Uus president, samad kombed: Riias toimunud Balti homoparaadil sammusid teiste seas ka USA diplomaadid

USA saatkonna esindus osalemas laupäeval, 9. juunil 2018 Riias toimunud homoparaadil "Baltic Pride". Foto: Ilmars Znotins, AFP/Scanpix

Laupäeval Riia vanalinnas toimunud homoparaadist võtsid teiste seas osa ka USA diplomaadid, kes kandsid suurt loosungit “USA saatkond toetab Balti homoparaadi”.

Paraadist võtsid lätlaste, leedulaste, eestlaste ja venelaste kõrval osa ka homoliikumise toetajad Suurbritanniast, Saksamaalt, Taanist ja mitmest teisest riigist.

Ka USA saatkond Tallinnas on järjepidevalt toetanud homoliikumise pürgimusi nii Eestis kui Baltimaades laiemalt. 2013. aasta kevadel heisati Kentmanni tänava saatkonna hoone fassaadil solidaarsuse märgiks kõrvuti USA lipuga ka homoliikumise sümbolina kasutatav vikerkaarelipp.

2014. aasta aprillis tegi aga USA saatkond avalduse, millega väljendati toetust kooseluseaduse läbisurumisele riigikogus – avaldus tehti 16. aprillil ehk päev enne eelnõu üleandmist riigikogu menetlusse. Mitmete asjatundjate sõnul kujutab selline avaldus endast rahvusvahelise õigusega vastuolus olevat sekkumist Eesti Vabariigi siseasjadesse. Sama järeldust on korduvalt toonitanud ka Objektiivi toimetus.

Varem on USA Tallinna suursaatkonna töötajad osalenud in corpore homoparaadil Riias.

Nn homoõiguste edendamine kõikjal maailmas tõusis USA välispoliitiliste prioriteetide hulga president Barack H. Obama valitsemise ajal. Toonane asepresident Joe Biden kuulutas koguni, et nn homoõiguste kaitsmine on tsiviliseeritud rahvaste defineerivaks tunnuseks ning et see tuleb seada olulisemale kohale kui austus rahvuslike kultuuriliste tavade ja traditsioonide vastu.

Samuti loodi USA-s Obama valitsemise ajal homoõiguste edendamiseks eriline institutsioon ehk nn LGBT-isikute inimõiguste erisaadiku ametkond, mis on tituleeritud ka USA ülemaailmse haardega “homoõiguste eriüksuseks”.

Donald Trumpi valitsemise ajal on Obama perioodiga võrreldes olnud näha teatud muutusi, ent pigem on need olnud tagasihoidlikud.

Ühelt poolt otsustas Trumpi administratsioon mitte valitsuse tasandil tunnustada juunikuud nn LGBT kuuna, toimides seega vastupidiselt Obama aegsete otsustega. Teiselt poolt pälvis aga Trumpi valitsus konservatiivide seas teravat kriitikat, kuna nimetas USA suursaadikuks Saksamaal Richard Grenelli, kes on avalik homoseksuaal.

USA asepresident Biden: “homoõigused” on olulisemad kui austus kultuuriliste traditsioonide vastu

KAMPAANIA JÕUDIS EESMÄRGINI!

Täname siiralt kõiki toetajaid!

Aidake viia artikli sõnum palju suurema hulga inimesteni, jagades artiklit sotsiaalmeedia kaudu oma sõprade ja tuttavatega!
JAGA