Juhised, kuidas teadlikke otsuseid tehes vältida raskesse Covid-19 jäämist: 1. tea oma riske, 2. kaitse ennast, 3. tegutse kui haigusega kokku puutud, 4. tegutse kui sa oled haige või andnud positiivse proovi Pilt: CDC

Ameerika Ühendriikide haiguste tõrje keskus avalikustas neljapäeval 11. augustil uued covidireeglid, mis on varasemast teaduslikust konsensusest märkimisväärselt inimsõbralikumad.

Kuigi koroonaviirus levib Ameerika Ühendriikides jätkuvalt massiliselt, leiab riigi rahvatervise eest vastutav amet, et inimeste vabadusi ei pea enam nii palju rõhuma kui varem ette nähti, vahendab USA poolriiklik uudisteportaal NPR.

Ameerika Ühendriikide rahvatervise ametnike liidu ASTHO meditsiinidirektori Marcus Plescia sõnul pole tegemist küll suure seniste juhiste muutusega, kuid eelnevast palju rohkem pannakse rõhku inimeste enda riskitaseme hinnangule ja lubatakse neil ise otsustada, kuidas seda riski maandada.

"Need juhised vastavad olukorrale, kus me pandeemiaga hetkel oleme. Ma ei arva, et on väga palju osariike ja piirkondasid, mis leiavad, et nad peaksid hakkama taas piiranguid kehtestama," jätkas Plescia.

Haiguste tõrje keskuse (CDC) uued, "inimeste otsustele keskenduvad" juhised on lühidalt järgmised:

  • Inimesed, kes puutuvad viirusega kokku, ei pea jääma enam karantiini
  • Vaktsineerimata inimestele kehtivad samad juhised kui vaktsineeritud inimestele
  • Õpilased, kes on viirusega kokku puutunud, võivad jätkata koolis käimist
  • Inimesi, kellel pole sümptomeid, ei soovitata enam testida

2021. aasta 27. detsembril avaldatud juhistes soovitati testida kõiki inimesi, kes olid vaktsineerimata, või kelle viimasest mRNA vaktsiinidoosist on möödas rohkem kui kuus kuud, Covid-19ga kokku puutunud isikud pidid jääma viieks päevaks isolatsiooni ja peale seda kandma "tihedalt vastu nägu sobituvat maski". Vaktsineeritud ja võimendatud vaktsiinidoosiga inimesed ei pidanud jääma küll karantiini, kuid neil soovitati kanda 10 päeva maski.

CDC kõneisiku Greta Massetti sõnul "me teame, et Covid-19 on meiega jäädavalt" ja edaspidi ei soovita, et see inimeste igapäevaelu pea-peale pööraks.

Massetti sõnul näitavad viimased kogutud andmed, et 95 protsenti Ameerika ühendriikide elanikest on kas siis vaktsineerimise või läbipõdemise kaudu saavutanud immuunsuse raskekujulise Covid-19 vastu ja selle tõttu ei pea enam vaktsineerimata inimesi käitlema vaktsineeritutest erinevalt.

Kõige suuremat mõju avaldab juhiste muutus põhi- ja keskkoolidele (K12). Kõrvale on heidetud strateegia, mida tuntakse "testi-et-jääda" (test-to-stay) nime all, mis nõudis, et kui õpilane puutus kokku Covid-19ga ja tema vaktsineerimine ei olnud nõutud järje peal, siis pidi ta koolis käimiseks regulaarselt laskma ennast testida ja tal ei tohtinud olla sümptomeid.

Kui varem nähti ainsa Covid-19 vastase lahendusena korduvat vaipvaktsineerimist, siis nüüdsest võib "viirusega kokku puutumise riske maandada mittefarmatseutiliste sekkumistega, mille hulgas on ventilatsiooni parandamine, siseruumides maskide ja respiraatorite kasutamine ja testimine". 

Samuti teatatakse, et "CDC rahvatervise soovitused muutuvad vastavalt arenevale teadusele, biomeditsiiniliste ja rahvatervise vahendite kättesaadavusele ning konteksti muutustele, nagu elanikkonna immuunsuse määrade kõikumised ja hetkel ringlevad tüved".  

Toimetas Karol Kallas