Silt: Prantsuse revolutsioon


SUUR LUGU ⟩ Sven-Olav Paavel: karmeliitide veri revolutsiooni altaril (I)

„Kuniks Prantsusmaa ei ole dekatoliseeritud, ei ole revolutsioon kindlustatud,“ tõdes vabamüürlasest revolutsionäär Mirabeau. Sven-Olav Paavel teeb ülevaate revolutsioonilisest terrorist Prantsuse revolutsiooni päevil. Näitena vaadeldakse Compiègne’i karmeliitide kloostri õdede märtrisurma lugu, mille on tuntuks teinud Georges Bernanos teosega „Karmeliitide dialoogid“ ning sellele põhinev Francis Poulenci samanimeline ooper.

Tapio Puolimatka: seksuaalvabadus poliitilise kontrolli vahendina

Kasvatusteadlane Tapio Puolimatka kommenteerib Markii de Sade'i avastust ja selle poolt inspireeritud tehnikaid, mida revolutsioon on läänemaailmas viimase kahe aastasaja jooksul peensuseni lihvinud: seksuaalsete vabaduste laienedes jääb inimestel märkamata, kuidas nende poliitilised ja majanduslikud vabadused vähenevad ning riigi kontroll suureneb.

JUHTKIRI ⟩ Postimehe déjà-vu

"Vabanedes" kristlusest on kõik revolutsioonilised režiimid, alates Prantsuse revolutsioonist, kommunistlikust Nõukogude Liidust ja Natsi-Saksamaast kuni tänapäeva liberaalse demokraatiani välja, "vabanenud" ka inimelu pühadusest ja vajadusest kaitsta kõige kaitsetumate – sündimata inimeste – eluõigust, tõdeb Objektiivi toimetus juhtkirjas.

Verhofstadt meenutas Brexiti liidritele giljotiine

Euroopa Parlamendis Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise küsimusi koordineeriv Guy Verhofstadt on pakkunud, et nn pehme Brexiti vastased konservatiivide ridades võidakse Prantsuse revolutsiooni liidrite kombel giljotiinide alla saata.

Leht 1 / 2