Foto: Bigstockphoto

Digitaalset naela hakkaks välja andma Inglise Pank. Seda saaks kasutada nii igapäevaseks arvelduseks tavalistes poodides kui ka internetis. Sularaha jääks ka edaspidi kasutusele, väidab Briti rahandusminister Jeremy Hunt.

Praegu arutab rahandusministeerium vastavaid plaane koos Inglise Pangaga, vahendab Die Welt. Digitaalset naela hakkaks väljastama Inglise Pank vastupidiselt volatiivsetele krüptovääringutele nagu Bitcoin või Ether, mida antakse välja ettevõtete poolt. Digitaalset naela kasutaksid edaspidi nii eraisikud kui ka ettevõtted nii igapäevaste maksete tegemisel poodides, toitlustusettevõtetes jne. Lisaks saaks seda kasutada ka internetipangas. 

Digitaalne vääring tahetakse viia sisse kõige varem selle kümnendi teises pooles. Väidetavalt ei hakka see asendama sularaha, vaid on sellele täienduseks. „Sularaha jääb ka edaspidi kasutusele," sõnas rahandusminister Jeremy Hunt. „Digitaalne nael, mida annab välja ja mille kindlustab Inglise Pank, oleks uus maksevõimalus, mis on usaldusväärne, ligipääsetav ja lihtne kasutada." Digitaalne vääring peaks kaitsma ka finantsstabiilsust.

Samasugune plaan on ka eurotsoonil. Euroopa instantsid on juba mõnda aega astunud samme digitaalse vääringu sisseviimiseks. Samal ajal on sellele liikmesriikide elanike seas ka vastuseis. Näiteks Saksamaal on väga paljud kodanikud sularahast loobumise vastu. 

Euroopa Keskpank otsustas juulis 2021 viia ettevalmistused digitaalsele vääringule üleminekuks juba järgmisele tasemele. Kõige varem toimuks digitaalse euro sisseviimine 2026. Ka paljud teised keskpangad maailmas valmistuvad digitaalsele vääringule üleminekuks. 

Toimetas René Allik