Foto: Piqsels

Kanada Vancouveri suurlinna üldhaigla arst soovitas enesetapumõtega naisele, kes haiglast oma vaimutervisele abi otsis, abistatud enesetappu, kuna psühhiaatrite ootejärjekorrrad on ülipikad.

Kathryn Mentler pöördus juunis Vancouveri Üldhaiglasse (Vancouver General Hospital), et saada abi oma kroonilise depressiooni ja korduvate enesetapumõtete vastu, vahendab Globe and Mail.

37-aastane Mentler, keda kirjeldatakse "äärmiselt haavatavana" sai šoki, kui arst küsis tema käest, ega ta ei ole mõelnud meditsiiniliselt abistatud enesetapule (Medical Assistance in Dying; MAID), kuna Kanada "katkises" meditsiinisüsteemis on psühhiaatri vastuvõtu ooteajad äärmiselt pikad.

Arst kirjeldas Mentlerile abistatud enesetappu "mugavana" ja ütles, et see on parem lahendus, kui ta peaks juhuslikult ravimeid ülemäära tarbima, mis võib tekitada ajukahjustuse ja teisi raskeid terviseprobleeme.

Kui Globe and Mail küsis Vancouveri Ranniku Meditsiinisüsteemi (Vancouver Coastal Health; VCH) käest sündmusele kommentaari, vastas too, et abistatud enesetapust ei rääkinud arst talle mitte seda soovitades, vaid pakkus seda välja lahendusena tema võimalikule enesele kahju tekitamise soovile.

VCH pressiesindaja sõnul "küsitakse patsiendi hindamise käigus tihti raskeid küsimusi, et otsustada vajaliku ravi üle ja milline on selle oht patsiendile".

Mentleri sõnul kõlas arsti küsimus otseselt soovitusena ennast ära tappa. 

MAID seadustati Kanadas 2016. aastal ja seda inimeste jaoks, "kelle surm on mõistlikkuse piires ette nähtav" ja kes kannatavad "ravimatute haiguste käes, mis põhjustavad talumatuid kannatusi". 2021. aastal laiendati seadust "ravimatutele haigustele, mis ei põhjusta kohest surma".

Toimetas Karol Kallas