Boris Johnson G20 videokohtumisel 22.11.2020. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi valitsus kavatseb seoses Covid-19 kehtestada teatud riigi piirkondades senisest karmimad piirangud ja seoses sellega tahetakse kasutusele võtta "vabaduse passid" ja erilised passide juurde käivad tõendid.

Briti peaminister Boris Johnson teeb alates detsembrist algavate suuremate lokaalsete piirangute kava teatavaks esmaspäeval. Ühtlaselt kavatsetakse suurendada testimiste mahtu, mis peaks kaasa tooma olukorra mõningase normaliseerumise järgmisel aastal, vahendab Breitbart.

Viidatud "uus normaalsus" tähendab väidetavalt "vabaduse passide" sisseseadmist, mida hakatakse jagama inimestele, kelle iganädalased Covid-19 testid – "vabaduse passi" saamiseks peab testi tegema vähemalt kaks korda nädalas – osutuvad negatiivseteks. Valitsus on koos passitrükkalitega asunud looma Covid-19 tunnistusi nende tarbeks, kes suudavad tõestada, et neil ei ole viirust.

Imuunsuse tunnistus salvestatakse inimese telefoni peale seda kui ta on saanud valitsuse käest negatiivse testi tunnistuse. Oletatakse, et selline "vabaduse pass" annad ühendkuningriiklastele õiguse kohtuda oma sugulastega – mis on hetkel enamasti keelatud – ja õiguse reisida ilma maskita.

Hetkel pole veel teada, kas "vabaduse passi" saavad ka Covid-19 vastu vaktsineeritud inimesed.

Selliste passide idee võeti Ühendkuningriigi valitsuses jutuks juba aprillis.

Esmaspäeval annab Johnson teada, et senisest rangemad liikumispiirangud ja reeglid kehtestatakse riigis alates 2. detsembrist. Reeglitega määratakse muuhulgas väidetavalt ära, mitu inimest võib korraga koos jõule pidada.

Massitestimisi hakatakse läbi viima tehastes ja töökohtadel ning kasutusele võetakse uut tüüpi "kõrvalvoolu" (lateral-flow) testid, mis annavad vastuse 20 minutiga. On võimalik, et testimist hakkab läbi viima sõjavägi.

Uute meetmete Parlamendis läbi surumine ei pruugi minna siiski nii libedalt, sest 70 tooride parlamendisaadikut on teatanud, et nemad uusi piiranguid ei toeta. Kuid leiboristid on olnud üldiselt karmimate piirangute poolt ja nende häältega võib piirangute kehtestamine valitsusel õnnestuda.

Piirangute vastane tooride rühmitus nõuab Johnsonilt andmeid selle kohta, millist kahju uued piirangud majandusele kaasa toovad. "Valitsus peab avalikustama tulevaste piirangute täieliku kulude-tulude analüüsi ja seda piirkondade kaupa eraldi selleks, et saadikud saaksid ülevaate, milliseid Covid-19sse mitte puutuvaid tagajärgi piirangud kaasa toovad," nõuavad saadikud.

Nigel Farage'i, kelle eestvedamisel asutati hiljuti uus Reformipartei, kirjutas sotsiaalmeedias: "Paistab, et karmid piirangud ei lõpe teise detsembriga ja kui valitsus oma meelt ei muuda, kehtivad need lihavõteteni."

Toimetas Karol Kallas