Mouse Moveri mudel "Liberty" Foto: kuvatõmmis Amazone´i e-poest

Klaviatuuri vajutused, hiire liigutamine, ekraanil toimuv – seda kõike on võimalik distantsilt salvestada-vaadata ja seda kasutavad ettevõtete juhid agaralt ära, töötajate jälgimine on võtnud juba düstoopilise mõõtme. 

Üks jälgimise all olnud pankur pettis süsteemi traadijupi ja väikse ventilaatoriga ära, kirjutab Die Welt. Ta töötas pangas hüpoteekide osakonnas, keegi temalt tööl kohal viibimist ei nõudnud. Ta lendas Taisse ja töötas sealt teades, et pank jälgib tema tööarvutit. Spetsiaalne tarkvara jälgis tema arvutihiire liikumist, nii et ülemused said kontrollida, kas ta töötab. 

Mees ühendas hiire traadijupiga väikese patareitoitel ventilaatori külge ja kui ventilaator töötas, siis liikus ka hiir. Ülemused kaugel Ameerikas olid rahul nähes, et alluv töötab.

Selle loo jutustas oma ühes ettekandes Koen Blanquart, kes nõustab üle maailma suuri firmasid koroonajärgse töökeskkonna küsimustes. Ka tema on üks neist, keda võiks nimetada digitaalseks nomaadiks, kuna tema kliendid paiknevad üle maailma ja kord töötab ta mõned päevad Euroopas, siis Ladina-Ameerikas ning seejärel kuskil Aasias. 

"Ameerika on sisenemas uude jälgimisajastusse," sõnab Blanquart. "Kes kontorisse ei lähe, seda jälgitakse rangelt." Paljud ülemused on kaotanud pärast kolme aastat pandeemiat ja kaugtööd usalduse oma alluvate vastu. "On see siis õiglane või ebaõiglane, tulemus on sama," lisab Banquert. "Alaline jälgimine on muutumas normaalseks."

Hiire liikumise jälgimine on vaid algus. Mõned ettevõtted kasutavad tarkvara, mis teeb iga kümne minuti järel kuvatõmmise alluva arvuti ekraanist ja saadavad selle kontrollijale. Teised ettevõtted kasutavad jälle tarkvara, mis käivitab sülearvuti kaamera ja teeb sellega töötajast pildi. Tihti loetakse alluva e-posti ja kuulatakse pealt töötelefoni. USA seadused annavad siin ettevõtjatele suure mänguruumi. 

USA-s jälgib kaheksa ettevõtet kümnest erinevate meetoditega oma töötajaid reaalajas, selgub "New York Times'i" küsitlusest. Paradoksaalne on see, et kaugtööd esitatakse vabaduse väljendusena, samas satutakse kodus töötades totaalse jälgimise alla. See kõik on võtnud juba düstoopilise mõõtme. 

JP Morgani töötaja selgitab, et WADU-nimelise tarkvara abil saab jälgida, kui palju aega alluv Zoomis, Wordis ja Excelis aega veedab. Minnesota hoolekandetöötaja seevastu sõnab, et nemad kasutavad programmi, mis annab produktiivsuse eest punkte – matustel osalemine omaste toetamiseks annab 1,75 punkti, surija külastamine 1 punkti, leinavale omaksele helistamine 0,25 punkti. Tervishoiugigandi UnitedHealth töötaja kurdab algoritmi üle, mis märgib töötaja passiivseks, kui ta parajasti hooldab patsienti, mitte ei tööta arvuti taga. 

"Algoritmid on halastamatud," selgitab Jay Stanley New Yorgi kodanikeõiguste grupist ACLU. "Nad protokollivad iga sekundi, mil ekraani ees ei istuta." 

Jälgimisvastastest meetmetest on saanud juba väike tööstus. Amazonis on võimalik leida mitmeid seadmeid, mis peaksid jälgijad üle kavaldama, nagu näiteks Mouse Mover, mis jätab mulje, nagu hiir liiguks. Mudel "Liberty" maksab näiteks 49 dollarit. 

Toimetas René Allik