Reformierakondlane Urmas Sutrop kardab ja muretseb, et EKRE muudab Eesti väikeseks vastikuks natsiriigiks. Foto: Scanpix

Reformierakondlasest keeleteadlane Urmas Sutrop on mures, et EKRE, Isamaa ja Keskerakonna koalitsiooni moodustamise korral liigub Eesti natsidiktatuuri suunas, vahendab Eesti Päevaleht.

Sutrop küsib oma murekirjas lugejatelt, et kas me tahame elada "väikeses vastikus fašistlikus natsiriigis või vabas ja õitsvas rahumeelses euroopalikus riigis, mida paljud teised rahvad imetlevad ja kadestavad," viidates selle retoorilist laadi küsimusepüstitusega kaasreformierakondlase Airis Meieri hiljuti samuti Eesti Päevalehes ilmunud artiklile "Kremlil võib olla õigus – Eestist ähvardab saada väike natsiriik."

Sutrop kardab nimelt, et demokraatlikust ja vabast Eestist võib saada natsiriik, kuna Jüri Ratas solvus valimiste tulemuste üle ning soovib nüüd "iga hinna eest peaministri tooli külge klammerduda":

"Talle ei lähe korda ei eestlased ega venelased, ei Eesti ega demokraatia. Talle läheb korda ainult isiklik võim. Ta tahab teha koalitsiooni erakondadega, kellest üks – EKRE – on pidevalt avaldanud oma natsimeelsust."

Ühtlasi süüdistab Sutrop natsiihaluses ka Isamaad, kelle puhul piirduvat see enamasti aga Sinimägede ja Eesti soost natsikindralite ülistamisega, keda püütakse vabadusvõitlejatena esitleda.

Juudipaljastaja Kaalep

EKREs olevat Sutropi sõnul aga natsilembusega oluliselt tõsisemad lood, mistõttu pidas ta juba eelmiste Riigikogu valimiste järgselt vajalikuks sellele samuti Eesti Päevalehe veergudel tähelepanu juhtida. Eriliselt hambusse jääb Sutropile seejuures aga Tartust riigikokku valitud ekrelane Ruuben Kaalep, keda ta nimetab juudipaljastajaks ja antisemiidiks.

Vaatamata sellele, et Kaalep muuhulgas joobnult turistidele Hitlerit on kiitnud, mistõttu isegi mõned tema võitluskaaslased teda EKREst välja visata on soovinud, ei tehta seda Sutropi hinnangul, kuna natsiideoloogia sobivat EKREle ning neofašistid näevad Kaalepis üliandekat- ja võimekat multitalenti: "EKRE vajab teda kas vaatamata või just tänu tema Hitleri-lembusele." Seetõttu anti Kaalepile Sutropi arvates ka kõrge koht EKRE üldnimekirjas, mille abil ta üldse riigikokku pääses. 

Veel nimetab Sutrop EKRE aseesimehe Martin Helme hiljutist intervjuud telekanalile "Deutsche Welle" niivõrd räigeks, et see "paneb paljudel juuksekarvad püsti tõusma".

Koalitsioon EKREga on samm natsidiktatuuri suunas

Sutropi sõnul liigub "EKRE-IKE pakt natsidiktatuuri, isikuvabaduste piiramise, majanduse suletuse, teaduse, ajakirjanduse ning kohtute võimule allutamise suunas". Ühtlasi tähendavat selline natsidiktatuuri kehtestamine ka rahva ja/või rassi üksikisikust kõrgemale tõstmist; tsentraliseeritud autokraatlikku valitsust, mida juhib diktaatorlik juht; ranget majanduslikku ja sotsiaalset distsipliini; vägivaldset opositsiooni allasurumist ning teatud sotsiaalsete (nt vabasoolised [??? – toim]) ja rahvuslike gruppide stigmatiseerimist ning esmajärjekorras nende õiguste piiramist.

Oma düstoopilises nägemuses kujutab Sutrop veel ette, et EKREle järele andes oleks tagajärjeks autoritaarne valitsus, mis muudaks teaduse ainult eesti keelseks, eesmärgiga teha see rahvusvaheliselt konkurentsivõimetuks [sic!]. Samuti eeldavat EKRE ülikummaline majandusprogramm Sutropi sõnul "käsumajanduslikku distsipliini".

Kogu oma hirmu ja muret kokku võttes kuulutab Sutrop, et viimane samm sotsiaalseks kontrolliks ja opositsiooni vägivaldseks mahasurumiseks ei ole enam kaugel ning seda "kõike juhib diktaatorlik suur juht".

Samuti lõhestab loodav koalitsioon ühiskonda ning ajab siin elavad rahvused omavahel tülli, kuna Keskerakond ei suuda mingil juhul tasakaalustada EKREst ja Isamaast lähtuvat "hüpernatsionalismi". Seetõttu anub Sutrop taaskord lugejaid: "Hoidkem Eesti vabadust ja ärgem laskem meie Eestit muuta väikeseks vastikuks natsiriigiks!"

Toimetas Martin Vaher