Kui uskuda riiklikku kultuurilehte, siis sai eile Ameerika Ühendriikide 45. presidendiks "manifesteeriv tolgus". Sõnavabadus on tore asi, kuid niisamuti on sel "tolgusel" vabadus jätta olulisel hetkel vingus klientriigike toetusest ilma.

FOOKUSES:

Maksumaksja poolt rahastatud kultuurileht Sirp avaldas Donald Trumpi ametisse astumise päeval Rebeka Põldsami artikli, kus meie suurima liitlase riigipead nimetatakse "manifesteerivaks tolguseks":

Eesti Päevaleht aga kutsus appi koguni käitumispsühholoogi, et analüüsida Trumpi näoilmeid, pannes artikli tunnuspildiks foto, kus Trump näib hullumeelse diktaatorina:

Ilkuda annab isegi Trumpi "võsukese" üle:

KOMMENTAAR:

Vaba ajakirjandus võib ja peabki poliitikute aadressil kriitikat avaldama, ja võimule valitute üle ironiseerimine või nalja heitmine käib asja juurde. Teisalt on establishment'i vastase sõnumiga USA presidendiks tõusnud Donald Trump – kes kordas jõuliselt oma sõnumit ka inauguratsioonikõnes – puhtalt oma olemasoluga suutnud paljastada peavoolumeedia ideoloogilise kallutatuse. Tänavatel nutvad, röökivad ja laamendavad Trumpi-vastased "antifašistid" väljendavad varjamatult oma vihkamist ja raevu neile mittemeelepärase sõnumi ja maailmavaate vastu, mida Trump esindab, seevastu vasakliberaalset maailmavaadet pooldavad ajakirjanikud ja "arvamusliidrid" püüdsid varem säilitada näiliselt neutraalset joont. Trumpi esiletõus ja võit on nendegi sallimatuse ja põlguse nähtavaks teinud.

Eesti riiklikult rahastatud väljaannetelt ja meediakanalitelt on lugejatel-vaatajatel õigus nõuda siiski labase sõimu asemel tasakaalukate hinnangute vahendamist. Mäletatavasti avaldas kultuurileht Sirp möödunud kevadel "taiesena" fotomontaaži, kus ühele konservatiivsele Eesti poliitikule oli kaela riputatud silt "Minu m.nn on puhas!" Poliitiku ja riigijuhina on Donald Trump muidugi kritiseeritav nagu iga teinegi, kuid tema mõnitamine ja sihipärane halvustamine ei kuulu kvaliteetse ajakirjanduse juurde. Meedia võib robustseid arvamusi vahendades kaitsta ennast sõnavabaduse printsiibiga, kuid samamoodi on Donald Trumpil õigus ja vabadus väljendada oma suhtumist fake news-meediasse ja vingus näoga klientriikidesse.