Ameerika Ühendriikide Merevägi õpetab sõdureid looma õigete sooliste asesõnadega tähestikurahvale "turvalisi keskkondi", mille tarbeks üllitati lastesaate vormis õppevideo.

"Hei! Minu nimi on Jony ja mina kasutan enda kohta he/him [ing k tavalisi meessoole osutavaid] soolisi asesõnu," alustab videos juttu Veealuse Sõjapidamise Keskuse (Naval Undersea Warfare Center) insener Jony Rozon

Mereväe ametliku videoga rõhutatakse "kui oluline on kasutada õigeid soolisi asesõnu, samuti milline on korrektne etikett kui ei olda mõne inimese õigetes soolistes asesõnades kindlad". Video avaldati mereväe poolt 23. mail.

Ligi nelja minuti pikkuses videos räägitakse, kuidas mereväelased saavad oma kolleegide tarbeks "kaasava keelekasutusega" luua "turvalise keskkonna" ja nii näidata, et nad on [tähestikurahva] "liitlased", kes "tunnustavad kõiki". Mereväelastel on vaja hoiduda kellegi "valesoostamisest". Hoiatatakse ka kolleegide survestamise eest, et need avaldaksid oma "päris" soolised asesõnad, kuna inimestel võib käia alles "enese avastamise protsess" ja nad pole valmis sellist teavet avaldama. 

"Soolise asesõnaga (pronoun; pronoomen) me identifitseerime ennast, see on meie nimest eraldi ja selle abil saavad inimesed meile omavahelises vestluses viidata," selgitab videos teine Veealuse Sõjapidamise Keskuse insener Conchy Vasquez.  

"Õigete sooliste asesõnade kasutamine on tõeliselt lihtne viis kellegi [soolise] identiteedi jaatamiseks. See on tunnustamise ja austamise signaal," lisas Rozon.

"Asemel, et öelda midagi laadis "hei, mehed", võite te öelda "hei kõik" või "tere tiim"," õpetab Rozon.

"Järgmine võimalus näidata, et me oleme [tähestikurahva] liitlased ja et me aktsepteerime kõiki, on oma sooliste asesõnade lisamine e-kirjadele, või nagu meie äsja tegemine, nende ära märkimine ennast tutvustades," jätkas Vaquez.

Samuti hoiatatakse mereväelasi, et nad ei sunniks kedagi oma soolisi asesõnu avaldama.

"Mõned inimesed võivad alles olla enese avastamise teel ja nad ei ole valmis teile oma soolisis asesõnu avaldama ning see on igati normaalne," rääkis Vasquez. Kui mereväe kolleeg ei soovi oma sotsiaalse soo asesõnu avaldada, siis teised mereväelased peaksid tema poole pöörduma sooliselt neutraalses kõnepruugis.

Samuti jagatakse õppevideos juhiseid, mida teha siis kui keegi soostab kedagi valesti.

"Minu arust esimene asi sellisel juhul on teadvustada, et see ei ole maailmalõpp. Te peate ennast korrigeerima ja liikuma edasi, või aktsepteerima kui teised seda teevad ning liikuma edasi. Kõige olulisem asi, mida ma võin teile öelda on, et ärge võtke endale kanda koormat, et te tunnete ennast kellegi soolise väärmääratlemise vea pärast hästi," hoiatab Vasquez.

Videos õpetatakse, kuidas jätta soolisi asesõnu paremini meelde.

"Ütleme, et isik valib oma sooliseks asesõnaks "they". Oma mõtetes te võite teha järgmise käigu: "They'il on kena särk. They naeratab kenasti. They on tõeliselt tark." Sedasi jäävad soolised asesõnad teile meelde," õpetab Vasquez. 

Joe Bideni ajal on muudetud "tolerantseteks" kõik väeosad ja -liigid ning näiteks armees saavad sõdurid armee kulul "sugu vahetada".

Toimetas Karol Kallas