USA suuruselt kolmas Boweni söeelektrijaam Georgia osariigis Foto: Wikipedia

Ameerika Ühendriikide ülemkohus otsustas neljapäeval 30. juunil, et keskkonnakaitse agentuuril pole iseseisvalt õigust kehtestada tööstusharusid mõjutavaid regulatsioone, vaid selleks peab eelnevalt kongressis kinnitama vastavad seadused. 

Tegemist on tõsise tagasilöögiga demokraatide ja eriti partei äärmuslikuma osa mahitatud "rohelisele üleminekule". Otsusel on ka laiem mõju, sest sellega määratakse ära kui kaugele võib valitsuse täidesaatva võimu haru isepäi loodud regulatsioonidega minna, vahendab Fox News.

"Piirates süsinikdioksiidi heitmeid tasemeni, mis sunnib terve riigi jätma maha söest elektri tootmise, võib olla mõistlik "lahendus tänase kriisi lahendamiseks", kuid samas ei ole vastuvõetav, et Kongress andis keskkonnakaitse agentuurile (EPA) puhta õhu seaduse 111(d) osaga õiguse kehtestada iseseisvalt selliseid regulatsioonide skeeme," kirjutas ülemkohtu esimees John Roberts otsuse põhjenduses. "Õigus langetada sellise tähtsusega ja ulatusega otsuseid on ainult Kongressil, või agentuuril, mis täidab sellele rahvaesindajate kogu poolt antud selgeid juhiseid." 

Kohtuasi sai alguse Barack Obama valitsuse 2015. aastal kehtestatud puhta elektri kavast (Clean Power Plan; CPP), millega sunniti energiatootjaid loobuma söeelektri tootmisest ja minema üle alguses maagaasile ning lõppeks tuule- ja päikeseenergiale. Obama elektrikava pandi ülemkohtu poolt 2016. aastal ootele, see tühistati president Donald Trumpi valitsuse poolt ja asendati leebema taskukohase puhta elektri reeglitega (Affordable Clean Energy (ACE) Rule

Joe Bideni ajal kaevati ACE reeglid kohtusse ja Columbia Piirkonna apellatsioonikohus tühistas nii kõnealused reeglid kui taasjõustas puhta elektri kava. EPA omakorda leidis, et ta ei pea hakkama CPP-d taasjõustama, vaid võib kehtestada uued enda loodud reeglid.   

Trumpi aja EPA leidis, et osa 111(d) annab agentuurile ainult õiguse otsustada konkreetsetes füüsilistes söejaamades kehtestavate meetmete üle, mitte kehtestada terveid tööstusharusid mõjutavaid reegleid.  

Paljud osariigid eesotsas Lääne-Virginiaga arvasid samuti, et osa 111 ei luba EPAl kehtestada seaduseid, mis kujundavad ümber kogu Ameerika Ühendriikide elektrivõrgu ja sunnivad tööstusharusid kaotama kõik CO2 heitmed.

Ülemkohus leidis lisaks, et EPA tõlgendab olemasolevaid seaduseid meelevaldselt ja enneolematul viisil.

Toimetas Karol Kallas