New Yorgi avaliku raamatukogu peahoone valmis 1911. aastal. Projekti autoriks on arhitektuuribüroo Carrère & Hastings. Foto: nypl.org

2020. aastal sai New Yorgi avalik raamatukogu 125 aastaseks. Raamatukogul on üle 90 haruraamatukogu, mis teeb sellest Ameerika Ühendriikide suurima avalike raamatukogude võrgustiku. Erinevaid, alates 1895. aastast pärit, andmeid kõrvutades koostas raamatukogu nimekirja kümnest enimlaenutatud raamatust. Ülevaate teeb Karol Kallas.

"Käesolevas nimekirjas välja toodud raamatud on põlvkondadeülesed, nagu seda on ka raamatukogu ise ja üles loetud raamatud on täna sama olulised kui ajal, kui need kirjutati," tutvustas nimekirja New Yorgi avaliku raamatukogu president Anthony W. Marx. "See nimekiri räägib meile midagi linna elanike kohta viimase 125 aasta jooksul – mis on nende jaoks tähtis, mis neid vaimustab ja mis peab ajale vastu." 

Kõige populaarsemate raamatute kindlaks tegemiseks kõrvutas ekspertide grupp laenutuste- ja ringlusandmestikku, lugemistrende, raamatute pikkust, aega kui kaua need on olnud trükis ja raamatukogu kataloogis, koolide kohustusliku kirjanduse nimekirju ning auhindu ja äramärkimisi, mida raamatud on pälvinud.

Enamus raamatuid on olemas ka Eesti keeles ja sellisel juhul on ülevaates eestikeelse raamatu kaas.

Ezra Jack Keats: Lumine päev

Pilt: Amazon

Raamat ilmus 1962. aastal ja seda on laenutatud 485 583 korral. "Lumine Päev" räägib loo pisikesest  värvilisest inimesest (vii-st) nimega Peter, kes läheb oma elu esimese lumesaju ajal kodulinna avastama. Keatsi raamat on tõlgitud kümnesse võõrkeelde, seda on kujutatud postmarkidel ja sellest on tehtud jõuluteemaline multifilm.

Dr Seuss: Kaabuga kass

Pilt: kirjastus Draakon&Kuu

Teisel kohal 469 650 laenutusega on kuulsa lastekirjaniku Dr Seussi (Theodor Seuss Geisel) raamat rääkivast kassist, kes läheb vihmasel päeval, ajal kui nende ema pole kodus, lastele külla. Raamat ilmus esmakordselt 1957. aastal, selle põhjal on tehtud suurel hulgal päris- ja multifilme, mänge, lõbustusparkide atraktsioone. Raamat on tõlgitud kümnetesse keeltesse ja 2021. aastal ilmus ka eesti keeles.

George Orwell: 1984

Pilt: Raamatukoi

1949. aastal ilmunud raamat viis lugeja kolme kümnendi taha tulevikku 1984. aastasse ja raamatus kirjeldatust on saanud täna düstoopilise ühiskonna üks sünonüüme. New Yorgi avalikust raamatukogust on seda laenutatud 441 770 korda, see on olnud läbivalt koolide kohustusliku kirjanduse nimekirjas ja seda peetakse üheks maailma enim mõjutanud raamatuks.

Maurice Sendak: Seal, kus elavad metsakollid 

Pilt: kirjastus Draakon&Kuu

"Metsakollide" laste pildiraamat ilmus 1963. aastal ja nii selle piltide kui teksti autor on Sendak. Peale halvasti käitumist ja ilma õhtusöögita voodisse saatmist, jõuab Max džunglisse, kus elavad "metsakollid". Temast saab nende kuningas, kuid lõpuks hakkab ta oma peret taga igatsema ja läheb koju tagasi. Raamatus on ainult 388 sõna (inglise keeles), kuid haarav lugu ja ilusad pildid on taganud, et seda raamatut on New Yorkis laenutatud 436,016 korda.

Harper Lee: Tappa laulurästast

Pilt: kirjastus Eesti Raamat, 1964

Lee klassikaks saanud raamat on võitnud nii Pulitzeri auhinna kui seda on korduvalt ära keelatud. Viimase "keelu" on raamatule viide ebasobiva aegunud nimedega kutsumise ja "rassismi" eest teosele peale pannud progressiusuhullud sotsiaalse õigluse sõdalased 2020. aasta lõpus. Raamatu teemaks on rassiline ebaõiglus ja klassikuuluvus. tegevus leiab aset pisikeses Alabama osariigi linnakeses, kus ühte viist meest süüdistatakse alusetult valge naise seksuaalses ründamises. Raamat ilmus esmakordselt 1960. aastal ja Scouti, Atticuse, Tom Robinsoni, and Boo Radley'i lugu on NY-s loetud 422,912 korral. Eestis ilmus "Laulurästas" esmakordselt 1964. aastal ja raamatust on ilmunud vähemalt kolm kordustrükki. Kõigi nelja raamatu tõlkijaks on Valda Raud

Elwyn Brooks White: Charlotte koob võrku

Pilt: kirjastus Eesti Raamat, 1979

Kunstilembeline ämblik ja eriline siga katsuvad kuidagi hakkama saada talu karmi keskkonna ja surelikkusega. Raamat ilmus 1952. aastal ja selle järele tehti 1973. aastal populaarseks saanud samanimeline multifilm. New Yorkis on seda laenutatud 337,948 korral ja Eestis on raamatut trükitud kaks korda, esimene kord 1979. ja teine 2013. aastal. 

Ray Brabury: 451° Fahrenheiti

Pilt: Raamatukoi

Raamatute põletamine on paha, kuid raamatute põletamisest kirjutava raamatu lugemine on hea. Raamat ilmus 1953. aastal, see on olnud koolide kohustusliku kirjanduse nimekirjades ja selles on nähtud osutusi Ameerika Ühendriikide McCarthistiklule punase ohuga võitlemise ajastule. Raamatut on NY-s laenutatud 316,404 korral. 

Dale Carnegie: Kuidas võita sõpru ja mõjustada inimesi

Pilt: kirjastus Perioodika

Üks maailma populaarsemaid eneseabiraamatuid ilmus 1936. aastal ja raamatut on New Yorki avalikust raamatukogust laenutatud 284 524 korral.

Joanne Kathleen Rowling: Harry Potter ja tarkade kivi

Pilt: kirjastus Varrak

Tegemist on menuka võluripoisi raamatusarja esimese raamatuga, mis on tänaseni Rowlingu enimmüüdud raamat. New Yorgi avalikest raamatukogudest on seda laenutatud 231,022 korda. Maailmas on Potteri seeria raamatuid müüdud üle poole miljardi eksemplari ja seda on tõlgitud rohkem kui 80 keelde.

Eric Carle: Röövikul on kõht tühi

Pilt: kirjastus Draakon&Kuu

Raamatus on ainult 22 lehekülge ja see on käesoleva nimekirja kõige lühem raamat. Rööviku tegemiste vastu on New Yorgi raamatulaenutajad huvi tundnud 189 550 korral.

Austust vääriv äramärkimine
Margaret Wise Brown: Head ööd Kuu 

Pilt: Amazon

New Yorgi avalike raamatukogude üllitatud kümne populaarsema raamatu nimekirjas on ka üheteistkümnes raamat. 1947. aastal ilmunud "Head ööd Kuu" ei jõudnud New Yorgi raamatukogude riiulitele, kuna üks mõjukas raamatukoguhoidja ei sallinud raamatut silmaotsastki.

Kõigi mõõdikute järele võiks see raamat olla kõige rohkem laenutatud raamat, kui selle populaarsust poleks seganud veider ajalooseik. Väga mõjukas New Yorgi avalike raamatukogude lastekogude hoidja Anne Carroll Moore jälestas "Head ööd Kuud", mille tõttu jõudis see raamatukogudesse alles 1972. aastal.