Riigikogu liige Riina Solman rõhutas 27. mail 2023 Riigikogu ees abielu kaitseks peetud kõnes, et mehe ja naise abielu on osa meie kultuurist ning eestlaste kultuurikombestikku ei tohiks nii kergesti kustutada. Seetõttu leiab ta, et valitsus peaks võtma abielu lörtsimise seaduse tagasi või ise eest astuma.

Laste õigused on meie riigi ja rahva kõige suurem prioriteet, eriti sajandi madalaima sündimuse juures. Ja lapsel on õigus emale ja isale. Keerulisematel juhtudel on lastel õigus teada, kes on tema ema ja isa. Ja abielu on meie riigis loodud mehe ja naise liidu kaitseks, kus kasvavad lapsed. Valitsus, võta kuulda: võta mehe ja naise abielu lörtsimise seadus tagasi või astu ise eest, sest Eestis on kõrgeima võimu kandjaks rahvas.

Kui Isamaa oli eelmises valitsuses, me leppisime kokku, et väärtuspoliitika kallale ei minda. Ja nüüd kui Isamaad ei ole, on hakatud kohe esimeste asjade hulgas peretoetusi kärpima, laste ja perede olukorda halvendama ja mehe ja naise abielu mõistet muutma. Aga see on kurjast! Ja ma ei räägi täna ainult maksutõusudest, mis annavad nagunii põntsu nõrgemale ja vähem toimetulevale osale ühiskonnast. Aga justnimelt sellest kurjast perekonnaseaduse muudatusest, mis soovib ümber defineerida mehe ja naise vahelise abielu mõiste.

Mõned aastad tagasi öeldi peaministri poolt, et meil pole vaja abielureferendumit selles küsimuses, sest keegi ei hakka perekonnaseadust muutma. See oli vale! Meile valetati. 2014 öeldi meile, et samasoolised paarid ei soovi abielluda, ei soovi lapsendada, soovitakse vaid kooseluseadust. Aga juba siis valetati. 

Ja nüüd, pärast vale ja hirmutamisega saadud valitsusmandaati läks valitsus esimese asjana suurperetoetust vähendama ning perekonnaseadust muutma küsimuses, mida lubati, et niikuinii ei tule.

Neid asju ei ole Reformierakond oma valijatele lubanud. Lubasid Eesti 200 ja sotsid, keda on riigikogus 23 inimest ehk tühine vähemus. Niisugust lõhestavat teemat ajal, mil maailmas on kriisiolukord ja meie lähedal Ukrainas sõda, ei tohiks praegu esimese asjana tegema minna ja minna rahva ühtsust polariseerima, sest polariseeritud rahvas on kerge saak vaenulikule jõule.

Ja nii kergesti ei tohiks eestlaste kultuurikombestiku kustutada. See on sajandi suurim pettus Reformierakonna juhtide poolt ja kogu tänase valitsuse poolt.

Aga ma pakun ühe lihtsa lahenduse. Üheks selleks lahenduseks oleks abielu mõiste asemel Reformierakonna mõiste ümberdefineerimine… sellest võiks saada seksuaalprogressivistide Reformierakond. Nad on ju teatanud, et mõistete laiendamisel ei võeta kelleltki midagi ära, seega paneme ka nende nimele midagi juurde, et nad rõõmustaksid, aga jätke senine abielumõiste kahjustamata, Reformierakond.

See teema lõhestas juba 2014 meie rahvast. Ühte verist lõiget rohkem enam vaja ei ole.

Eesti riigis on oma kultuur ja kombed. Oluline on hoida oma kultuuriruumi ja tavasid ja neid ei muudeta kergekäeliselt 23 saadiku istekohaga. Me võime aru saada samasooliste püüdlusest, aga oma võrdsemast võrdsemaks saamise taotluses ei saa Eesti ühiskonda ega eesti kultuuri tasalülitada, kombestikku maha suruda ega maha salata, asendada seda millegagi, mida ei ole piisavalt uuritud, mille tagajärgi me veel ei tea ette. Abielu mõiste ongi juba täna võrdne, kõik mehed ja naised on täna võrdsed abielluma.

Tänane valitsus on sõnamurdlik, see on sajandi valede valitsus. Sotsiaalkaitseminister rääkis nädal tagasi riigikogu puldist, kuidas ta kaasab huvigruppe, aga samal ajal lugesime Postimehest, et "abieluvõrdsuse" kehtestamisel ei kavatse võimuliit mingeid väärtuspõhiseid eriarvamusi arvesse võtta, sest küsimus olevat mustvalge.

Meile jääb aga arusaamatuks valitsuse ind paarisaja inimese probleemi lahendamisel, millega eesti rahvast lõhki aetakse. Käimas on kultuurisõda, kus pihta saab nii rahvus, isamaalisus kui ka iive ja Eesti tulevik.

Naise ja mehe abielu on osa meie kultuurist. Muuhulgas oleme lubanud põhiseaduse tasandil seista riigi, rahvuse ja kultuuri säilimise eest. Rääkides kultuurilisest käitumisest, kasvõi rahvariietest, meil ei ole olnud kasutusel sootud tanud või sootud rahvariided. Meie esivanemad kandsid ikka naiste või meeste peakatteid ja rahvarõivaid.

Abielu senise mõiste sisu kustutamine võtab seega ära väga suure tüki inimestelt, kes on meie maakamara kultuuriliste kommete järgi elanud. On väga suur kultuuriline muutus mõtteliselt tühistada mõiste „mees ja naine" ning nende osapoolte osakaal soojätkajatena – miski, millega on aastasadu harjutud ja loomupäraselt toimetatud. Valedele rajatud strateegia lõhestab ühiskonda.

Ma kordan: abielu on juba täna võrdne – valitsus, ära hulluta inimesi –, kõik naised ja mehed on võrdsed täna abielluma. Jumal, kaitse Maarjamaad ja palun hoia meie rahvast!

Toimetas Martin Vaher