Koroonaviiruse vaktsiin. Foto: Bigstockphoto

Mitme Euroopa Liidu liikmesriigi juhid leiavad, et Liidus reisimiseks ja ühiskondlikus elus piiranguteta osalemiseks peab kehtestama standarditud vaktsiinipassid.

Kreeka liberaalkonservatiivist peaminister Kyriakos Mitsotakis kirjutas Euroopa Komisjoni ülemkomissarile Ursula von der Leyenile kirja, milles rõhutas, et "vaktsineeritud inimesed peaksid saama vabalt reisida". Kirjas kutsutakse üles "standarditud sertifikaadi kehtestamisele, mis tõestaks, et inimene on vaktsineeritud", vahendab Summit News.

Kuigi kirjas ei nõuta otse kohustuslikku vaktsineerimist, jätkab Mitsotakis: "See on kiireloomuline küsimus, et me jõuaksime ühisele arusaamisele, kuidas vaktsineerimise sertifikaat peaks olema struktureeritud, et see sobiks kõigile liikmesriikidele."

Kreeka peaminister lubas küsimuse tõstatada 21. jaanuaril toimuval EL-i tippkohtumisel kuulutades, et "asjade edasiliikumiseks on kiireloomuliselt vajalik EL-i ülene kõrgetasemeline mobilisatsioon".

Möödunud aasta aprillis käis EL-i juhtkond välja mõtte, et vaktsineerimist tõestavat vaktsiinipassi peaks nõudma inimestelt, kes taotlevad Liitu sisenemiseks viisat.

Euroopa liikmes- ja majandusruumi riikidest on Hispaania, Eesti, Island ja Belgia andnud märku, et nad on valmis nii kehtestama mingit laadi vaktsiinipassi kui jagama vaktsineerimist puutuvaid andmeid teiste riikide ning organisatsioonidega.

Käesoleval nädalal teatas Taani, et nad kehtestavad digitaalse vaktsiinipassi, mille alusel saab osaleda piiranguteta ühiskondlikus elus.

Samas Euroopa Liidu andmekaitsejuht Wojciech Wiewiórowski sõnul on nõndanimetatud immuunsuspassid ekstreemsed ja on korduvalt selliseid algatusi nimetanud ohtlikeks ning "tülgastavateks".

Vaktsiinipassid, hoolimata sellest, et valitsus on seda varem korduvalt eitanud, on kavas kehtestada ka Ühendkuningriigis.

Kanada Ontario provintsi terviseminister Christine Elliott teatas möödunud detsembri alguses, et nad uurivad võimalusi kehtestada "immuunsuspassid" ja kuidas "vaktsineeritust jälgida".

Iisrael teatas aasta lõpus, et Covid-19 vastu vaktsineeritud inimesed saavad "rohelised passid", mis lubab neil käia avalikes asutustes ja restoranides söömas.

Eelmisel aastal tehtud Ada Lovelace'i Instituudi uuringust selgub, et nõndanimetatud "immuunsuspassid" kujutavad endast "ekstreemset ohtu sotsiaalsele sidususele, need on diskrimineerivad, eraldavad inimesi ühiskonnast ja teevad nad haavatavaks".

Vaktsiini- ja immuunsuspasside teema teeb keeruliseks seegi, et Covid-19 muteerub kiiresti, vaktsiini tekitatud immuunsus kestab hinnanguliselt ainult kuus kuni kaheksa kuud ja uute vaktsiinide pisut pikaajalisemadki mõjud pole veel teada.

Samas pole vaktsineerimistõendid ka midagi uut, sest näiteks hulk "sooje maid" nõuavad enne riiki reisimist vaktineerimist mitmete haiguste, nagu näiteks kollapalaviku, zika ja dengue haiguste vastu.

Toimetas Karol Kallas