Suurriigid soovivad vaktsineerida COVID-19 vastu 70 protsenti kogu planeedi elanikkonnast. Illustratsioon: Bigstockphoto

Maailma kahekümne suurima majandusega riigi rahandus- ja terviseministrid otsustasid lõppenud G20 kohtumisel Roomas, et 2022. aasta keskpaigaks vaktsineeritakse Covid-19 vastu ära 70 protsenti maailma inimestest. 

Vaktsineerimisprogrammi korraldamiseks ja tulevaste pandeemiatega sõdimiseks loodi eriülesannetega rakkerühm, vahendab uudisteagentuur Reuters.

Ameerika Ühendriigid ja Indoneesia tegid ettepaneku rakkerühma tegevuse toetamiseks luua eraldi rahastamiskanal, kuid see ei pruugi teoks saada ja rakkerühm otsib iseseisvalt võimalusi rahastada pandeemiavalmidust, -ennetamist ning -tõrjet. 

"Eesmärgiga saavutada globalistlik eesmärk 2021. aasta lõpuks vaktsineerida ära minimaalselt 40 protsenti ja 2022. aasta keskpaigaks 70 protsenti Maa elanikest … astume me samme, et suurendada vaktsiinide ja esmavajalike meditsiinitoodete varusid, parandada arengumaade ravivõimalusi ja eemaldada varustuskanalite ning rahastamise ees seisvad majanduslikud piirangud," seisab G20 ministrite pöördumises. 

Varem oli seatud eesmärgiks, et 70 protsendise inimkonna vaktsineerituseni jõutakse 2022. aasta sügisel

Ministrite sõnul on uut eriülesannetega rakkerühma vaja, sest Covid-19 pandeemia on paljastanud märkimisväärsed puudujäägid maailma riikide võimes astuda üheskoos pandeemiale vastu.

Vaatamata suurtele lubadustele vaktsiinivarude ja arstiabi kättesaadavuse parandamise osas, ministrid mingeid konkreetseid üksikasju programmi kohta ei avaldanud.

Ministrid kutsusid üles parandama varustuskanalite vastupidavust vabatahtlike tehnoloogiasõlmede loomise, nagu seda on vastselt asutatud mRNA keskused (mRNA Hubs) Brasiilias, Argentiinas ja Lõuna-Aafrikas ning ühiste tootmis- ja jaotuskanalite kokkulepete kaudu.

Vabatahtlik mRNA tehnoloogia üleandmise üleskutse tähendab seda, et riigid peavad Maailma Kaubandusorganisatsioonis rääkima läbi, kas ja kuidas tänaste Covid-19 vaktsiinide patentide omanikud on valmis oma õigustest ajutiselt loobuma. Sellise patentide avamise ettepaneku tegid ravimitööstusele ja suurtele lääneriikidele algselt Lõuna-Aafrika ning India, tänaseks on nende polele asunud ka Ameerika Ühendriigid. 

Saksamaa rahandusministri Olaf Scholzi sõnul vaktsiinide patentide küsimus kohtumisel kõne alla ei tulnud.

"Maailmas on saada suurel hulgal erinevaid vaktsiine, kuid reaalsus on selline, et on olemas piirkondi, kus vaktsineerituse tase on väga madal," rääkis Scholz ajakirjanikele.

Hinnanguliselt on maailma elanikest tänaseks täielikult ära vaktsineeritud 38,9 protsenti, kellele on manustatud üle seitsme miljardi vaktsiinidoosi.

Toimetas Karol Kallas