Foto: Scanpix

Facebook ähvardab peale juulikuus langetatud Euroopa Kohtu andmekaitse otsust Euroopa Liidu maha jätta.

Juulis langetas Euroopa Kohus otsuse, millega kohustas Euroopa Liidu liikmesriikide andmekaitseameteid tähelepanelikumalt jälgima, milliseid andmeid suured tehnoloogiaettevõtted – nagu näiteks Facebook – Ameerika Ühendriikidesse saadavad ja kas ning kuidas luureasutused neile ligi pääsevad.

Kohtu otsus jättis Facebookile ja teistele sarnastele tehnoloogiaettevõtetele sisuliselt kaks võimalust: kas panna Euroopa äri kinni või jagada ettevõtted tükkideks, kus Euroopa Liidu osa oleks ülejäänud ettevõttest rangelt lahus. Facebooki äri on üles ehitatud viisil, et selline tükkideks jagamine pole sisuliselt võimalik.

Juulikuises otsuses leiti lisaks, et Facebook ei kaitse Euroopa Liidu kasutajate andmeid Ameerika Ühendriikidesse saates EL-i kasutajaid piisavalt USA luureasutuste jälgimise eest.

Kuna Facebook oma tegevusse Euroopa Liidu regulaatoritel väga sisse vaadata ei luba, siis ähavrdab ettevõtet andmete vahetamise lauskeeld Ameerika Ühendriikidega. Facebooki Iirimaa kontori (Iirimaa on riik, kuhu on ennast soodsa maksusüsteemi tõttu majutanud suured USA tehnoloogiaettevõtted) andmekaitsejuhi Yvonne Cunnane'i sõnul pole tema ettevõttel võimalik tegutseda, kui see ei saa vabalt üle ookeani andmeid üle kanda.

"Juhul kui Facebookil keelatakse ära kasutajate andmete vahetamine USA-ga, siis pole selge … kuidas me sellistes tingimustes saame Euroopa Liidus jätkata Facebooki ja Instagrami teenuste pakkumist," kirjeldas Facebooki suhtumist kohtuotsusesse Cunnane.

2015. aastal selgus, et Ameerika Ühendriikide luureametil NSA on sisuliselt piiramatu ligipääs Google'i ja Facebooki Euroopa Liidu kasutajate andmetele ja juulikuine kohtuotsus on aastatepikkuste kohtulahingute vili.

Facebooki kõneisik kinnitas siiski ajakirjanikele, et neil pole kavas Euroopat maha jätta, kuid Euroopa Liidu ja USA vahel andmete liigutamine on nende teenuste toimimiseks elulise tähtsusega.

Toimetas Karol Kallas