USA valitsusagent Tim Ballard (Jim Caviezel) pedofiilide käest päästetud lapsega. Foto: Angel Studios

Tõsielulistel sündmustel põhinev film Sound of Freedom (Vabaduse hääl), mis kujutab ühe mehe võitlust laste seksikaubanduse vastu, on teeninud kinodes juba üle 165 miljoni dollari 14,5 miljoni dollari suuruse eelarve juures. Eesti kinodesse jõuab see ootusi ületanud ning kultuurisõja keskmesse sattunud film 18. augustil.

"Vabaduse hääl" on 2023. aasta draama/märulipõnevik, mis põhineb tõsielulistel sündmustel. Selle lavastajaks ja kaasstsenaristiks on Alejandro Monteverde ning peaosas on Jim Caviezel, kes on mänginud nimiosa ka filmides "Kristuse kannatused" ja "Krahv Monte Cristo". Chaviezel kehastab selles filmis endist USA valitsusagenti Tim Ballardit, kes läheb päästma lapsi Kolumbia seksikaubitsejate käest.

Oma tegevust põhjendab ta lakoonilise ent kõneka lausega, et "Jumala lapsed ei ole müügiks". Ühte pedofiili arreteerides tsiteerib ta aga pühakirjast Markuse evangeeliumit: "Ja kes iganes eksitab kelle tahes neist pisikestest minusse uskujaist, sellele oleks hoopis parem, kui tal oleks veskikivi kaelas ja ta oleks merre visatud." (Mk 9:42)

Filmi tutvustuses öeldakse, et "üle 2 miljoni lapse imetakse igal aastal põrgu kõige sügavamatesse süvenditesse" ning et lastekaubanduse puhul on tegemist "maailma ajaloo kõige kiiremini kasvava rahvusvahelise kuritegevusliku võrgustikuga, mis on juba ületanud illegaalse relvaäri ning ületab peagi ka narkokaubanduse".

Caviezeli sõnul on "Vabaduse hääl" teiseks olulisem film, milles ta kunagi osalenud on. Esikohale seab ta Jeesus Kristuse kehastamise Mel Gibsoni 2004. aasta filmis "Kristuse kannatused".

Filmi produtsendiks ning ka üheks osatäitjaks on katoliiklasest Mehhiko näitleja ja laulja Eduardo Verástegui, kes on ka abordivastane aktivist. Filmi üheks kaasprodutsendiks ja selle levitamise kaasrahastajaks on ka tuntud autor ja motivatsioonikõneleja Tony Robbins.

Ehkki kriitikute arvamused filmi kohta on üsna lahknevad, on publiku hinnang filmile on ülevoolavalt positiivne. Filme hindaval veebilehel Rotten Tomatoes on selle filmi publikureitinguks koguni 99%.

"Vabaduse hääl" jõudis kinodesse 4. juulil ning seda levitab Angel Studios 23 rahvusvahelisel turul. Paljudesse riikidesse jõuab see film alles augusti keskpaigast kuni oktoobrini. Eesti kinodes näidatakse filmi alates 18. augustist.

Film toodeti produktsioonifirmade Metanoia ja Santa Fe Films koostöös juba 2018. aastal ning sõlmiti ka kokkulepe filmi levitamiseks 20th Century Fox'i Ladina-Ameerika haru poolt, kuid kui see stuudio osteti Walt Disney Company poolt ära, siis jäi see film lihtsalt riiulisse seisma. Seetõttu otsustasid filmi tootjad osta hiljem levitamise õigused stuudiolt tagasi.

Verástegui pöördus seejärel filmi levitamiseks meediaettevõtte Angel Studios poole, kes omakorda hankis vahendid filmi levitamiseks ühisrahastuskampaania abil, mille raames koguti kahe nädala jooksul vajalikud 5 miljonit dollarit. Hetkeseisuga on film teeninud juba 165 miljonit dollarit kõigest 14,5 miljoni dollarilise eelarve juures, ületades seega filmitegijate ootusi.

Filmi on teiste seas propageerinud ka näitleja ja lavastaja Mel Gibson, maailma rikkaim inimene ja ettevõtja Elon Musk ning konservatiivne kommentaator Ben Shapiro.

Endine USA president Donalt Trump korraldas oma golfiklubis isegi filmi linastuse, kus viibisid ka Caviezel, Ballard ja Verástegui. Trump kiitis Caviezeli osatäitmist filmis, nimetades seda uskumatuks ning lisades, et ta tegi sellest kõige kuumema filmi maailmas. "See oli suurepärane film, nüüd ma mõistan, miks sellel nii hästi läheb," ütles Trump pärast linastust, lisades, et see film seab uusi rekordeid ning teeb ära ka suurtele suvistele kassahittidele.

"Ma loodan, et kõik veetsid fantastiliselt aega, mina igatahes veetsin, see on uskumatult inspireeriv," ütles Trump filmi kohta, lisades, et filmi tegijad said hakkama millegi väga erilisega.

Ballard nõustas 2019. aastal ka president Trumpi võitluses inimkaubandusega.

Texase senaator Ted Cruz kirjutas selle filmi kohta lihtsalt "Wow.Wow.Wow". Lõuna-Carolina senaator Tim Scott nimetas seda aga "hämmastavaks, sisikonda väänavaks, emotsionaalseks filmiks" ning "võimsaks filmiks, mis paljastab inimkaubanduse kohutava reaalsuse".

Ka endise presidendi tütar Ivanka Trump propageeris seda filmi sotsiaalmeedias, kirjutades, et "see heidab valgust inimkaubanduse ängistavale reaalsusele, äratades meie kollektiivset teadvust ning inspireerides meid tegutsema nende nimel, kes on sellesse tumedasse võrku lõksu jäänud".

Tim Ballard (Jim Caviezel) läheb džunglisse lapsi päästma. Foto: Angel Studios

Film on aga ühtlasi sattunud Ameerika kultuurisõja keskmesse. Trumpi kampaaniameeskonna poolt avaldatud pressiteates nenditakse: "Liberaalsed meediaväljaanded nagu New York Times, Los Angeles Times ja Hollywood Reporter on keeldunud filmi arvustamisest, samas kui väljaanded nagu Rolling Stone, Washington Post, CNN ja Guardian on filmi maha teinud ja mõnitanud miljoneid kinokülastajaid, kes ostsid pileteid selle linastustele."

Peamine kriitika selle filmi aadressil tuleb nende poolt, kes usuvad, et filmis propageeritakse QAnoni vandenõuteooriat, mille kohaselt juhib Ameerika Ühendriike salajane pedofiilidest, satanistidest ja inimsööjatest koosnev "eliit" (kelle hulka kuuluvad näiteks mõjukad Demokraatliku Partei poliitikud), kes tegeleb lastekaubanduse ning laste seksuaalse kuritarvitamisega.

Ballard aga eitab, et filmil on mingeid seoseid QAnoni liikumisega. Tema sõnul ei oska ta mingit seost selgitada ning samuti ei oska seda teha kriitikud, kes tegelevad lihtsalt sildistamisega, kasutades selleks sõna QAnon.

"Nad ei loo mingit seost tegeliku looga. On väga raske luua seda seost, kui see põhineb tõestisündinud lool," selgitas ta.

Tema sõnul on selle puhul tegemist mingi muu agendaga: "Kes tahaks kaitsta pedofiile ja inimkaubitsejaid? See on oluline küsimus selle kõige juures."

"Miks tahaks keegi valetada, et edendada agendat, mille eesmärgiks on hoida lapsi vangistuses? See on omamoodi haiglane," ütles ta.

Ballard kritiseeris nimeliselt ka ajakirjanik Mike Rothschildi, kes oli CNNis väitnud, nagu vihjaks film QAnoni vandenõuteooriale pedofiilsest "eliidist", kes tegeleb lastekaubandusega ning keda saavad peatada ainult Ballardi sugused inimesed.

"Nagu see tüüp räägib – ja ta ei ole muuseas mingi kangelane –, ma ei kujuta ette, et ükski laps vaatab tema otsa ning mõtleb, et ta aitab teda hädast välja," ütles Ballard.

"Kuid ma mõtlen nende laste peale, keda selles filmis kujutatakse", jätkas ta. "Ma tean, mis nendega juhtus. Neid lapsi kasutati vägistamisvideotes. Need lapsed müüdi seksiorjusesse."

Kanada autorile ja mõtlejale Jordan Petersonile juulis antud intervjuus rääkis Ballard sellest, kuidas ta korraldas hiljuti reidi ühele Lääne-Aafrika "beebitehasele", kus lapsi müüakse elundite saamise nimel ning satanistlikuks rituaalseks kuritarvitamiseks. Majandusväljaanne Insider süüdistas seepeale Ballardit taaskord QAnoni "müütide" levitamises, lükkamata samas tema väiteid ümber.

Toimetas Martin Vaher