Javier Milei elukaaslase Fatima Floreziga, 19.11.2023 Foto: Scanpix

Venezuela päritolu parema ilmavaatega kirjanik Christian K. Caruzo kirjeldab Breitbartis, kuidas Argentiina uue libertaarist presidendi Javier Milei valimine muudab piirkonna ja maailma poliitikat.   

Pühapäeval, 19. novembril toimunud Argentiina presidendivalimiste teises voorus võitis libertaarist majandusteadlane Milei rohkem kui 11 protsendipunktiga senist sotsialistist [kirchneristist] majandusministrit Sergio Massat. Milei võit on erakordne: tegemist on maailma esimese libertaarist riigijuhiga ja eales kõige enam Argentiina presidendivalmistel hääli – 14,4 miljonit – kogunud poliitikuga.

Sergio Massa Foto: Scanpix

Piirkonna vasakpoolsete seas valitseb masendus.

Kõige märkimisväärsema ahastuspurskega esines Milei võidu peale Columbia äärmusvasakpoolne president Gustavo Petro, kes pälvis oktoobri alguses tähelepanu sotsiaalmeedia postitustega, milles süüdistas Iisraeli, et see teeb Gaza sektorist Auschwitzi. Petro hakkas halama ainult mõned minutid peale hetke kui Massa tunnistas oma kaotust. Märkimisväärne on seegi, et Massa leppis Milei võiduga enne ametlike valimistulemuste väljakuulutamist.

Gustavo Petro Foto: Scanpix

"Argentiinas võitsid äärmusparempoolsed, selline on selle ühiskonna otsus. See on Ladina-Ameerika jaoks kurb päev ja me hakkame tagajärgi nägema. Uusliberalismil ei ole ühiskonna jaoks enam midagi pakkuda ja see ei suuda lahendada tänaseid inimkonna probleeme," kirjutas Petro sotsiaalmeedias.

Hiljem Petro siiski õnnitles Milei'd võidu puhul ja avaldas lootust, et Argentiina progressistid on Ladina-Ameerika ajaloost õppust võtnud.  

Nayib Bukele Foto: Scanpix

Mõned minutid hiljem vastas Petrole Salvadori president Nayib Bukele, kes soovitas: "Ütle seda veel korra ja ilma nutmata." Postitusele on lisatud pisarates naeru emotikon.

Luiz Inácio Lula da Silva Foto: Scanpix

Vaoshoitult õnnitles Milei'd Brasiilia äärmuslasest pahempoolne president Luiz Inácio Lula da Silva. Viimane on ametist lahkuva presidendi Alberto Fernándezi lähedane liitlane ja tema poliitilised nõunikud lõid aktiivselt kaasa valimised kaotanud Massa kampaanias. Silva lihtne õnnitlus kõlas: "Palju õnne ja edu Argentiina uuele valitsusele." 

Alberto Fernández Foto: Scanpix

Pühapäeva õhtul postitas Lula: "Demokraatia on rahva hääl ja seda tuleb alati austada. Ma õnnitlen Argentiina institutsioone valimisprotsessi korraldamise puhul ja Argentiina inimesi, kes osalesid valimistel korrapäraselt ning rahumeelselt." 

"Ma soovin uuele valitsusele palju õnne ja edu. Argentiina on võimas riik ja väärib kogu meie austust. Brasiilia on alati valmis tegema koostööd meie Argentiina vendade ja õdedega," jätkas Brasiilia riigijuht oma sõnumis.

Tänane Brasiilia vasakvalitsus avaldas selle rahandusministri Fernando Haddadi kaudu oktoobris siiski "muret" võimaluse üle, et Milei võib valimised võita. Milei on vihane kommunismi vastane ja on korduvalt kuulutanud, et tema Lulaga suhtlema ei hakka ning on nimetanud teda "korrumpeerunud kommunistiks". 

Lula on näinud palju vaeva, et viia Argentiina Hiina Rahvavabariigi poolt juhitud BRICS riikide kaubandus- ja julgeolekuühendusse, kuhu esimene peaks astuma 2024. aasta 1. jaanuaril. Milei on lubanud sidemed Hiina RV-ga samas katkestada, kuna "ta ei aja äri kommunistidega". Argentiina uus president astub ametisse 10. detsembril ja riigi ühinemine BRICSiga pole sugugi kindel.

Hetkel pole teada, kas Lula osaleb Milei ametisse nimetamise tseremoonial. Küll aga on Brasiilia eelmine president Jair Bolsonaro esimene, keda sinna kutsuti. 

"Mulle helistas just Javier Milei ja ma õnnitlesin teda võidu puhul ning mind kutsuti tema ametisse nimetamise tseremooniale. Tänane Argentiina tähendab väga palju neile, kes armastavad demokraatiat ning hingata vabadust," kirjutas Bolsonaro sotsiaalmeedias. 

Luis Arce Foto: Scanpix

Boliivia sotsialistist president Luis Arce soovis Argentiinale jõukust ja edu uuele presidendile. Ta lubas koostööd, nimetas suhet argentiinlastega "vendluseks", mis põhineb üksteise täiendamisel ja vastastikusel austamisel. 

Lahkuv Argentiina asepresident ja endine president Cristina Fernández de Kirchner pole seni Milei võitu kommenteerinud.

Mehhiko äärmusvasakpoolne president Andrés Manuel López Obrador, kes nimetas Milei'd 13. novembril "fašistist konservatiiviks", pole seni viimast avalikult õnnitlenud. Mehhiko välisministeerium üllitas lühikese sotsiaalmeedia postituse, milles õnnitleti Argentiina rahvast Milei valimisvõidu puhul ja avaldati lootust, et kahe riigi vahel jätkub edasiviiv koostöö, mis on kasulik mõlemale riigile ning kogu piirkonnale.

Andrés Manuel López Obrador Foto: Scanpix

Venemaa valitsuse kõneisik Dmitri Peskov kinnitas, et Venemaa austab Argentiina rahva valikut, lisades sinna juurde, et Kreml jälgis tähelepanelikult Milei väljaütlemisi tolle kampaania ajal ja nüüd vaatab, kuidas "ta oma sõnadest kinni peab".  

Peskov kommenteeris Milei korduvaid kinnitusi, et ta ei aja äri kommunistidega. Argentiina uus riigijuht on samuti mõistnud hukka Venemaa kallaletungi Ukrainale ja avaldanud toetust Ameerika Ühendriikidele ja Iisraelile. 

Milei Ukraina toetamist tunnustas viimase pesident Volodõmõr Zelenskõi kes õnnitles teda võidu puhul ja avaldas lootust, et kahe riigi koostöö paraneb. 

Venemaa riiklik uudisteagentuur TASS kirjutas 20. novembril, kuidas Venemaa loodab, et kahe riigi suhted lähtuvad edaspidigi "multipolaarsusest" ja kuidas Venemaa lubab, et see on vaatamata poliitilisele konjuktuurile valmis koostööks Argentiinaga kõigis valdkondades ja seda "õiglasema maailmakorra nimel".

Ladina-Ameerika kolma autoritaarset režiimi – Venezuela, Nicaragua ja Kuuba – pole Milei valimist seni kommenteerinud. 

Tõlkis Karol Kallas