President Kersti Kaljulaid koos meedianõunik Taavi Linnmäega. Foto: Arno Mikkor (EU2017EE)

Presidendi meedianõuniku Taavi Linnamäe sõnul on küll mõistetavad murelikud küsimused selle kohta, miks president Kaljulaid Mikk Pärnitsale vägivallaennetaja auhinna üle andis, kuid tema sõnul lasub kogu vastutus justiitsministeeriumil.

Objektiiv küsis presidendilt 19. augustil muuhulgas, kas president Kaljulaid oli auhinnatseremooniale minnes teadlik sellest, et Mikk Pärnits on tuntud naiste suhtes vaimselt vägivaldse isikuna. Samuti uurisime, kas Kersti Kaljulaid leiab, et naiste, sh Objektiivi kolumnisti Malle Pärna suhtes alandavaid ja solvavaid sõnu kasutanud Mikk Pärnits väärib vägivallaennetaja auhinda. Tahtsime teada, kas president leiab, et ka sõnad võivad olla vägivaldsed ja tekitada ohvritele kannatusi.

Linnamäe täna saadetud vastus laekus kõnekal kombel täpselt 30 päeva pärast küsimuste saatmist, ehk viimasel seadusega lubatud hetkel. Selgeid vastuseid ühelegi kolmest küsimusest e-kirjas ei sisaldunud.

Linnamäe sõnul on tal kahju, et tänavuse auhinnajagamise puhul on tahaplaanile jäänud "kõik need äärmiselt vajalikud algatused ja tegemised", mille eest laureaate pärjati. "Sest teema – vägivalla vastu võitlemine ja selle vaikimise müüri maha lõhkumine – on meie ühiskonnas äärmiselt oluline ning on olnud läbi aastate ka riigipea südameasjaks," märkis Linnamäe.

"Siiski juhin tähelepanu, et selle konkursi korraldajaks oli justiitsministeerium. Justiitsministeerium paneb paika konkursi tingimused, minister määrab komisjoni ning kuulutab välja võitjad. Ministeerium korraldab ka tunnustusürituse, kuhu oli palunud auhindu üle andma ka vabariigi presidendi. Seega on nende küsimuste õige adressaat justiitsministeerium," sõnas Linnamäe.

Oma vastuses märkis Linnamäe lisaks, et president üldjuhul enda pool autasustatavate inimeste tausta ei kontrolli.

"Riigipea annab igal aastal üle väga erinevate organisatsioonide tunnustusi alates spordivõistlustel parimatele medalite kaela panemisest lõpetades viimastel näiteks noorte õpetlaste stipendiumide üleandmisega või parimate puitmajatootjate pärgamisega. Ta teeb seda juhtudel, kui teema on sobiv ning üritust korraldav organisatsioon usaldusväärne," sõnas Linnamäe.

"Nende valikute tegemises riigipea reeglina ei osale ega saagi osaleda – spordivõistlusel medaleid kaela pannes ei võta riigipea sportlase vereproovi ega mõõda kaugushüppe tulemust oma mõõdulindiga üle, parima puitmaja auhindu üle andes ei kontrolli äriregistrit, noore õpetlase stipendiaatide taustakontrolli ei teosta," kirjutas presidendi nõunik.