British Library peahoone. Taustal St Pancrase ajalooline raudteejaam. Foto: Wikipedia

Briti Rahvusraamatukogu hakkas koos BLM-liikumisega koostama kirjandustegelaste nimekirja, kellel või kelle sugulastel-eellastel on olnud tegemist orjapidamisega. "Häbiväärsete" kirjanike nimekirjast leiab teiste hulgas George Orwelli, Lord Byroni ja Oscar Wilde'i.

Orwell, tegeliku nimega Eric Arthur Blair, kes sai maailmakuulsaks raamatutega "Loomade farm" ja "1984", oli oma poliitilistelt veendumustelt antiimperialist ja sotsialist. Samas ei kartnud Orwell paljastada tema kaasaegsete kommunistlike režiimide ja neile kaasaelajate kuritegusid. Kuid vaatamata kirjanku vasakpoolsetele poliitilistele veendumustele ja aususele leiab Briti Rahvusraamatukogu (British Library), et kuna tema vanavanaisa pidas kunagi Jamaical orje, siis kuulub ta häbinimekirja, vahendab Breitbart.

Orwelli, kelle isa oli Briti impeeriumi India tsiviilteenistuse oopiumiosakonna ametnik, vanavanaisa Charles Blairi varandusest polnud tema sündimise ajaks midagi järel.

Briti raamatukogu, mida rahastatakse Ühendkuningriigi riigieelarvest ja mis on maailma suurim raamatukogu, selgitab häbinimekirja koostamist: "Mõned täna Briti raamatukogus olevad üksused kuulusid varem neil lehekülgedel üles loetletud tuntud isikutele, kes on seotud varaga, mis on saadud orjadelt või koloniaalse vägivalla kaudu." 

Selgituses jätkatakse: "Trükitud pärandi kollektsiooni kuraatorid viisid läbi uurimise, et sellised inimesed [kellel on seos orjapidamisega] välja uurida. Tegemist on meie tööga, mida me teeme meie hoole all oleva kollektsiooni päritolu ja ajaloo tõlgendamisel ning dokumenteerimisel."

Mõne nimekirjas oleva isiku seos orjapidamisega on veelgi rohkem otsitud kui Orwelli oma. Näiteks on nimistus luuletaja Ted Hughes, kes sündis 1930. aastal, kuid kes sattus häbinimekirja, kuna tema 1592. aastal sündinud esivanem Nicholas Ferrar oli üks esimestest Briti kolooniate rajajatest Põhja-Ameerikas.

"Hughes' tõrvamine orjakaubanduse seostega on naeruväärne. Samuti ei aita selliste seoste otsimine kuidagi kaasa kirjanike tõlgendamisele," rääkis Hughesi biograafi Sir Jonathan Bate.

"Miks peab keegi otsustama kunstniku loomingu kvaliteedi üle tema kaugete esivanemate järele," küsib Bate.

Sarnaselt Orwelliga sattus häbinimekirja ka Lord Byron, kelle vanavanaisa pidas samuti orje ja kelle onust sai abiellumise kaudu orjapidaja.

Nimekirja sattus ka Oscar Wilde, kuna tema onu oli seotud orjapidamisega, kuigi tema puhul märgib Briti Rahvusraamatukogu, et pole mingeid tõendeid, et Wilde oleks sellest mingit kasu saanud.

Briti raamatukogu on vallutanud "virgunute" (woke) ideoloogia. See on utsitanud oma töötajaid toetama BLM-liikumist ja vastuolulist musta Leiboristide poliitikut Diane Abbotit. Raamatukogu pearaamatukoguhoidja Liz Jolly on kuulutanud, et "rassism on loodud valgete inimeste poolt" ja ta nõuab ühiskonna "dekoloniseerimist".

Juuni lõpus otsustas Briti Rahvusraamatukogu juhtkond, et kultuuriasutusest saab "aktiivselt antirassistlik organisatsioon".

Maailmakuulsate kirjanike "häbistamine" põhjustas siiski nii elava vastukaja, et Rahvusraamatukogu otsustas nimekirja üle vaadata.

"Briti Rahvusraamatukogu on võtnud oma töötajate ja lugejate ees kohustuse muutuda aktiivselt antirassistlikuks organisatsiooniks ning astub kõik vajalikud sammud selleks, et see lubadus ellu viia. Mõned Briti Rahvusraamatukogu säilikud kuulusid varem neil lehekülgedel mainitud kuulsatele inimestele, kes on seotud varandustega, mis on saadud orjastatud inimestelt või koloniaalse vägivalla kaudu. … Siiski me saame aru, et selliste seoste avalikustamine on põhjustanud segadust ja muret, mis kindlasti ei olnud meie eesmärk. Selle tõttu me oleme dokumendi [orjaseoste nimekirja] ajutiselt eemaldanud ja uuring üllitatakse uuesti siis, kui see on veel kord üle vaadatud," tõdeti rahvusraamatukogu avalduses.

Samas leidub Briti raamatukogus väga suures mahus värviliste inimeste/kultuuride orjapidamist ja imperialismi dokumenteerivaid ajaloolisi teoseid, mis kinnitavad, et rassism ja imperialism ei ole ainult valgete pärusmaa.

Toimetas Karol Kallas