Twitteri asutaja Jack Dorsey. Foto: Scanpix

Hiljuti USA president Donald Trumpi konto sulgenud Twitteri asutaja Jack Dorsey teatas tähelepanuväärses avalduses, et kuigi ta peab otsust õigustatuks, tuleb pikemas perspektiivis jõuda olukorda, kus ükski isik või ettevõte ei saa internetis toimuvat sel määral kontrollida, kui seda teevad praegused tehnoloogiahiiud.

Twitterisse postitatud lõimes tõdes Dorsey, et ei tunne uhkust ega rõõmu otsuse üle Trumpi konto sulgeda, kuigi pidas seda õigustatuks seoses väidetava vägivallaohuga. Samas märkis ta, et säärasesse olukorda jõudmine näitab, et Twitter on kukkunud läbi oma missioonis edendada "tervislikke" vestlusi.

"Vajadus sääraseid samme astuda fragmenteerib avalikku vestlusruumi ja lõhestab ühiskonda. Need piiravad võimalust selgitada, õppida ja lunastust leida. Ja need loovad pretsedendi, mida pean ohtlikuks: võim, mida üksikisik või organisatsioon omab globaalse avaliku vestlusruumi üle," sõnas Dorsey.

Twitteri asutaja sõnul on seni Twitteri võimu tasakaalustanud fakt, et kasutajad on saanud soovi korral valida mõne alternatiivse platvormi. Nüüd on aga olukord muutunud, kuna interneti alusinfrastruktuuri ettevõtted, ehk Amazon, Google ja Apple otsustasid sisuliselt võtta internetist maha Twitteri alternatiivi Parleri, lõpetades viimasega koostöö.

Dorsey küll ei usu, et kolme gigandi otsus oleks olnud koordineeritud. Tema hinnangul jõudsid ettevõtted pigem eraldi sama seisukohani või said teiste otsustest julgustust.

"Praegune hetk võib säärast dünaamikat õigustada, kuid pikemas perspektiivis on see avatud interneti ülla eesmärgi ja ideaalide suhtes destruktiivne. Ettevõtte äriline otsus end modereerida võib olla erinev sellest, kui valitsus kaotab sisule ligipääsu, kuid mulje on sama," tõdes Dorsey.

Twitteri asutaja sõnul on ta krüptovaluuta bitcoin suhtes kirglik just seetõttu, et see on näiteks alternatiivsest mudelist – tegu on interneti alusinfrastruktuuriga, mida ei saa kontrollida ega mõjutada ükski isik ega organisatsioon. Sestap üritab Twitter tema sõnul rahastada avatud sotsiaalmeedia standardi ehk protokolli loomist, millega Twitter ise edaspidi ühilduks (paralleeliks võiks tuua näiteks selle, kuidas erinevad meilirakendused, nagu Gmail või Hotmail saavad omavahel suhelda – toim.)

Ajakirjanik Glenn Greenwaldi sõnul on lõimest näha, kuidas Dorsey on enda õlgadele pandud vastutusest häiritud ja on huvitatud avalikkuse tagasisidest. "Oluline punkt: Apple, Google ja Amazon lõpetasid koostöö Parleriga alles pärast seda, kui juhtivad demokraatliku partei poliitikud seda nõudsid," sõnas Greenwald.

Tema sõnul võtavad demokraadid praegu üle nii USA täidesaatva kui seadusandliku võimu. "Nende kõige võimsamad ja tuntumad poliitikud nõudsid monopolidelt, mida nad nüüd reguleerima hakkavad, et nood vaigistaks nende poliitilised oponendid ja eemaldaks internetist terve platvormi," märkis Greenwald.

Toimetas Jaanus Vogelberg