Covid-19 bivalentne vaktsiin Foto: Scanpix

Bill Gatesi ja temaga seotud neli suurt vaktsiini-vabaühendust usurpeerisid lääneriikide Covid-19 haldamise ning seda suuresti maksumaksjate raha eest. Neist mitte keegi oma tegude eest ei vastuta, selgub Politico ja Die Welti koostöös ilmunud mahukast uurimusest. Objektiiv avaldab tõlke osade kaupa ja käesolev on neist viieteistkümnes.

Kuna tegemist on mahuka tekstiga, avaldab Objektiiv selle tõlke osade kaupa. Jutumärgid sõnadele-väljenditele, nagu "elu päästvad vaktsiinid", "heategevusorganisatsioon" ja sarnastele ametliku Covidi propagandaga kaasas käinud tähistele on lisatud Objektiivi poolt. Ülevaate esimene, teine, kolmas, neljas, viies, kuues, seitsmes, kaheksas, üheksas, kümnes, üheteistkümnes, kaheteistkümnes, kolmeteistkümnes ja neljateistkümnes osa.

Aafrika jäeti maha

Ameerika Ühendriikide Covid-19 vastu vaktsineerimise programmis varasemalt töötanud inimeste sõnul suutsid Ameerika Ühendriigid 2021. aasta märtsiks hankida omale piisavalt vaktsiinidoose, et hakata neid jagama ülejäänud maailmaga.

Eelnevate kuude jooksul oli Operatsioon varp kiirus raames vaktsiinitootjate poolt tarnitud Ühendriikidele sadu miljoneid Covid-19 vaktsiiniannuseid.  

Vaatamata suurenenud pakkumisele jõudsid doosid inimesteni aeglaselt ja seda isegi USAs. Riigi föderaalvalitsus oli rajanud keeruka jaotussüsteemi, mille kaudu said osariigid tellida ja neile tarniti iga nädal osa USA vaktsiinikogusest. Osariikide valitsused olid omakorda loonud range süsteemi, kes saavad esimesed süstid. Joe Bideni vastselt ametisse asunud valitsuse kõrged ametnikud jätsid reageerimata üleskutsetele nii valitsuses kui sellest väljas, et USA hakkaks vaktsiinidoose jagama üle maailma, kuna kardeti, et tulevikus võivad tekkida uued tüved ja ameeriklased vajavad rohkem kui kahte vaktsiinidoosi.

Samuti olid lahendamata küsimused, kuidas Ameerika Ühendriigid hakkavad vaktsiine abivajajatele riikidele jagama, juhul kui riik on kord selleks valmis.

USA valitsuse liikmed, kellest mõned aitasid Donald Trumpi valitsuse ajal luu vaktsiinide rahvusvahelise jagamise süsteemi, tegid ettepaneku, et uus valitsus kasutaks sama lahendust.

Ajal kui USA vaktsiinivarud suurenesid, nägi valitsus vaeva, et veenda riigi teatud piirkondades elavaid inimesi ennast vaktsineerima. Paljud inimesed, kes elasid USA lõuna- ja edelaosariikides, kahtlesid vaktsiinide kasus, pelgasid võimalikke kõrvalnähte ja ei soovinud ennast vaktsineerida. Riigi kõrged ametnikud hakkasid muretsema, millist mõju see avaldab Ameerika Ühendriikide elanikkonnale – seda nii vaktsineeritud kui vaktsineerimata inimeste puhul – kui viirus peaks muteeruma.

2021. aasta aprillis hakkas Delta variant, mis tuvastati juba 2020. aasta lõpus Indias, mille Serum Institute oli üks maailma suurimaid vaktsiinidooside eksportijaid, põhjustama suuremat arvu juhtumeid ja surmi. Instituut, mida suurte summadega toetasid nii Bill ja Melinda Gatesi Sihtasutus kui Gavi, peatas 2021. aasta aprillis hoobilt kogu vaktsiiniekspordi. Tollest ajast Indiast pärit fotod näitavad surnukehade massilisi põletamisi. Ühe käesoleval aastal avaldatud uuringu kohaselt on tänaseks Indias Covid-19 laine tagajärjel surnud 2,4 miljonit inimest [ametlik statistika näitab 529 024 surma].  

Gatesite Sihtasutus, GAVI ja CEPI survestasid Ameerika Ühendriikide valitsust – mida nad olid teinud ka kogu aasta – et see hakkaks vaktsiinidoose jagama teiste riikidega. 

"Neil organisatsioonidel on palju raha. Kuid see jääb rikaste riikide võimaluste kõrval pisikeseks. Lõppeks on olukord selline, et kui ühes riigis tegutsevad suured ravimiettevõtted, siis on riigi valitsusel võimalik suurel määral kaasa rääkida, kuhu toodang läheb," rääkis ajakirjanikele ühe nimetatud üleilmse terviseorganisatsiooni töötaja.

Gatesite Sihtasutus kulutas 2021. aastal Saksamaal erinevate agentuuride ja ametnike mõjutamiseks 5,7 miljonit eurot, mille eesmärgiks oli riigi osa suurendamine rahvusvahelistes vaktsiiniprogrammides. 

Sihtasutusel oli palgal 28 registreeritud inimest, keda toetas konsultatsiooniettevõte Brunswick Group, kelle eesmärgiks oli Bundestagis lobi tegemine. Samamoodi kulutas Saksamaal märkimisväärseid summasid Wellcome Trust – kokku ligi miljon eurot. Lobitegevuse aruanded näitavad, et Gavi kulutas 2020. aastal otseseks lobitegevuseks kuni 50 000 eurot, mille eest peeti veebruaris Euroopa Komisjoni ametnikega viis koosolekut, mille teemaks oli COVAXi ja Euroopa Liidu poolne vaktsiinide maailmas jagamine. Pandeemia algusest alates kohtus Gavi Komisjoni kõrgete ametnikega 17 korral ja teemaks oli peamiselt Covid-19 ning COVAX.

USAs kulutasid Gavi ja CEPI Kongressi liikmete mõjutamiseks kümneid tuhandeid dollareid, et see võtaks vastu mitmeid seaduseid, mis annaks neile USAIDi sarnaste abiorganisatsioonide kaudu maailmas Covidiga võitlemiseks lisaraha. Asjaga kursis olevad inimesed teavad rääkida, et Gatesite Sihtasutuse esindajad kohtusid Washingtonis nii kongressi kui valitsusametnikega Covidi ja pandeemiaks valmisoleku teemal.

Endise USA terviseametniku sõnul ei andnud USA valitsus 2021. aasta kevadeks mainitud organisatsioonidele lubadusi, et vaktsiine hakatakse maailmaga massiliselt jagama. Selleks ajaks oli valitsus hakanud vaktsiine jagama väikestes kogustes  kahepoolselt, otse oma liitlastele, kuid ei olnud lubanud suuremaid koguseid COVAXile ja rahvusvaheliselt laiali jagamiseks. Selline kahepoolne strateegia tegi meelehärmi COVAXi inimestele ja need väitsid, et konsortsium on parim lahendus vaktsiinide maailmas jagamiseks.

"Niipea kui valitsus hakkas näitama, et nemad võivad COVAXiga võrreldes olla maailmas vaktsiinide jagamaiseks kiirem lahendus, siis said ametnikud mitmeid telefonikõnesid … mis sellise mõtte maha laitsid," rääkis üks endine USA valitsuse kõrge ametnik nelja organisatsiooni [Gatesite Sihtasutus, Gavi, CEPI, Wellcome Trust] poolt tehtud kõnede kohta. 

USA valitsus nõustus 15. aprillil siiski käivitama COVAXi rahastamise programmi, millega hakati konsortsiumile raha koguma. Rahakogumise konverentsil teatas valitsus, et nad annetavad 2022. aasta jooksul COVAXile kaks miljardit dollarit, seda 2020. aasta detsembris vastu võetud eelarves Gavile eraldatud nelja miljardi dollari raames.

Gavi kogus 2021. aastal annetusi kokku kümme miljardit dollarit. 2017. aastal oli see summa poolteist miljardit dollarit, näitavad organisatsiooni aruanded. Samas isegi rahastuse olemasolul pidi organisatsioon nägema vaeva, et suure nõudlusega turul vaktsiine hankida. 

Prantsusmaa eraldas samas COVAXile 2021. aasta aprillis oma varudest 105 000 vaktsiinidoosi ja lubas edaspidi anda veel pool miljonit doosi. See oli esimene kord kui kõrge sissetulekuga riik annetas vaktsiine, kinnitas Gavi ühes toonases teadaandes. Prantsusmaa president Emmanuel Macron kutsus teisi riike üles eeskuju järgima. Samal kuul teatas USA, et kavatsevad annetada esimese annetusena 60 miljonit doosi AstraZeneca vaktsiini. Juulis avaldasid Ühendkuningriik ja Saksamaa oma vaktsiiniannetuste lubadused. Euroopa Liidu juhid leppisid kokku, et aasta lõpuks antakse maailmas jagamiseks vähemalt 100 miljonit vaktsiinidoosi. 

Peale kümneid kohtumisi nelja mainitud terviseorganisatsiooniga lubas USA valitsus lõpuks, et hakkab oma vaktsiinivarusid maailmaga jagama. Kuid selle otsuseni jõuti mitu kuud peale seda kui ametnikud ja teised isikud, kes töötasid Operatsioon varp kiiruse heaks – mille nimi oli tolleks ajaks muutunud –, olid kindlustanud, et USAl endal on nõudluse rahuldamiseks piisavalt vaktsiine.

Esimene osa.

Teine osa.

Kolmas osa.

Neljas osa.

Viies osa.

Kuues osa.

Seitsmes osa.

Kaheksas osa.

Üheksas osa.

Kümnes osa.

Üheteistkümnes osa.

Kaheteistkümnes osa.

Kolmeteistkümnes osa.

Neljateistkümnes osa.

Toimetas Karol Kallas