President Alar Karis. Foto: Presidendi kantselei

President Alar Karis teatas, et allkirjastas ja kuulutas sellega välja täna kaheksa riigikogus vastuvõetud koalitsiooni seadust, mille hulgas on nii samasooliste abielu seadustamine, erinevad maksutõusud ja peretoetuste vähendamine. Samas hoiatas ta peaminister Kaja Kallast usaldushääletuse kuritarvitamise eest.

"Vahetult enne riigikaitsenõukogu ma allkirjastasin riigikogus vastuvõetud kaheksa seadust. Nende seadustega on langetatud põhimõttelised valikud. Need puudutavad abielumääratlemist, riigikaitset ja makse," ütles Karis pärast riigikaitsenõukogu koos Kaja Kallasega antud pressikonverentsil.

"Sellised keerulised valikud peabki langetama parlament ja ka vastutama nende eest. Hinnangu poliitikutele annavad kodanikud. Minu ülesanne presidendina on kaitsta põhiseadust. Meie põhiseaduse tuum on parlamentaarne demokraatia. Parlament peab ise olema ruum riigi ees seisvate valikute langetamiseks," lisas ta.

Karis tõdes samas, et temas tekitas kõhklusi nii paljude eelnõude sidumine valitsuse usaldushääletusega.

"Põhiseadus annab selle võimaluse, kuid küsimus on, millal minnakse selle võimaluse kasutamisega liiale," sõnas Karis.

Ta märkis, et kui valitsus hakkab kõiki eelnõusid siduma usaldushääletusega, on selline olukord selgelt vastuolus põhiseadusega ja tähendaks parlamentaarse demokraatia tasalülitamist.

Karis viitas ka hiljutisele riigikohtu otsusele, mis samuti hoiatas nii usaldushääletuse kui ka obstruktsiooni kuritarvitamise eest.

"Kujutagem nüüd ette äärmuslikku olukorda, kus valitsus seab kõik eelnõud usaldusküsimusega. Selline olukord oleks põhiseadusega selgelt vastuolus, kuna tähendaks parlamentaarse olukorra tasalülitamist. Seda rõhutas ka riigikohus," tõi Karis välja.

"Kindlasti ei ole lahendus see, et valitsus kasutab ka tulevikus pidevalt võimalust siduda eelnõusid usaldusküsimusega. Seda ei kavatse ma sallida – seda enam, et nüüd on võimalus võtta juhiseks riigikohtu seisukoht ja täpsustada selle valguses parlamendiliikmete õigusi," lausus Karis täiendavalt.

"Parlamendivähemusele peab ka tulevikus jääma võimalus enamuse tegevust pidurdada ja kontrollida. See võib häirida, aga see võimalus kuulub parlamentaarse demokraatia juurde ja sellega peab valitsus leppima. Eelnõu vastuvõtmist ei saa siduda usaldusküsimusega pelgalt seepärast, et valitsuse arvates on eelnõuga kiire," rääkis Karis veel.

Toimetas Martin Vaher