Rendijalgratastega suletud tänav Shanghais 16.05.2022. Foto: Scanpix

Hiina Rahvavabariigi kommunistide kontrolli all olev meedia leiab, et riigi majandusele hävitav "dünaamiline null-Covidi" poliitika on tegelikult maailmamajandusele kasulik.

Hiina riiklik päevaleht Global Times kirjutas 12. mail, et välismaalased ei saa Hiina "dünaamilisest null-Covidi" strateegiast aru ja nii ei austa Hiinat selle eest, et kommunistlik rahvavabariik päästab miljonilinnu luku taha pannes, vabrikuid sulgedes ja tarneahelaid hävitades maailma majanduse, vahendab Breitbart

"Ajal kui Hiina võitleb kõige hullema Covid-19 puhanguga, mis on peale 2020. aastat riiki tabanud, on selle null-Covidi strateegiat korduvalt süüdistatud, et see on maailmamajandusele kahjulik. Selline vaatenurk on lühinägelik, mis lisab lõppeks maailmamajanduse taastumisele veelgi enam ebakindlust," jätkab Hiina kommunistide häälekandja. 

Seejärel jätkab ajaleht, kuidas "dünaamiline null-Covidi" strateegia ei ole tegelikult Moby Dicki laadne sundmõte, mille eesmärgiks on jõuda võimatu eesmärgini, kus riigis ei ole enam mitte ühtegi Covidi juhtu, vaid tegemist on eriti nutika ja nüansirikka programmiga, mille sihiks on "lõpetada võimalikult väikeste kahjudega viiruse ülekandumine". Global Timesi sõnul on Hiina Covidi-režiimi kriitikud "lühinägelikud". 

"Paljud [kriitikud] soovivad Hiinat ainult mustata, alandada ja õõnestada. Kes iganes panustab Hiina majanduslangusele, peab oma eksimuste tagajärgede pärast kannatama," jätkasid väljaande toimetajad.

Artikli sotsiaalmeedias jagamise juurde kirjutas Global Times: "Dünaamilise null-Covidi strateegia peale saabub taas aeg, mis näitab, et Hiina suudab viiruse võita ja jätkab maailmamajanduses positiivse ja olulise rolli mängimist. 

Mitte kordagi ei esita Hiina kommunistide häälekandja küsimust, miks Hiina Rahvavabariigi Covidi poliitikad võrreldes muu maailmaga vastuvoolu ujuvad ja kas kommunistide strateegia juhuslikult vale ei võiks olla. Selle asemel hurjutatakse lääneriike nende kõrge inflatsiooni pärast, mille kõrvale üritatakse näidata, et Hiina majandusel ei lähe sugugi nii halvasti. 

"Me oleme kindlad, et epideemia saadakse järk-järgult kontrolli alla ja majandustegevused pöörduvad käesoleva aasta jooksul tagasi normaalsetesse rööbastesse. Hiina on tänavuse aasta majanduskasvu sihiks seadnud 5,5 protsenti. 5,5 protsendine majanduskasv tähendab, et Hiina on üks suurimaid, kui mitte kõige suurem, maailma majanduskasvu vedajaid," leiab Times.

Autorid jätkavad: "Kontrastina on mõnest lääneriigist, kes pole suutnud ohjeldada Covid-19 puhanguid, saanud maailmamajanduse suurimad probleemimeistrid. Aprillis tõusid Ameerika Ühendriikide tarbijahinnad aasta lõikes 8,3 protsenti, mis nelja aastakümne kõrgeim määr. Ameerika Ühendriikide taevakõrgune inflatsioon ja selle hinnakasvu taltsutamiseks rakendatav äärmuslik rahanduspoliitika kujutavad maailmamajandusele tõsist riski."

"Kui Hiina võtaks kasutusele Lääne moodi epideemiavastased meetmed, siis riigi majandus kannataks rohkem inflatsiooni ja hulga muude, sealhulgas ootamatute, probleemide käes," leiavad kommunistdest meediategelased.

Vastupidiselt Global Timesi väidetule, on Shanghai sulgemine põhjustanud linnale, seda ümbritsevale majanduspiirkonnale ja maailmamajandusele jäädavat kahju, alates tarneahelatest kuni rahandusvaldkonnani. Takistamaks inimeste põgenemist riigist on Hiina valitsus hakanud kodanikelt passe ära võtma ja piire sulgema.

Samal ajal on näiteks Shanghai jätkuvalt suures osas suletud ning sama "dünaamilise null-covidi" saatus ähvardab paljusid teisi Hiina suurlinnu.

Isegi Maailma Terviseorganisatsioon, mis on terve pandeemia aja näinud tublisti vaeva, et hoiduda Hiina kritiseerimisest, poetas eelmisel nädalal, et Hiina covidi poliitika pole "jätkusuutlik". 

Toimetas Karol Kallas