Foto: Piqsels

Pfizeri finantsdirektor David Denton kirjeldab Covidi pandeemiat "mitme miljardi dollari suuruse frantsiisina" ja eeldab, et see toob ettevõttele veel mitmeid aastaid hulga miljardeid dollareid tulu. 

Covidi pandeemiat frantsiisiga võrdleva sõnavõtuga esines Denton novembri esimesel nädalal Pfizeri investoritele ettevõtte tegevusest aru andes, vahendab päevaleht Daily Mail

Eesti keele seletav sõnaraamat annab võõrsõna "frantsiis" vasteks "​​ainumüügiõigus, ainuesindusõigus; müügi eelisõigus". '

David Denton Foto: healthcareafrica.info

Rahajuhi sõnul eeldab ta, et Covidi viirusest "saab midagi gripi laadset … kuid see on palju tapvam", mis peaks Pfizeri inimeste arust tähendama, et ravivahenditel, sealhulgas vaktsiinidel, on viiruse kontrollimise juures edaspidigi tohutu roll. 

Seni on Pfizer Covidi vaktsiinide ja viirusevastaste Paxlovidi tablettide müügi pealt teeninud 80 miljardit dollarit kasumit. 

Oktoobris teatas Pfizer, et Covid-19 vaktsiinid hakkavad vabamüügis maksma kuni 130 dollarit. Täna maksavad lääneriikide valitsused ühe doosi eest vahemikus 19–30 dollarit. Ekspertide hinnangul maksab ühe vaktsiinidoosi valmistamine Pfizerile 1,18 dollarit, mis tähendab, et apteekides tahetakse vaktsiine müüa 10 000 protsendise juurdehindlusega. 

Paxlovidi viie päevane kuur, mis tootja kinnitusel sobib krege Covidi korral, maksab Ameerika Ühendriikides 530 dollarit.

Analüütikud spekuleerivad, et vaktsiini hinnatõus võeti ette lähtudes soovist teenida käesoleval aastal lubatud 32 miljardit dollarit kasumit.

Pfizer osutus Covidi pandeemia ajal suureks võitjaks, kuna sellel õnnestus esimesena viia USA turule Covid-19 vaktsiin. Kuna paljudes sektorites, nagu rahvatervisetööstuses, sõjaväes, mitmetes osariikides õpetajatele ja õpilastele kehtestati vaktsiinisund, siis tulid sellised käsud ainult kasuks Pfizeri rahamasinale.      

Ettevõte hindab, et käesoleva aasta käive koos Covidi vaktsiinide ja Paxlovidi müügiga küündib 102 miljardi dollarini. 2019. aastal oli ettevõte käive 40,9-; 2020. aastal 41,7- ja 2021. aastal 81,2 miljardit dollarit.

People's Vaccine Alliance'i (Rahvavaktsiini allianss), mille eesmärgiks on mingil põhjusel maailma vaesemate riikide inimeste taskukohase hinnaga Covidi vastu ära vaktsineerimine, esindajad nimetavad Pfizeri vaktsiinide hinnatõusu "röövimiseks päise päeva ajal" ja leiavad, et "valitsused ei peaks kõrvalt vaatama, kuidas Pfizeri sarnased ettevõtted hoiavad maailma globaalse pandeemia pantvangis".   

Ameerika Ühendriikide puhul ennustatakse, et miljardid doosid vaktsiini, mida valitsus elanikele tasuta jagab, saavad peatselt otsa, mis tähendab, et vaktsiinide eest peavad hakkama maksma tervisekindlustust pakkuvad ettevõtted.

Täpsemalt kõlasid Dentoni sõnad: "Ma arvan, et kui te vaatate pikema aja peale, siis [vaktsiinide] frantsiisist saab paljude miljardite dollarite suurune frantsiis ja seda asjaolude tõttu, et [Covid] saab olema midagi [hooajalise] gripi, jätkusuutliku gripi sarnast, mis samas on palju tapvam kui gripp." 

"Ma arvan, et tooted, nii Pfizeri poolt välja arendatud vaktsiinide kui ravimite mõttes, saavad pikkade aastate jooksul olema üpris olulised," jätkas ta. 

Pfizeri tegevjuht Albert Bourla on viimasel kahel aastal teeninud heade tulemuste pealt 50 miljonit dollarit ja BioNTechi (Pzfizeri mRNA Covid vaktsiini kaasarendaja) asutaja Ugar Sahin on tänaseks miljardär – kelle varanduse suuruseks hinnatakse neli miljardit dollarit. 

Covidi pandeemia "frantsiisina" kirjeldamine peaks tähendama, et Pfizeri arvates väga palju ettevõtteid Covid-19 vaktsiinide turule enam ei tule, ehk mingil põhjusel on kindel, et järelvalveorganid uusi vaktsiinialgatusi (vähemalt) Põhja-Ameerika ja Euroopa Liidu turule ei luba. 

Toimetas Karol Kallas