Indi Gregory enne siit ilmast lahkumist elutoe eemaldamise tõttu Inglise kohtu korraldusel. Foto: Christian Concern

Kaheksa kuu vanune tüdruk Indi Gregory, kes põdes haruldast degeneratiivset mitokondriaalset haigust, suri 13. novembril haiglas oma ema käte vahel, pärast seda, kui Inglise kõrgem kohus otsustas, et on lapse "parimates huvides" eemaldada ta vastu oma vanemate tahtmist elutoelt. Samuti keelati talle ravi Vatikani poolt hallatavas lastehaiglas Roomas, mille kulud oleks katnud Itaalia riik.

Haruldast degeneratiivset mitokondriaalset haigust põdenud kaheksa kuu vanune imik Indi Gregory suri 13. novembril kell 1:45 Inglismaal Nottinghami hospiitsis, pärast seda kui kohtu korraldusel lülitati välja teda elus hoidunud hingamisaparaat, vahendab National Catholic Register.

Lapse isa sõnul hoidis lapse ema teda oma käte vahel, kui ta tegi oma viimaseid hingetõmbeid.

Kristlike väärtuste eest seisva organisatsiooni Christian Concern poolt vahendatud avalduses ütlesid Indi Gregory vanemad, et nad on "vihased, nende süda on murdunud ning nad tunnevad häbi". "NHS (National Health Service – Suurbritannia riiklik tervishoiuteenistus) ja kohtud ei röövinud talt mitte ainult võimalust elada pikemat elu, vaid nad röövisid ka Indi väärikuse lahkuda sellest ilmast oma perekonna kodus, kuhu ta kuulus," teatasid ta vanemad.

Spetsialistide sõnul oli laps suremas ning tema ravimine tekitas talle valusid ning oli asjatu, kuid tema vanemad ei nõustunud sellega. Kõrgkohtu kohtuniku hinnangul oleks lapse ravi lõpetamine kodustes tingimustes olnud "liiga ohtlik".

Protsess Indi Gregory elutoe eemaldamiseks algas 11. novembril tema hingamistoru eemaldamisega ning tema üleviimisega Notthingami kuninganna meditsiinikeskusest kohalikku hospiitsi, kus lõpetati ka ülejäänud teda elus hoidvad meetmed, teatas Itaalia elupooldav organisatsioon Pro Vita e Famiglia.

Indi Gregory sündis veebruaris ning ta ristiti septembris. Kuna ta kannatas haruldase degeneratiivse mitokondriaalse haiguse käes, millest tulenevalt ei suuda rakud keha normaalseks toimimiseks vajalikku energiat toota, siis viibis ta Nottinghami kuninganna meditsiinikeskuses hingamisaparaadi küljes, mis teda elus hoidis.

Indi Gregory hingamisaparaadi küljes. Foto: vanemate erakogu

Pärast seda kui Inglise kõrgem kohus otsustas, et lapse "parimates huvides" on tema eemaldamine teda elus hoidvalt ravilt vastu vanemate tahtmist, andis Itaalia valitsus kriitiliselt haigele lapsele Itaalia kodakondsuse 6. novembril ning nõustus katma tema meditsiinilise ravi Vatikani lastehaiglas Bambino Gesù.

Indi Gregory vanemad Dean Gregory ja Claire Staniforth kaebasid korduvalt otsuse Suurbritannia kohtutes edasi, et nad saaksid viia oma lapse Rooma ravile, kuid nad kaotasid selle kohtuvaidluse, kui Suurbritannia apellatsioonikohus (riigi teiseks kõrgem kohus – toim.) otsustas 10. novembril, et lapse elutugi tuleb eemaldada "koheselt".

Tuginedes lapse arstide hinnangule kirjutas apellatsioonikohtu kohtunik Robert Peel oma 13. oktoobri otsuses, et Indi "on olnud täielikult elutoe küljes umbes kuu aega, on kriitiliselt haige ning äärmiselt ebastabiilne". "Ta on intubeeritud, ventileeritud, tema mitmete elundite funktsioone toetatakse ning ta on tuimestatud. Tal on kõrgema taseme intensiivravi tugi ning ta ei näita märke paranemisest. Tema seisund on ravimatu," lisas kohtunik.

Peeli hinnangul halvenes tema seisund kiiresti ning tema jaoks ei saaanud meditsiiniliselt enam eriti midagi teha, vahendab Catholic News Agency.

Indi vanemad ei nõustunud aga arsti hinnanguga, et nende laps ei ole näidanud mingeid paranemise märke. Nende sõnul reageeris laps nende puudutustele ning oli nende juuresolekul õnnelik.

Bambino Gesù haigla president Tiziano Onesti pakkus välja Indi Gregory jaoks ka võimalikke eksperimentaalseid teraapiaid. Näiteks on ühe haigla eksperdi hinnangul tõenäoline, et Indi hingamisprobleemid tulenevad hoopis ravitavast südamerikkest, mitte aga mitokondriaalsest haigusest tingitud ajukahjustusest, nagu varasemalt arvati.

Selle eksperdi hinnangul oleks olnud võimalik Indi hingamisprobleemi lahendada kateetri paigaldamisega, mille tulemusena oleks saanud laps ilmselt ilma kunstliku hingamiseta elada.

Apellatsioonikohtu otsuses teatati aga, et lapse Itaaliasse ravile viimine on "täiesti valesti kavandatud" ning "ei vasta 1996. aasta Haagi konventsiooni vaimule", millega on ühinenud nii Suurbritannia kui ka Itaalia.

"Claire ja mina oleme taaskord tülgastunud järjekordse ühekülgse otsuse pärast kohtunike ja NHSi usaldusfondi poolt. Kogu maailm vaatab ja on šokeeritud sellest, kuidas meiega on käitutud," ütles lapse isa Dean Gregory. 

Bambino Gesù haigla Roomas, mida haldab Vatikan, on minevikus pakkunud välja ravivõimalust ka teistele surmavalt haigetele briti lastele nagu näiteks Alfie Evansile 2018. aastal ja Charlie Gardile 2017. aastal. Mõlemale keelasid aga Suurbritannia kohtud reisimise Itaaliasse ning nad surid mõne päeva jooksul pärast nende elutoe eemaldamist.

Indi Gregory ravi Bambino Gesù haiglas ei oleks Suurbritannia maksumaksjatele midagi maksma läinud. 11. novembril tehtud avalduses ütles paavst Franciscus, et palvetab Indi Gregory ja tema perekonna eest.

Jäädvustus Indi Gregory ristimiselt. Foto: vanemate erakogu

Indi Gregory matus toimus 1. detsembril Nottinghami katedraalis ning talitusel osales üle 100 inimese, nende hulgas ka Itaalia valitsuse delegatsioon koos perekondade ministri Eugenia Rocella ja puuete ministri Alessandra Locatelliga.

Vaimuliku poolt ette loetud järelhüüdes ütles Indi isa: "Ma ausalt ja tõeliselt tunnen, sügaval oma südames, et Indi ei olnud mitte ainult ilus, tugev ja unikaalne. Ma lihtsalt teadsin kohe algusest peale, et ta oli väga eriline."

"Sellegipoolest ei oleks ma kunagi suutnud ette kujutada, millise teekonna meie ja Indi peame läbi käima, et võidelda tema elu eest. Ta ei pidanud võitlema mitte ainult oma terviseprobleemidega, vaid pidi võitlema ka süsteemi vastu, mis muudab võitmise peaaegu võimatuks," lisas Indi isa.

"Samas oli tema nõrgim koht tervisemured, mis tõstsid Indi tõelise võitlejana esile. Indi ületas nii paljut: tal olid krambihood, kaks operatsiooni, veremürgistus, kolibakter, lisaks veel muud infektsioonid, millega oleks ka igal teisel lapsel olnud raske toime tulla."

Lõpetuseks ütles Indi isa, et ta on nüüd jõudnud järelduseni, et see oli tõepoolest Indi saatus, "kuid nüüd on see Indi saatuse peatükk läbi saanud".

"Tema pärand aga on alles alanud. Ma tahtsin tagada, et Indit mäletatakse igavesti ning ta elaks edasi meie südametes ja läbi meie häälte."

Matuseteenistusel anti Indi vanematele üle ka raamat tuhandete kaastundeavaldustega Itaaliast.

Itaalia peaminister Giorgia Meloni kirjutas sotsiaalmeedias pärast Indi surma: "Me tegime kõike, mida suutsime, kõike, mis oli võimalik. Kahjuks sellest ei piisanud. Soovin sulle ohutut reisi, väikene Indi."

Nottinghami katoliku diötseesi piiskopid Patrick McKinney ja John Sherrington kirjutasid oma ühisavalduses, et "me usume, et ristitud Jumala lapsena jagab ta nüüd taevast rõõmu pärast oma lühikest elu, mis tõi sügavat rõõmu tema vanematele, kes armastasid ja kaitsesid teda Jumala kalli kingitusena".

Ka paavst Franciscus väljendas Indi vanematele oma kaastunnet ja spirituaalset lähedust. Matusepäeval saadetud telegrammis kirjutas paavst, et tal oli kurb kuulda väikese Indi Gregory surmast ning ta saadab oma kaastundeavaldused tema vanematele ning kõigile, kes leinavad selle kalli Jumala lapse kadu.

Sõnum, mille on allkirjastanud Vatikani riigisekretär kardinal Pietro Parolin jätkub järgnevalt: "Usaldades Indi meie Taevase Isa õrnadesse ja armastavatesse kätesse, ühineb Tema Pühadus nendega, kes on kogunenud tema matusele, tänades kõikvõimsat Jumalat tema liiga lühikeseks jäänud elu kingituse eest."

"Ta [paavst Franciscus] palvetab samuti, et Issand Jeesus, kes ütles oma jüngritele, "Laske lapsed olla ja ärge keelake neid minu juurde tulemast, sest selliste päralt on taevariik!" (Mt 19:14), annab abistavat lohutust, tugevust ja rahu teile kõigile."

Beebitüdruk Indi Gregory haiglas oma ema käte vahel. Fotod: vanemate erakogu

Oxfordis asuva katoliikliku Anscombe Bioeetika Keskuse juhataja David Jones'i hinnangul tundub paljudele välismaalastele Inglise kohtu otsus keelata Indi vanematel otsida oma lapsele ravi välismaa haiglas (mis on vähemalt samaväärse tasemega kui kohalikud haiglad) "skandaalne".

Jones lisas, et kuigi ta arvab, et riiklik tervishoiusüsteem on iseenesest hea, siis peaksid riiklik tervishoiuteenistus ja kohtusüsteem taasavastama printsiibi, et vanemad peaksid olema oma laste peamised hoolekandjad.

Tema sõnul on Suurbritannias teatud umbusk vanematesse ning enamasti võetakse omaks riigi seisukoht:

"Inglise kultuuri teatud elementides on hoiak arvata, et riik peaks lihtsalt sekkuma ja probleemi lahendama, mis lõppeb institutsioonidega vaidlemisega ning mille tagajärjel surevad inimesed haiglas, mitte kodus."

"Kohus ei pea ootama, kuni on tõendatud, et vanemad on [lapsele] kahjulikud. Nad peavad ainult näitama, et on kahte tüüpi inimesi, kes seisavad lapse parimate huvide eest – arstid ja vanemad – ning nad ei suuda ühisele otsusele jõuda. Ning nii langetab kohus otsuse nende eest," selgitas Jones.

Kuid nagu ka Indi Gregory juhtum näitas, siis mõnikord tähendab see, et vanemate soovid allutatakse haigla omadele ning tema sõnul keeldub haigla peaaegu alati hoolekande üleandmisest.

Jones kritiseeris tõsiasja, et Suurbritannia kohtusüsteem võimaldab kohtunikel "võtta ära vanemate vastutuse ilma võimaluseta selle vaidlustamiseks". Tema sõnul ei ole see mitte ainult ebaõiglus vanemate suhtes, vaid ka laste suhtes, kellel on õigus olla oma vanemate hoole all. Ta nimetas kohtu otsust, et Indi peab surema haiglas ning mitte kodus, "viimaseks julmaks pöördeks".