Iisraeli endine peaminister Benjamin Netanyahu ja diasporaa minister Naftali Bennett külastamas Goalni kõrgendikel asuvat Iisraeli sõjaväebaasi Foto: Scanpix

Iisrael käivitas käesoleva aasta alguses üleilmse ilmavõrgus ilmneva juudivaenulikkuse jälgimissüsteemi.

Juudivaenlaste jälitamisvara nimeks on Antisemitismi küberjälgmise süsteem (Anti-Semitism Cyber ​​Monitoring System; ACMS), mis on süsteemi tutvustanud toonase Iisraeli diasporaa ministri Naftali Benneti sõnul "maailma kõige võimekam jälgimissüsteem", vahendab Dispropaganda.

Ministri sõnul jälgib ACMS sotsiaalmeedia juudivastaseid postitusi üle maailma, tehes kindlaks, kui palju neid jagatakse ja millised linnad ning riigid toodavad kõige rohkem juudivastast sisu.

Selline süsteem on tekitanud mitmeid küsimusi, nagu näiteks küsimus sellest, kui seaduslik see on, et Iisraeli riik jälitab ilmavõrgus teiste riikide kodanikke ilma, et need sellest midagi teaksid, või mida Iisrael nii kogutud informatsiooniga peale hakkab. Suurimaks murekohaks võib olla tõsiasi, et Iisrael peab Iisraeli riigi kritiseerimist antisemitismiks.

Iisraeli valitsuse sõnul on süsteem ehitatud üles Holokausti Mälestamise Rahvusvahelise Ühenduse (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA) poolt paika pandud juudivaenu käisitlusele. ACMS alustas tööd inglis-, araabia-, prantsuse- ja saksakeelse Twitteri ning Facebooki traalimisega, kuid tänaseks on ilmselt laienetud rohkematele platvormidele ja keeltesse.

IHRA antisemitismi definitsioon paneb kokku nii Iisraeli riigi kritiseerimies kui ka juutide vastased vaenuavaldused.

Kuuajase katseperioodi jooksul avastas ACMS väidetavalt 409 000 antisemiitlikku postitust, mida tegid 30 000 kasutajat ja päevas postitati nende hinnangul Twitteris ja Facebookis keskmiselt 10 000 juudivastast mõtet.

Kuna Iisrael kavatseb süsteemi rakendada jälgima pea tervet internetti, siis on oodata kogutud väidetava antisemiitliku materjali suurt kasvu.

Juudiviha jälitamise süsteemi kõrval tegutseb andmete staap, kus analüüsitakse juudivaenulikke sõnumeid ja jagatakse infot internetiettevõtetega, et need postitused eemaldaksid.

Lisaks teeb Iisraeli valitsus koostööd teiste riikide valitsustega, et need võtaksid ette "konkreetseid samme". Sellised "konkreetsed sammud" võivad mõnes riigis, nagu näiteks Saksamaal, tähendada lubamatute seisukohtade väljendamise eest koguni mitmeaastast vangistust.

Toimetas Karol Kallas