Trumpi kampaaniameeskonna advokaadid Rudy Giuliani ja Sidney Powell pressikonverentsil. Foto: Scanpix

Trumpi kampaaniameeskonna advokaadid esitasid eilsel pressikonverentsil hulga väiteid võimalike valimispettuste kohta. Osa neist on saanud kriitikat aga ka tuntud konservatiivsetelt kommentaatoritelt, kelle hinnangul peaks advokaadid kiiremas korras vettpidavaid tõendeid esitama.

Breitbart on teinud ülevaate üheksast peamisest väitest:

Esiteks ei võimaldatud valimisjälgijatel väidetavalt teatud piirkondades jälgida kirja teel saabunud valimissedelite ümbrikust väljavõtmist. Trumpi advokaadi Rudy Giuliani sõnul ei saanud vaatlejad seetõttu teha kindlaks, et sedelid on korrektselt allkirjastatud. Giuliani sõnul on paljudes piirkondades ümbrikud tänaseks ka ära visatud, mis teeb häälte uue ülelugemise sisutuks. Tema hinnangul peaks säärased hääled lihtsalt tühistama.

Teiseks on Giuliani väitel valimistel vabariiklasi diskrimineeritud. Näiteks Pennsylvania demokraatlikes osariikides võimaldati tema sõnul kirja teel hääletajatel sedelitega seotud probleeme hiljem parandada, samas kui vabariiklaste poole kaldus osariikides seda ei tehtud.

Kolmandaks avastasid valijad väidetavalt näiteks Pittsburghi valimisjaoskondadesse jõudes, et nende eest on juba hääletatud. Giuliani väitel täitsid demokraadid võõraste inimeste eest hääletussedeleid lootes, et nood ei ilmu hääletama.

Neljandaks kästi valimistöötajatel väidetavalt teatud piirkondades lasta läbi ka vigaselt täidetud valimissedelid ning muuta pärast tähtaega saabunud sedelite kuupäevi varasemaks. Siin viitas Giuliani ka ühe ametniku vastavasisulisele vande all antud tunnistusele.

Viiendaks väitis Giuliani, et mitmes piirkonnas lasti Joe Bideni kasuks märgitud valimissedelid korduvalt valimismasinatest läbi. Giuliani sõnul on Michiganis 60 tunnistajat, kes saavad kinnitada valimissedelite "tootmist" ning mitmekordset lugemist. Tema sõnul käib jutt 60 000 kuni 100 000 valimissedelist.

Kuuendaks võeti Wisconsini piirkonnas Giuliani väitel vastu 100 000 posti teel saabunud valimissedelit, mida valijad polnud korrektsel viisil osariigi käest tellinud.

Seitsmendaks on Giuliani väitel teatud piirkondades arvesse võetud rohkem hääli, kui neis elanikke on. Näidetena tõi ta välja teatud piirkonnad Michiganis ja Wisconsinis. Samuti väitis Giuliani, et on esinenud ka osariigist väljaspool elavate inimeste hääletamist ja korduvat hääletamist.

Kaheksanda ja kõige problemaatilisema punktina väitis teine advokaatide meeskonna liige Sidney Powell, et peamise hääletusmasinate tootja Dominioni kaudu antud hääli loeti üle väljaspool USAd, et Dominioni ning Smartmaticu nimelise firma üle omavad kontrolli võõrriikide huvid ning et hääletusmasinate tulemusi on võltsitud algoritmiliselt ja suures mastaabis.

Powell tõi konkreetsemalt välja, et Smartmaticu omanikeringis on kaks Venetsueela kodanikku, keda ta seostas riigi 2013. aastal surnud endise sotsialistist juhi Hugo Chavezi ning praeguse sotsialistist liidri Nicolas Maduroga. Väidetavalt viitavad teatud statistilised anomaaliad, sh osade sedelite hulgas anormaalselt kõrge Bidenile antud häälte protsent, et toimunud on süstemaatiline algoritmiline pettus. Nii Dominion kui Smartmatic eitavad süüdistusi resoluutselt.

Just Powelli viimases punktis esitatud väited on toonud kaasa tõsist kriitikat. Tuntud konservatiivist Fox Newsi ankur Tucker Carlson sõnas, et kutsus Powelli oma väidetest pikemalt saatesse rääkima, kuid viimane keeldus.

"Me oleksime andnud talle terve saate. Aga hoolimata korduvatest viisakatest palvetest ei saatnud ta meile tõendeid. Kui jätkasime, sai ta vihaseks ja käskis meil lõpetada endaga ühendust võtmine," rääkis Carlson viimases saates. Tema sõnul on ka Trumpi kampaaniameeskonna liikmed eraviisiliselt tunnistanud, et Powell pole neile tõendeid esitanud. "Powell ei näidanud, et ükski hääl on reaalselt tarkvara poolt kantud ühelt kandidaadilt teisele üle," sõnas Carlson.

Ka kommentaator Byron York tõi problemaatilisena välja just Powelli väited. Advokaat, kes on tema sõnul võitnud paljude lugupidamise oma suurepärase töö eest Trumpi endise rahvusliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni kaitsel, ütles Yorki sõnul ajakirjanikele, et Bideni võit mitmes osariigis on põhjustatud "massiivse kommunistliku raha mõju poolt, mis pärineb Venetsueelast, Kuubast ja tõenäoliselt Hiinast".

Powelli sõnul loodi Dominioni ja Smartmaticu tarkvara Venetsueelas Chavezi juhendamisel sealsete valimiste võltsimiseks. Yorki sõnul ei esitanud Powell aga tõendeid. "Ta ei esitanud isegi täpseid väiteid selle kohta, mis valimistel juhtus," tõdes York.

Trumpi meeskond väidab vastu, et kõik tõendid esitatakse õigel ajal otse kohtule.

Üheksandaks on Trumpi tiimi hinnangul meedia usurpeerinud õiguse valimiste võitjat välja kuulutada. Giuliani sõnul usub kampaaniameeskond, et Trump saab võita, kuna nende hinnangul on piisavalt kaalukeeleosariikides antud hääli problemaatilised.