Eesti Panga president Madis Müller ja Eesti Panga kommunikatsioonispetsialist Mart Siilivask. Fotod: Eesti Pank

Eesti Panga juhtkond ei näe selles probleemi, et nende töötaja Mart Siilivask kujutab talle kuuluvas portaalis Lugejakiri.ee Konservatiivses Suveakadeemias osalnud alaealisi noormehi sodomiseerimise objektidena. Samuti ei nähta probleemi selles, et Siilivase isiklikuks äriprojektiks oleva Lugejakiri.ee postitused Facebookis on tehtud tööajal.

Augusti lõpus pöördus SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid avaliku kirjaga Eesti Panga presidendi Madis Mülleri poole, paludes selgitust seonduvalt küsimusega sellest, kas see on kooskõlas Eesti Panga väärtuste ja põhimõtetega, et selle töötaja Mart Siilivask kujutab tema hallatavas portaalis Lugejakiri.ee Konservatiivses Suveakadeemias osalenud alaealisi noormehi sodomiseerimise objektidena, kasutades selleks ebaseaduslikult SAPTK fotosid, millelt on suveakadeemias osalejad selgelt äratuntavad.

"Olgu huumorivõtmes või mitte, kuid Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimehena ei saa ma seda kuidagi heaks kiita, et meie korraldatud üritusel osalenud alaealisi kujutatakse avalikult sodomiseerimise objektidena. Ühtlasi pean seda täiesti kohatuks, kui täiskasvanud meesterahvad, eriti veel riigiametnikud, hakkavad koolikiusajalikult avalikult välja elama oma homoseksuaalseid fantaasiaid inimeste suhtes, kes on fotodelt selgelt äratuntavad," kirjutas Vooglaid.

Eesti Panga nimel saatis SAPTK-le vastuse asutuse kommunikatsioonijuht Viljar Rääsk, kes selgitas, et Eesti Pank käsitleb Siilivase tegevust satiiriportaali Lugejakiri.ee pidamisel eraelulise tegevusena, mille eest vastutab Mart Siilivask ise.

"Eesti Panga hinnangul pole kohane piirata oma töötajate töövälist tegevust seni, kuni eraeluline tegevus pole seotud nende ametiga keskpangas. Satiiriportaali pidamine, kus autor ei esitle end nimeliselt ega ka keskpanga töötajana, langeb keskpanga hinnangul kategooriasse, mis pole seotud keskpanga tegevusega," toonitas Rääsk.

Samas lisas kommunikatsioonijuht, et Eesti Pank on soovitanud kõikidele panga töötajatele olla viisakas ka töövälises tegevuses ja suhtluses.

Vooglaiu sõnul on Eesti Panga vastus ootuspärane, peegeldades asutuse baasväärikuse defitsiiti.

"Ilmselgelt ei saaks SAPTK endale seda mitte kuidagi lubada, et meie töötajad tegeleksid selliste nilbustega, nagu Mart Siilivask seda teeb, kujutades näpatud piltidelt selgelt äratuntavaid alaealisi sodomiseerimise objektina. Kuivõrd Eesti Pank ei näe oma töötajate niisuguses tegevuses probleemi, ütleb see meile nii mõndagi kõnealuse asutuse moraalse ja kultuurilise taseme kohta. See omakorda näitab, et probleem ei ole vaid matslikult käituvas Mart Siilivases, vaid ka sellist käitumist aktsepteerivas Eesti Pangas," märkis ta.

Kuigi Konservatiivne Suveakadeemia toimus rõhutatult härrasmehelikus vaimus, kujutas Siilivask seda läbivalt homoseksualistliku kokkutulekuna. Sellest andsid tunnistust nii tema koostatud artikli pealkiri "OHHOO! Tänu kolme täiskasvanud mehe ühisele pingutusele said 27 poissi üleöö meesteks" kui ka artiklis kasutatud nilbed väljendid, nagu nt "Konservatiivsus suruti hellalt sügavale noortesse sisse". Artikli kommentaariks kirjutas Siilivask Lugejakiri.ee Facebooki lehel, et "kõik osalejad lahkusid ürituselt rahuldatuna" ning et "Üks asi on küll kindel: kindlasti süstitakse noortesse meestesse konservatiivsuse seemet ka järgnevatel aastatel."

Uudise ilmestamiseks kasutas Siilivask luba küsimata ehk seadusevastaselt kolme Sihtasutusele Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks kuuluvat fotot, mille ta eemaldas alles fotode autori korduvalt väljendatud protesti peale. Muu hulgas kasutas Siilivask uudise päisepildina grupifotot, millelt on nägupidi ära tuntavad kõik suveakadeemias osalenud, teiste hulgas alaealised keskkooliõpilastest noormehed (lisatud kuvatõmmis ülalpool).

Vooglaiu poolt osutatud tõsiasjale, et paljud Siilivase isiklikuks äriprojektiks oleva portaali Lugejakiri.ee postitused Facebookis on tehtud tööpäeva ajal, ei pidanud Eesti Pank vajalikuks oma vastuses tähelepanu pöörata.