Ameeriklasi Hiinast koju toov lennuk Omaha Epley lennujaamas 07.02.2020. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium rajas rahvusvaheliste lennujaamade läheduses asuvatesse sõjaväebaasidesse viisteist koroonaviiruse karantiinilaagrit.

Laagrid on mõeldud eelkõige Hiinast, kuid ka teistest maailma riikidest tagasi pöörduvate Ameerika Ühendriikide kodanike eraldamiseks, vahendab Daily Mail.

Ühendriikide tervishoiu ja sotsiaalteenuste ministeerium palus käesoleva kuu alguses  kaitseministeeriumilt abi kuni tuhande inimese majutamiseks, keda on vaja välismaalt saabudes karantiini panna.

Koroonaviiruse ehk teadusliku nimega COVID-19 epitsentrist Hiina Hubei provintsist ja selle pealinnast Wuhanist on käesoleval kuul toodud Ühendriikide kodanikke ära viie lennuki jagu ja Armeega algselt kokku lepitud tuhande inimese karantiinimise maht hakkab täis saama.

Kaitseministeerium on karantiinivõimekust suurendanud ja karantiinialad loodi lisaks Hawaii, Illinoisi, Texase, California, Georgia, New Yorki, Washingtoni osariigi, Washington DC, New Jersey'i ja Michigani lennujaamade läheduses asuvatesse sõjaväebaasidesse.

Karantiinilaagrid asuvad Ühendriikide viieteistkümne suurema lennujaama lähenduses ja iga laager mahutab kuni 250 inimest.

  • Pearl Harbor-Hickami ühendbaas (JB Pearl Harbor-Hickam), Hawaii – Daniel K Inouye'i rahvusvaheline lennujaam (HNL)
  • Suure Järvistu Mereväe väljaõppekeskus (Great Lakes Training Center Navy Base), Illinois – O'Hare'i rahvusvaheline lennujaam (ORD)
  • Mereväe ühendatud tagavaralennuväli (Naval Air Station Joint Reserve Base), Texas – Dallas-Fort Worthi rahvusvaheline lennujaam (DFW)
  • March tagavara lennuväebaas (ARB), California – Los Angelesi Rahvusvaheline lennujaam (LAX)
  • Travis AFB (lennuväebaas), California – by San Francisco rahvusvaheline lennujaam  (SFO)
  • Dobbins ARB, Georgia – Hartsfield-Jacksoni Atlanta rahvusvaheline lennujaam (ATL)
  • Fort Hamilton, New York – John F Kennedy'i rahvusvaheline lennujaam (JFK) New York City'is
  • Kitsapi mereväebaas (Naval Base Kitsap), Washington – Seattle-Tacoma rahvusvaheline lennujaam (SEA)
  • Anacostia ühendbaas (Joint Base Anacostia), Washington DC – Washington Dullesi rahvusvaheline lennujaam (IAD)
  • McGuire-Dix-Lakehursti ühendbaas (McGuire-Dix-Lakehurst Joint Base), New Jersey – Newarki rahvusvaheline lennujaam (EWR)
  • Fort Custeri väljaõppekeskus (Fort Custer Training Center), Michigan – Detroit Metropolitani lennujaam (DTW)
  • Camp Ashland, Omaha – Nebraska osariigis
  • Lacklandi õhuväebaas San Antonios Texase osariigis

Alates 2. veebruarist peab iga ameeriklane, kes on viimase kahe nädala jooksul reisinud Wuhanis, olema kaks nädalat karantiinis. Ameeriklased, kes ei ole olnud Wuhanis, kuid on olnud Hiinas, läbivad viidatud 11 lennujaamas tervisekontrolli ja peavad olema neliteist päeva kodus.

Välismaalasi, kes on viimase neljateist päeva jooksul reisinud Hinas, riiki ei lubata.

13. veebruari seisuga oli Wuhanist erilendudega ära toodud ümber 800 ameeriklase, kes on karantiinis Colorado osariigi Fort Carsoni sõjaväebaasis ja California Miramari Travise lennuväe- ning mereväe eriüksuste baasis (Travis Air Force Base and Marine Corps Station).

Karantiinilaagritest ei ole seni leitud ühtegi koroonaviiruse haigestumisjuhtu.

Maailmas on 17. märtsiks registreeritud 182 405 haigusjuhtu, tervenenuid on 79 433 ja elust lahkunuid 7154. USA-s on avastatud haigusjuhtumeid 4661, terveks on saanud 17 ja surnud on 85 inimest.

Toimetas Karol Kallas