Foto: Scanpix

Türgi-Ameerika Ühendriikide päritolu sotsioloog Zeynep Tüfekci on üks teadlastest, kelle argumentide alusel kehtestas CDC (USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskus) maskikohustuse. Oma seisukohti, miks inimesed peavad kandma maske, põhjendab ta 2020. aasta lõpus ilmunud teadustöös.

Teadustöö, mille kaasautor on Tüfekci, kannab pealkirja "Tõestusmaterjalide ülevaade, kuidas näomaskid aitavad Covid-19 vastu".

Töö sissejuhatuses kirjutatakse:

"Teadus inimeste maskikandmise kohta, kuidas need tõkestavad Covid-19 ülekandumist, liigub kiiresti edasi. Käesolevas jutupunktide ülevaates arendame välja algosadeks lahutatud raamistiku, mille abil uurida maskikasutust ja paneme tervikuks kokku asjasse puutuva kirjanduse, mille eesmärgiks on anda teavet mitmetes valdkondades: mõju rahvastikule, [viiruse] ülekandumise omadused, allikate kontrollimine, maskikandja kaitse, sotsioloogilised ning (maski kandmise) juurutamisse puutuvad kaalutlused." 

"Tõestusmaterjalide" kaheksandal leheküljel on lõik, millele on pandud pealkiri: "Uue sümbolismi loomine maskikandmise ümber":

"Rituaalne üksmeel on inimühiskondade oluline omadus ja seda saab ühildada nähtavate signaalidega, mille abil on võimalik kujundada uusi ühiskondlikke käitumisnorme. Üleüldine maskikandmine võib nähtava signaalina olla kasulik ja teenida pandeemia meeldetuletamise eesmärke. Maski kandmisega, nagu ka selle nähtava jõustamisega, edastatakse tervisekäitumises osalemise signaale, see aitab kaasa suuremale maskikandmisele avalikus ruumis ja toetab teisi ennetavaid käitumisi. Ajalooliselt on epideemiad hirmu, segaduse ja abituse aeg. Maski kandmine, ja isegi maskide tegemine ning nende levitamine, võib anda inimestele tugevuse ja enesetõhususe tunde. Tervis on üks avaliku hüve vorme ja iga üksiku inimese tervisekäitumine parandab kõigi ülejäänute tervisetulemusi. See teeb maskidest teiste inimeste heaoluga omakasupüüdmatu arvestamise (altruismi) ja üksmeele (solidaarsuse) sümboli. Maskikandmise sotsiaalse praktikana kehtestamist, mida juhivad meditsiinilise sekkumise asemel sotsiokultuurilised normid, soovitatakse meetmena, et inimesed kannaksid maske pikemat aega." 

Tüfekci tegevust tutvustavat artiklit saab lugeda tema töökoha, Chapel Hilli Põhja-Carolina Ülikooli, kodulehelt.

Toimetas Karol Kallas