Alar Tamming. Foto: Toomas Huik, Postimees/Scanpix

Valuuta- ja kullafirma AS Tavid suuromaniku Alar Tammingu sõnul on üks ühiskonna allakäigu põhjusi see, et ettevõtja eesmärgiks peetakse kasumit, mitte teiste inimeste hüvanguks tegutsemist.

Intervjuus ajalehele Äripäev selgitas originaalse ja tavapärasest tunduvalt sügavama visiooniga ettevõtjana tuntud Tamming, et majanduse kasvuteele aitamiseks ei ole olemas mingit võluvitsa ja et paremuse poole aitab liikuda see, kui inimesed pühenduvad ausameelselt oma töö hästi tegemisele.

Riik saab tema sõnul majandusliku edu saavutamisele kaasa aidata ennekõike soodsa ettevõtluskeskkona loomisega, kehtestades soodsama maksukeskkonna, ent seegi on peaaegu võimatu, kuna teistele Euroopa riikidele see ei meeldiks.

"Mina näen, et Eestil ei ole seda õigust, et suuri muutusi teha," ütleb Tamming, seades kahtluse alla, kui iseseisev Eesti riik tegelikult on ning mil määral on võimalik ise ühiskondliku korralduse üle otsustada.

Normaalne ettevõtluskeskkond hõlmaks Tammingu veendumuse kohaselt ka pangandust. Ta selgitab, et praeguses korralduses naudivad pangad erikohtlemist, sest erinevalt teistest ettevõtetest ei kanna nad halbade otsuste eest vastutust.

"Ma tahaks, et sealt hakkaks asi pihta – et oleks kollektiivne vastutus. Praegu pankadel vastutust ei ole. Mina tunduvalt kiirendaksin pankrotti minekuid halbade otsuste puhul. Et toimuks nii-öelda isepuhastumine," rääkis ta ja selgitas, et näeb vajadust kõikide asjade kompleksseks muutumiseks.

Arvestades maailma ajalugu, toimuvad Tammingu sõnul aeg-ajalt väga suured muutused ning suuremate muutusteni jõutakse läbi sotsiaalsete rahutuste ja elukeskkonna veelgi suurema halvenemise. Tema hinnangul saame ka meie oma eluajal näha, kuidas euro ja kogu praegune rahasüsteem kukub kokku ning asemele tuleb uus süsteem, näiteks tagatud elektrooniline raha.

Tammingu sõnul saaks palku edukalt tõsta, kui kõik ettevõtted avalikustaks oma kauba sisseostuhinna, müügihinna, kasumi, kulu igale töötajale, sealhulgas juhtidele, sest siis hakkab süsteem ise reguleeruma, kuna enamasti ei julgeta häbitunde tõttu neid asju teistele öelda, mis omakorda loob eeldusi inimeste ärakasutamiseks.

"Kulla- ja valuutaärimehe sõnul on peamine probleem mõtteviisis ja seondub küsimusega sellest, millisest eesmärgist peaks üldse äritegemine juhinduma.

"Kui kuskil öeldakse, et äri eesmärk on kasum, siis mina võtan kahe käega peast kinni. Äri eesmärk on kasumiks moondunud. Äri eesmärk oli kunagi see, et keegi tegi kogukonnale kasulikku tegevust ja sai täiendavat ressurssi sellest, et pühendus teiste jaoks. Sealt tuli kasum," osutab ta tõsise maailmavaatelise nihke vajadusele ja nendib, et kasumifundamentalistlik lähenemine ettevõtlusele on üks praeguse aja hädade olulistest põhjustest.