USA kongressi spiiker Kevin McCarthy Foto: Scanpix

30. septemberil kukkus tähtaeg, milleks pidid Ameerika Ühendriikide esindajatekoda ja senat kiitma heaks edaspidise valitsuse rahastamise kava. Rahvaesindajad kiitsid heaks 45-päevase ajutise rahastuse tingimusel, et Ukraina sõda selle aja jooksul lisaraha ei saa.

Valitsuse ajutise rahastamise vastasseis tekkis kongressi vabariiklaste hulgas põhjusel, et demokraatide valitsus polnud valmis valitsuse kulutusi vähendama ja küsis ühtse pakina raha muuhulgas nii oma sõdurite tähestikuideoloogia ajupesuks kui Ukraina ülal- ning sõjapidamiseks. Vabariiklaste konservatiivne tiib nõudis lisaks iga suurema rahastusprogrammi osa eraldi hääletamist, valitsuse kulutuste märkimisväärset vähendamist ja raha riigi lõunapiiri massisisserände probleemi lahendamiseks. 

Demokraatide ja ühispartei-vabariiklaste – nn RINO-de – väitel pole valitsuse rahastuse vähendamine mitte kuidagi võimalik. Vastuolud on jõudnud nii kaugele, et ohus on kongressi vabariiklasest spiikri Kevin McCarthy ametikoht. Ajutise rahastuse kava peetakse nii viimase "suureks saavutuseks" kui heas mõttes "šokeerivaks" vabariiklaste võiduks süvariigi üle, vahendab Breitbart.  

Veel laupäeva (30.09) hommikul paistis üpris tõenäoline, et miljonid valitsuse teenistuses olevad inimesed inimesed jäävad demokraatide põikpäise Ukraina sõja rahastamise kinnisidee pärast mõneks ajaks palgata.

Demokraadid võtsid Ukraina rahastamise nimel kasutusele nii venitamistaktika (kongressi demokraatide juht Hakeem Jeffries pidas näiteks maha ülipika kõne) kui teine äärmuslasest must demokraat Jamaal Bowman korraldas tulekahjuhäire. Bowmani teo suhtes on algatatud uurimine ja vabariiklased kavatsevad ta kongressist välja visata. 

Valitsuse rahastamise kiitis heaks ka senat, kus vastuolud liberaalsete RINO-de ja konservatiivide vahel jooksevad suuresti mööda samu lõhesid, mis kongressis.

Valitsuse rahastamise kava – Ameerika Ühendriikides on valitsuse rahastamine ja riigieelarve tähenduselt erinevad asjad – ajutine vastuvõtmine ei tähenda siiski, et poliitilised vastuolud leidsid lahenduse. Riigi kulutused on ületanud igasuguse mõistlikkuse piiri, tulu- ja kulubaasi tasakaalu saamiseks tuleb valitsuse kulutusi vähendada, suurel osal ameeriklastest on progressistlikust ühisparteist kõrini ja nad ei saa aru, miks Ukraina, järjekordse "igavese" sõja, heaks antakse sadu miljardeid dollareid ajal kui enda riiki tabanud õnnetuste ning massisisserände katastroofiliste tagajärgede likvideerimiseks raha ei leita.  

Toimetas Karol Kallas