Vaba ühiskonna aluseid ohustavad mitte konservatiivid, nagu väitis hiljuti politoloog Tõnis Saarts, vaid hoopis võimu- ja meediaringkonnad, mis väidavad end olevat liberaalse demokraatia edendajad, nendivad Markus Järvi ja Varro Vooglaid saates "Fookuses".

Arutelu tõukus Veiko Vihuri hiljutisest ettekandest, kus ta põhjendas oma teesi, et liberaalne demokraatia ei ole vaba ühiskonna sünonüüm, vaid sellest on saanud hoopis kõige suurem oht vabale ühiskonnale.

Vooglaiu sõnul on tagumine aeg hakata õhku välja laskma praeguse poliitilise paradigma suurest ja alatasa korrutatud valest, nagu võrduks vaba ühiskond liberaalse demokraatiaga.

Järvi juhtis omalt poolt tähelepanu, et kuigi end liberaalseks demokraatiaks nimetav režiim väidab end seisvat nii vabaduse kui ka võrdsuse eest, on neist kahest kaugel olulisemaks aspektiks tõstetud just võrdsus, millele vabadus peab alistuma.

Sellest annavad tunnistust nii sõnavabaduse mahasurumise püüdlused nn vihakõne keelamise loosungi all kui ka veendumuste- ja südametunnistuse vabaduse mahasurumise püüdlused diskrimineerimise keelamise loosungi all.

Otsides end liberaalseks demokraatiaks nimetava ideoloogilise programmi juuri, tõdesid Järvi ja Vooglaid, et selle juureks on relativism ja sellest lähtuv egalitarism, mis mõlemad eitavad moraalse hüve keskset tähtsust isikliku ja ühiskondliku elu korralduses.

Samuti peatuti arutelus president Kersti Kaljulaiu poolt Postimehele väljendatud täiesti alusetul seisukohal, nagu oleks ametis olevast valitsusest saanud oht põhiseaduslikule korrale ja Eesti julgeolekule.

"Silmakirjalikumat poliitikut kui Kaljulaid on auslalt öeldes raske ette kujutada," märkis Järvi, süüdistades presidenti valikulises mures sõnavabaduse pärast ja seetõttu ka variserlikkuses.

Saates kõlama pandud seisukohti kuulake lähemalt videost!

Vaba ühiskond versus liberaalne demokraatia

Valitsus on ohuks põhiseaduslikule korrale? Kas tõesti, proua president?