Itaalia peaminister Giorgia Meloni ÜRO peaassamblee 78. istungjärgul. Foto: Scanpix

Itaalia peaminister Giorgia Meloni kuulutas 20. septembril, et ei lase muuta Itaaliat Euroopa põgenikelaagriks, teatas samal päeval Slovakkia ungarikeelne internetiväljaanne „Hírek".

Itaalia valitsusjuht võttis ses küsimuses sõna New Yorgis toimuval Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni peaassamblee 78. istungjärgul. Selle raames peetud tipp-poliitikute mõttevahetuse käigus toonitas Meloni, et Lampedusa saarele saabuvate ebaseaduslikke sisserändajaid vedavate parklaevade tohutu hulk on pannud Itaalia juba talumatu surve alla.

Ühtlasi tõrjus Meloni kriitikat, mida oli pälvinud Euroopa Liidu ja Tuneesia hiljutine kokkulepe, mille kohaselt annab esimene teisele raha, et too takistaks ebaseaduslikel migrantidel Euroopasse jõuda. Selle leppe sünnis oli Melonil olnud võtmeroll.

Meloni hinnangul sobib Tuneesiaga sõlmitud asjaomane lepe eeskujuks teistelegi riikidele, kel on ebaseaduslike sisserändajatega muresid. Ta tõi esile, et migrantidega seostuv olukord on pälvinud suurt tähelepanu ja suurendanud solidaarsust, kuid asi peab jõudma ka tegudeni. „Küsimus on selles, millal ja mil määral võtab see solidaarsus käegakatsutavate tegude kuju. Just see mind praegu huvitabki," lausus Itaalia valitsusjuht New Yorgis.

Eelmisel nädalal teatas Meloni, et Itaalia võimud olid otsustanud karmistada ümberkäimist ebaseaduslike sisserändajatega. Kutsumata külalised vahistatakse, paigutatakse valvatavasse laagrisse, seejärel aga saadetakse maalt välja.

15. septembri õhtul tehtud videopöördumises teatas Meloni, et riiki ebaseaduslikult sisenenud isikuid tohib nüüdsest laagris hoida kuni 18 kuud ja et kuna nende hulk on kasvanud juba väga suureks, siis rajab siseministeerium neile laagreid juurde.

Meloni kirjeldatud muudatus tähendab Itaalia rändepoliitika olulist karmistamist, kuna seni tohtisid ebaseaduslikud riiki saabujad kuni nende varjupaigataotluse menetluse lõpuni riigis vabalt ringi liikuda, teatas sama teemat päev hiljem käsitlenud Ungari internetiväljaanne „Kuruc".

„Kuruci" teatel oli eelmise nädala seisuga saabunud Itaalia rannikule tänavu ligemale 126 000 ebaseaduslikku sisserändajat – peaaegu kaks korda rohkem kui mullu sama ajaga. 6300 elanikuga Lampedusa saarele saabus ainuüksi kahe päevaga (12. ja 13. septembril) Põhja-Aafrikast umbes seitse tuhat kutsumata külalist. 

Toimetas Tõnu Kalvet