Briti suursaadik Chris Holtby ja Reimo Mets riigikogu esimehe ja sotsiaalministri vastuvõtul Baltic Pride festivali puhul, 6. juuni 2014. Foto: Mihkel Maripuu, Postimes/Scanpix

Vikerraadio saates "Reporteritund. Vastasseis" väitlesid kooseluseaduse ja perekonna mõiste üle homoaktivistist jurist Reimo Mets ja SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid, kes rõhutas, et küsimus pole ainult ühes seaduses, vaid maailmavaatelises konfliktis.

Reimo Metsa sõnul pole põhjust diskuteerida, kas samasooliste isikute kooselu on perekond, sest vastasel korral kuulutaksime end Euroopa õigusruumist vabaks. Varro Vooglaid ütles, et kõikidel inimestel on ühesugune õigus abielluda, kuid perekond rajaneb mehe ja naise vahelisele ühendusele. See on inimloomusest tulenev printsiip, mida Euroopa inimõiguste kohtul, õiguskantsleril ega ühelgi parlamendil pole õigust ümber defineerida.

Reimo Metsa arvates lahendaks kooseluseaduse üle peetava debati see, kui perekonnaseadusest võetaks välja mõisted mees ja naine. "Demokraatias on vähemuse õigused alati kaitstud, mitte ei küsita enamuse käest, et kas me anname neile õigusi või ei anna neile õigusi," ütles Mets.

Seoses seksuaalvähemuste väidetava diskrimineerimisega meenutas Vooglaid põhimõtet, et võrdseid tuleb kohelda kui võrdseid ja ebavõrdseid kui ebavõrdseid. "Kui me räägime perekonnast, siis see on üks kooslus, ja kui me räägime homoseksuaalsetest suhetest, siis see on teine kooslus," ütles Vooglaid.

Reimo Mets vastas, et neil ei ole mitte mingit vahet, ja nimetas demagoogiliseks ka Varro Vooglaiu väidet, et igal lapsel on loomulik õigus emale ja isale, kellest moodustub harmooniline, tasakaalustatud kasvukeskkond.

Saatejuht Arp Müller esitas saatekülalistele küsimuse, kuidas defineerida nendevahelist vastasseisu – kas see on vastasseis absolutismi ja relativismi vahel? Reimo Metsa sõnul olevat asi selles, et üks inimene elab oma elu ja teisele inimesele (Varro Vooglaid) see ei meeldi. Mets heitis Vooglaiule ette püüdlust panna pähe silmaklapid ja elada pimedas keskajas.

"See vastaseis on kahtlemata maailmavaateline," nentis Vooglaid. "Tegemist on kahe radikaalselt erineva maailmavaatelise süsteemiga, mis on meie maailmatunnetuse aluseks, ja siin on ühisosa leidmine tõesti päris keeruline. … Küsimus on maailmavaatelises konfliktis."

Saadet saab kuulata siin ning saate ERR-i poolne kokkuvõte on kättesaadav siin.