avaldati protesti kõrge elektrihinna vastu. Sellel meeleavaldusel ei olnud aga ühtegi ENSV lippu, nagu siinkirjutaja võis isiklikult kohal olles veenduda.

Seal oli vaid üks meeleavaldaja, kes kandis ENSV lipuga veidi sarnanevat plagu, millel oli lisaks Reformierakonna logost tuttava orava kujutis. Tegin sellest üsna mitu fotot, millest ühte on ka siinse artikli juures kasutatud. Ilmselt soovis protestija edastada sõnumit, et Reformierakonna juhtimisel oleme jõudnud ENSV-sse tagasi. Niisiis kritiseeriti selle lipulaadse esemega tegelikult iroonilises võtmes Reformierakonna poliitikat ja valitsemisstiili, mitte ei avaldatud toetust Eesti NSV-le vms.

Delfi foto on aga võetud just sellisest rakursist ja seda on ka ilmselgelt lõigatud, et näha oleks vaid Mart Helme Nõukogude Eesti lipuga, mis pealegi peegeldub tagaplaanil, luues pealiskaudsel vaatamisel mulje rohkemast kui ühest lipust.

Sellist käitumist ei saa nimetada teisti kui otseseks poliitiliselt motiveeritud manipulatsiooniks. Uudise ja seda illustreeriva foto abil soovitakse mõjutada lugejate suhtumist ühte erakonda, mille eduvõimalusi tahetakse vähendada. Seda tehes aga käitutakse lugupidamatult nii tõe kui oma lugejate suhtes, keda käsitatakse rumala, manipuleeritava massina. Saksa keeles öeldaks sellise käitumise kohta lühidalt: Lügenpresse!

Eesti peavoolumeedia modus operandi't sobib iseloomustama mõtteavaldus progressiivse inimkonna ühelt juhilt, seltsimees V. I. Leninilt: „Ajalehe osa ei piirdu mitte ainult poliitilise kasvatusega ja poliitiliste liitlaste oma poole tõmbamisega. Ajaleht ei ole mitte ainult kollektiivne propagandist ja kollektiivne agitaator, vaid ka kollektiivne organisaator."