Prokurör Audrey Strauss selgitab 2. juulil 2020 Ghislaine Maxwelli arreteerimise põhjuseid, osutades tema väidetavale rollile Jeffrey Epsteini kuriteokaaslasena alaealiste tüdrukute seksuaalses ärakasutamises. Foto: Jason Szenes, EPA/Scanpix

USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) vahistas eile pedofiilist ärimehe Jeffrey Epsteini pikaaegse kaaslase Ghislaine Maxwelli, keda kahtlustatakse koos Epsteiniga alaealiste tüdrukute seksuaalses ärakasutamises ja selle vahendamises.

58-aastane naine vahistati seoses Epsteini pedofiiliavõrgustiku kohta esitatud kriminaalsüüdistusega ca aasta pärast seda, kui Epsteinile endale esitati süüdistused paljude alaealiste tüdrukute ärakasutamises ja seksuaalses väärkohtlemises.

Väidetavalt pani Epstein eelmise aasta augustis kohtuprotsessi oodates Manhattani vanglas toime enesetapu, ent tema surma asjaoludes esineb rohkelt küsitavusi. Muu hulgas on väidetavalt kadunud Epsteini vangikongi valvanud turvakaamerate salvestused. Samuti on väidetavalt kaotsi läinud Epsteinist tema surma järel tehtud fotod.

USA justiitsminister William Barr on kritiseerinud tõsiseid eeskirjade rikkumisi Manhattani föderaalvanglas, kus Epstein väidetavalt enesetapu sooritas. Muu hulgas on selgunud, et vanglaametnikud võltsisid raporteid, et varjata Epsteini valveta jätmist.

Seejuures on nii Epsteini kaitsjad kui ka tema väidetavate ohvrite advokaat väljendanud arvamust, et Epstein võidi vanglas mõrvata, sest vigastused "viitavad oluliselt enam rünnakule" kui enesetapule.

Epsteini pikaaegset usaldusisikut ja kunagist elukaaslast Maxwelli kahtlustatakse mehe tegevusele kaasaaitamises, ennekõike tüdrukute leidmise ja värbamise, ent ka eliidi sekka kuuluvate isikutega kontaktide loomise ja haldamise teel.

"Maxwell mängis kriitilist rolli Epsteini abistamisel alaealiste ohvrite väljaotsimisel, nendega sõbrunemisel ja nende ettevalmistamisel kuritarvitamiseks," ütles New Yorgi lõunaringkonna prokurör Audrey Strauss.

Ghislaine Maxwell on kunagise Briti meediamoguli Robert Maxwelli tütar, kes kasutas väidetavalt ära oma laia tutvusringkonda ja viis Epsteini kokku paljude kuulsate ja rikaste inimestega, näiteks endise USA presidendi Bill Clintoni ja Briti prints Andrew'ga.

Ka ise Epsteiniga seoses seksiskandaali sattunud prints Andrew tunnistas BBC-le antud intervjuus, et tunneb Maxwelli juba ülikooliajast ning et ta kohtus temaga viimati 2019. aastal, enne Epsteini vahistamist ja talle süüdistuse esitamist.

Toimetas Varro Vooglaid