Hans-Werner Sinn Foto: kuvatõmmis YouTube'st

Saksamaa üks tuntumaid majandusprofessoreid märgib, et sisepõlemismootoritega autode keelustamine ei aita kuidagi kaasa kliimaprobleemide lahendamisele ja ruineerib autotööstuse. 

Saksa ühe olulisema majandusinstituudi IFO endine president, majandusprofessor Hans-Werner Sinn kritiseeris Saksa meedias teravalt sisepõlemismootoritega autode keelustamist ja Saksa valitsuse energiapoliitikat.

CO2 heidet naftast, põlevkivist ja teistest fossiilsetest kütustest saab vähendada tema sõnul ainult siis, kui „kõik või peaaegu kõik samamoodi toimivad, sest mida me enam ei kasuta, seda kasutavad siis teised".

„Kui Saksamaa ei osta enam naftat, siis langeb selle maailmaturu hind ja selle ostavad odavamalt teised," märkis professor ja osutas, et seda on viimased 40 aastat väga selgelt näidanud. 

Sisepõlemismootorite keelustamine on Sinni sõnul mõttetu. „See ruineerib meie autotööstuse, alandab meie elustandardit ja subsideerib teisi maid, eelkõige Hiinat, kus viimastel aastatel mitte ainult ei põletata aina enam põlevkivi, vaid kus ka nafta tarbimine kasvab," lisas Sinn ja juhtis tähelepanu sellele, et kui rohelist energiat on liiga vähe mingil ajahetkel ja samas on ka aatomielektrijaamad suletud, siis „tähendab rohkem elektriautosid ka rohkem põlevkivi põletamist ja süsihappegaasi õhus". 

„Kliimamuutus tänu sisepõlemismootorite keelustamisele pigem kiireneb," nentis Sinn. Samuti ei pea ta targaks asendada senised majapidamiste õlikatlad soojuspumpadega, kuna ka sellele puudub sisuline mõju kliima parandamisele. Juhul, kui õli ei põletata sooja saamiseks kodude kateldes, siis seda põletatakse mujal ja soojuspumpade suurem energiatarve viib selleni, et tuleb põletada enam põlevkivi. 

„Tuule- ja päikeseenergia ainuüksi ei suuda meie vajadusi katta. Samuti on need energiaallikad ebastabiilsed ja ka ilmastik ei ole püsiv," ütles Sinn ja viitas sellele, et nii ehitustööstus kui ka liiklus vajab energiat aina enam. „Me ei saa kahjuks energiapööret ilma fossiilsete energiakandjateta läbi viia, kui me loobume tuumaenergiast."

Toimetas René Allik