Teadusnõukoja juht Toivo Maimets. Foto: Wikimedia Commons

Toivo Maimets andis 2021. aasta lõpus ERRi uudisteportaalile intervjuu, milles väitis, et ühtegi vaktsiini pole nii põhjalikult teaduslikult uuritud kui väidetavalt Covid-19 vastu aitavaid aineid. 

Eesti Vabariigi Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Isamaa valitsust Covidi teemal nõustava grupeeringu juht Maimets leidis ERRi uudisteportaalile antud intervjuus: "Ma arvan, et ühtegi vaktsiini [Covidi] ei ole nii hästi läbi uuritud, ei kõrvalmõjude poolest ega ka tema kasutamise massilisuse poolest."

Üks maailma autoriteetsemaid meditsiiniajakirju BMJ avaldas paljastuse ettevõttes Ventavia Research Group läbi viidud Pfizeri Covid-19 vaktsiini inimkatsetest, mida saatsid uuringuprotseduuride süstemaatiline eiramine ja lohakas andmetöötlus.

Ekstra tõhustussüstide uuringud pandi 2022. aastal toime ainult kaheksa hiire peal ja seda, kas need ka millegi vastu aitavad, ei uuritud üldse. Saksamaal läbi viidud teadusuuring näitab, et kui Covidi esimesel, ilma süstideta, aastal kuni 29- ja 50–59-aastaste inimeste seas suremus isegi vähenes, siis 2021. kasvas see hüppeliselt kõigis vanuserühmades välja arvatud kuni 14-aastased inimesed. 2022. aastal kasvas liigsuremus veelgi ja nii kõigis vanuserühmades  

Juba 2020. aasta septembris, enne vaktsiinide ametlikku tunnustamist ja uuringute lõppu oli teada, et ei uuritud Covidi-süstide kaitset nakatumise ja raskelt haigestumise vastu.

Teadusnõukoja juht väitis lisaks: "Kui me vaatame seda rida, kus eesotsas on 90 protsenti vaktsineeritud riigid, lõpus on Bulgaaria ja Rumeenia, siis see hüppekoht, kus järsult haiglasse sattumine ja suremine väheneb, on umbes 75 kuni 80 protsendi vahel." Tänaseks on käes olukord, kus tervet Euroopat on tabanud liigsuremuse laine, mille eesotsas on kõige kõrgema süstide arvuga riigid ja kõige lõpus kõige madalama süstitusega maad. Euroopa Liidu Statistikaameti andmetel oli 2022. aasta novembris Euroopas ainult kolm riiki, kus suremus vähenes: Rumeenias kuue protsendi, Bulgaarias kolme ja Slovakkias kahe protsendi võrra. 

Kui seni on tavajuhul vaktsiinide uuringuteks kulunud viis ja rohkem aastat, siis Covidi süstide uuringud pandi toime vähem kui ühe aasta jooksul.

Toimetas Karol Kallas